۱۹ مرداد ۱۳۹۴،‏ ۱۱:۰۱
کد خبر: 81714557
۰ نفر
كرمانشاه مقصد گردشگری نیست

كرمانشاه - ایرنا - مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان كرمانشاه با اشاره به سهم ناچیز استان از گردشگران خارجی گفت: متاسفانه استان كرمانشاه به عنوان مقصد گردشگری مطرح نیست.

علی فعله گری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: حدود 26 هزار گردشگر خارجی از ابتدای سال 93 تاكنون به این استان سفر كرده اند.
وی عنوان كرد: براساس آمار در سال گذشته 20 هزار گردشگر خارجی و در چهار ماه نخست امسال پنج هزار و 895 گردشگر خارجی در كرمانشاه اقامت داشته اند.
مسعود سلطانی فر معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری روز گذشته در دیدار با نائب رییس مجلس گرجستان از حضور پنج میلیون و 100 هزار گردشگر خارجی در سال 2014 در ایران خبر داد و گفت: شمار گردشگران خارجی در ایران در سال 2025 به 20 میلیون نفر خواهد رسید.

* سهم ناچیز كرمانشاه از گردشگران خارجی

فعله گری سهم كرمانشاه از گردشگران خارجی را ناچیز عنوان كرد و گفت: باید تلاش كنیم كه كرمانشاه به عنوان یك مقصد گردشگری مطرح شود.
وی ناامنی در آن سوی مرزهای استان به دلیل ورود داعش به عراق را یكی از دلایل پایین بودن استقبال گردشگران خارجی از كرمانشاه دانست.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نامناسب بودن هوای استان به دلیل وجود گرد وغبار را نیز از دیگر عوامل كاهش میزان گردشگران استان عنوان كرد.
فعله گری ادامه داد: نبود خطوط هوایی مناسب و راه آهن در استان هم از دیگر عوامل كاهش میزان گردشگران كرمانشاه است.

** ورود 200 گردشگر عراقی از مرزهای كرمانشاه

مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان كرمانشاه همچنین میزان ورود گردشگران خارجی از مرزهای استان در سال 93 را 200 هزار نفر عنوان كرد و گفت: تنها بخشی از مسافران عراقی كرمانشاه را برای محل اقامت خود انتخاب می كنند.
فعله گری افزود: بیشتر گردشگران عراقی كه از طریق مرزهای كرمانشاه وارد ایران می شوند به دنبال استفاده از خدمات درمانی و خدمات بازرگانی هستند.
وی ابراز امیدواری كرد كه با به نتیجه رسیدن مذاكرات هسته ای میزان گردشگران خارجی كشور و تبع آن كرمانشاه افزایش پیدا كند.
استان كرمانشاه دارای بیش از چهار هزار اثر تاریخی شناسایی شده است كه تاكنون بیش از دو هزار و200 اثر آن ثبت ملی شده است.
كتیبه داریوش هخامنشی بیستون نیز در فهرست آثار تاریخی سازمان علمی و فرهنگی یونسكو وابسته به سازمان ملل متحد به ثبت رسیده است.
7445/8066