چگونه چربی مضر سفید در بدن به چربی انرژی سوز قهوه ای تبدیل می شود؟

تهران-ایرنا- محققان برای اولین بار نحوه تغییر چربی مضر سفید به نوع انرژی سوز چربی قهوه ای را در انسان ها كشف كرده اند.

به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی ایندیپندنت، محققان دانشگاه تگزاس آمریكا می گویند: چربی سفید در انسان ها با چاقی ارتباط دارد اما چربی قهوه ای می تواند سطح قند خون را كاهش داده و میزان سوخت و ساز بدن را افزایش دهد. در واقع چربی قهوه ای زمانی كه با آدرنالین فعال می شود، می تواند كالری های بیشتری را بسوزاند ،اما مقدار این چربی در بدن بزرگسالان كم است.
محققان این دانشگاه در جریان یك مطالعه كه در مجله Molecular Cell منتشر شده است، متوجه شدند كه می توان چربی سفید را با استفاده از یك الگوی تنش به چربی قهوه ای تبدیل كرد. آنها این الگوی تنش را بر اساس نتایج مطالعات بر روی قربانیان سوختگی بدست آوردند.
افراد مبتلا به آسیب های شدید سوختگی تحت سطوح شدید و طولانی مدت تنش قرار می گیرند؛ به دنبال این سوختگی های شدید ترشح آدرنالین در بدن آنها برای چند هفته به اندازه زیادی افزایش می یابد.
محققان در این مطالعه 72 بیمار مبتلا به سوختگی های شدید را كه 50 درصد بدن آنها را پوشانده بود بررسی كردند. آنها در مراحل مختلف بهبودی افراد از آنها نمونه چربی گرفتند.
پژوهشگران با مطالعه نمونه های چربی متوجه شدند كه ساختار مولكولی چربی سفید این بیماران به تدریج تغییر می كند تا سطوح بالاتری از میتوكندری را كه شبیه سلول های چربی قهوه ای هستند، نمایش دهند.
میتوكندری نیروگاه سلول ها است كه زمانی كه فعال می شود به سوزاندن انرژی و تولید گرما كمك می كند.
به گفته محققان، این مطالعه ثابت می كند كه سوزاندن چربی سفید در انسان ها امكان پذیر است. آنها در گام بعدی در نظر دارند تا مكانیزم این اثر را تشخیص دهند و داروهایی ابداع كنند كه باعث ایجاد این اثر چربی سوزی می شوند.
علمی (6) **2038**1599

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش