سلطانی فر: آیین نامه راهنمایی گردشگری پس از 40 سال اصلاح می شود

تهران- ایرنا- معاون رییس جمهوری و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: آیین نامه راهنمایی گردشگری مربوط به 40 سال پیش كه اصلاحیه آن به كمیسیون اجتماعی هیات دولت ارایه شده است به زودی تصویب می شود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، مسعود سلطانی فر روز یكشنبه در نشست فصلی مدیران تشكل های گردشگری كشور با اشاره به ضرورت اصلاح قوانین و آیین نامه های گردشگری گفت: صنعت گردشگری در 30 سال گذشته به صورت جدی به آن پرداخته نشده و نیازمند اصلاح است.
وی با اشاره به اینكه فرآیند اصلاحات و ایجاد انسجام در قوانین و مقررات گردشگری تا 5 سال طول خواهد كشید افزود: برخی از این قوانین نیازمند مصوبه مجلس است.
سلطانی فر با اشاره به تعامل و همكاری قوه مقننه و قوه قضاییه برای حمایت از گردشگری گفت: رییس جمهوری در شعارهای انتخاباتی و بعد از پیروزی در انتخابات در مصاحبه های داخلی و خارجی بر رونق بخش گردشگری تاكید داشته است.

* اصلاح قوانین گردشگری 3 تا 5 سال طول می كشد
رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: برای اصلاح تشكیلات و فرایند قوانین از هم گسیخته گردشگری و ایجاد انسجام در گردشگری عزم و اراده ویژه ای داریم ولی با توجه به تلاش های صورت گرفته كه از سال 93 آغاز شده، این مهم 3 تا 5 سال زمان خواهد برد.
وی شرایط بوجود آمده پس از توافق وین را یك شرایط ویژه و فرصتی تاریخی دانست و گفت: ما باید قدر این شرایط ویژه را بدانیم و ضمن مدیریت این شرایط، از آن به نفع كشور بهره برداری كنیم.

* توجه رهبر انقلاب به موضوع گردشگری
سلطانی فر از اتفاق نظر و ایجاد یك تعامل سازنده بین مسولین كشور در حوزه گردشگری خبر داد و افزود: پیش از این در بین مسوولین كشور تا این اندازه اهتمام برای توسعه گردشگری فعال وجود نداشته است.
وی افزود: وقتی مقام معظم رهبری توجه ویژه ای نسبت به ظرفیت های بخش گردشگری دارند و در برنامه ششم هدف گذاری كمی در حوزه گردشگری می كنند كه ایرانگردی به پنج برابر افزایش پیدا كند، ما باید احساس مسوولیت بیشتری كنیم.
معاون رییس جمهوری درباره چگونگی تعامل با مجلس و قوه قضاییه و سایر نهادها تصریح كرد: مجلس شورای اسلامی همكاری خوبی در این زمینه دارد و فراكسیون های گردشگری و صنایع دستی از سوی برخی نمایندگان ایجاد شده است.
وی افزود: در زمینه حفظ و احیای بافت های تاریخی شهرها نیز طرحی از سوی مجلس مطرح شد و اگرچه كمیسیون فرهنگی مجلس ذهنیت هایی داشت ولی با توضیحاتی كه بنده ارائه كردم، تصور می كنم این كمیسیون نیز از سازمان میراث حمایت می كند.
سلطانی فر درباره حمایت های قوه قضاییه از سازمان میراث فرهنگی گفت: بازرسی كل، دیوان عالی و ریاست دادگستری تهران با عملكرد خود نشان داده كه از این سازمان حمایت می كند و پیگیری های دادستان كل كشور نشانگر اشتیاق این قوه برای موضوع های گردشگری است.

* بررسی طرح ارتقاء امنیت گردشگران یك سال به طول انجامید
وی تصویب برخی قوانین در حوزه گردشگری را نیازمند مطالعه و بررسی دقیق دانست و گفت: تدوین و تصویب طرح ارتقاء امنیت گردشگران حداقل یك سال طول كشید و مراحل كارشناسی آن در كمیسیون های مختلف دولت بررسی شد و وزیر كشور نیز به سرعت آن را تصویب كرد.
سلطانی فر از برگزاری جلسه ای با موافقت علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی خبر داد و گفت: جلسه ای با حضور رییس امور مالیاتی و همچنین رییس كل گمرك تا قبل از پایان شهریور به منظور بررسی مشكلات تشكل های گردشگری برگزار خواهد شد.
وی افزود: از علی ربیعی وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی نیز دعوت كرده ایم تا با این تشكل ها درباره برخی مسائل مانند بیمه و سایر درخواست های تشكل های گردشگری جلساتی برگزار كنند.

* بسته های پیشنهادی گردشگری برای پس از دوره تحریم
سلطانی فر درباره شرایط گردشگری بعد از لغو تحریم ها گفت: پس از سی و چند سال كشمكش در یك نبرد نابرابر 22 ماهه و فرایند مذاكرات حساس و تاریخی و به یادماندنی موفق شدیم حقانیت خودمان را به جهان غرب دنبال كنیم و حقوق هسته ای ما به رسمیت شناخته شود.
وی افزود: در ماه های آینده پایه های تحریم فروخواهد ریخت و فضای جدیدی در كشور بوجود خواهد آمد و لذا این فرصت های جدید را نباید از دست بدهیم.
معاون رییس جمهوری با اشاره به حضور گروه های سرمایه گذاری خارجی از برخی كشورها مانند فرانسه، ایتالیا، ژاپن و آلمان در یك ماه گذشته گفت: در این فضای جدید فرصت های جدیدی هم بدست آمده كه برای مثال چندین سرمایه گذار خارجی در بخش سرمایه گذاری و ساخت و احداث هتل های جدید به ما پیشنهاد داده اند و سرمایه گذارانی از اسپانیا و كره طی یك ماه آینده به ایران سفر خواهند كرد.
وی افزود: برای استفاده از این امتیازها، یك بسته پیشنهادی در حدود هزار و 20 طرح گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی با ترجمه به زبان های گوناگون ارائه كردیم كه بخش های مختلف گردشگری، صنایع دستی و ایجاد بازارچه های مختلف و غیره را شامل می شود.
معاون رییس جمهور با بیان این كه خاكریز تحریم سقوط كرده، افزود: ما به جایی رسیده ایم كه با دنیا تعامل داریم. مثلا ویزاكارت و كارت اعتباری و بسیاری مسائل پیچیده دیگركه در ایران قابل استفاده نبود، در حال حل شدن است.
وی تاكید كرد: در شرایط جدید ما بیش از بخش های فرهنگی و اقتصادی در بخش گردشگری تاثیرات محسوس داریم مثلا در افزایش گردشگران خارجی كه باید منجر به توسعه خدمات ما و بهره مندی اقتصادی مناسب شود.

* فضای امن كشور زمینه ای برای رونق گردشگری
سلطانی فر از عزم و اراده مسولین و شرایط جدید بعد از توافق و همچنین استفاده از فضای امن كشور به عنوان عوامل تحول در گردشگری برشمرد و گفت: در برخی كشورهای اطراف به ویژه سوریه، یمن، مصر، عراق و تونس كه ناامنی وجود دارد، ورود گردشگران به این مناطق محدود و یا قطع شده است.
وی از مشكلات به وجود آمده در تركیه نیز به عنوان یكی از عواملی یاد كرد كه باعث حضور بیشتر گردشگران فرهنگی و تاریخی به كشورمان می شود.
رییس سازمان میراث فرهنگی بر تقویت زیرساخت های گردشگری كشور تاكید كرد و گفت: آیین نامه ایجاد، اصلاح، تكمیل، درجه بندی و نرخ گذاری تاسیسات ایرانگردی و جهانگردی و نظارت بر فعالیت آنها در كمیسیون اقتصادی دولت تصویب شده است.
وی اصلاحات انجام شده برای صدور ویزای فرودگاهی و ایجاد مقدمات صدور ویزای الكترونیكی تا سال آینده از سوی وزارت امور خارجه را از دیگر اقدامات سازمان میراث فرهنگی در حوزه گردشگری دانست كه ماه ها با انجام كار كارشناسی صورت گرفته است.

* صنعت یا صنف گردشگری
رییس سازمان میراث فرهنگی با اشاره به بررسی های انجام شده درباره وضعیت و ماهیت گردشگری كشور گفت: معاون حقوقی رییس جمهور تاكید كرد كه اطلاق صنف برای بخش گردشگری صحیح نیست و از نظر حقوقی گردشگری را نمی توان صنف دانست بلكه گردشگری یك صنعت است و لذا با توجه به این موضوع تشكل های گردشگری نباید از اتحادیه ها و اصناف مجوز بگیرند.
وی خواستار مهار لجام گسیختگی در آیین نامه ها و تعدد مراكز قدرت و ارتباطات در حوزه گردشگری شد و گفت: هر یك از تشكل های هتل ها، دفاتر گردشگری و تورها نباید چند تشكل داشته باشند.
سلطانی فر نگرانی بخش خصوصی را در تصویب لوایح جدید بی مورد دانست و گفت: اقدامات سازمان میراث فرهنگی به نفع تشكل های خصوصی دست اندركار گردشگری خواهد بود و ما اهداف بلندتری را در این زمینه می بینیم و همچنین برنامه ریزی برای برنامه ششم را از دو هفته قبل به صورت رسمی شروع كردیم.

* تشكل های گردشگری درباره برنامه ششم نظر بدهند
وی از عدم تعامل سازنده بخش خصوصی گردشگری كشور انتقاد كرد و گفت: از یك سال پیش خواستار مشاركت دست اندركاران و كارشناسان گردشگری برای اظهارنظر در برنامه ششم توسعه در حوزه گردشگری شدیم ولی تاكنون هیچ پیشنهاد و نظری به دستمان نرسیده است.
رییس سازمان میراث فرهنگی مهمترین نیاز و ضرورت جامعه گردشگری را احكام تعاملی با نهادها دانست و گفت: ما باید در بخش گردشگری با 28 دستگاه و نهاد تعامل و همكاری داشته باشیم و لذا به عنوان نمونه در بخش میراث می توان به همه دستگاه های اجرایی اجازه داد تا از محل اعتبار خود برای مرمت بناهای تاریخی كه ثبت ملی شده، استفاده كنند.

** رشد تشكل های گردشگری نیازمند از خودگذشتگی است
مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لازمه ایجاد تشكیلات حرفه ای در این حوزه را نیازمند از خودگذشتگی دانست و گفت: تشكل های موفق آن تشكل هایی هستند كه ارتباطی همگون با سایر نهادها برقرار كنند و ضمن داشتن ساختاری قوی بتوانند گفتمان سازی كنند.
وی افزود: فعال بودن و اثرگذاری، پشتیبانی از یكدیگر، فرهنگسازی برای انجام فعالیت ها در حوزه سازمانی و افكار عمومی و همچنین داشتن مقبولیت از مهمترین ویژگی های تشكل های موفق است.
رحمانی موحد اضافه كرد: قانون صنعت ایرانگردی و جهانگردی در سال 70 تصویب شد و نگاه ما به گردشگری باید یك نگاه صنعتی باشد. چون صنعت می تواند كیفیت و اعتبارسنجی بدهد.
معاون سازمان میراث فرهنگی اضافه كرد: نگاه كلان رییس سازمان میراث فرهنگی به این موضوع و ارتباط تشكل ها یا بخش خصوصی در این زمینه یك نگاه واگذاری به بخش خصوصی است و این بخش باید این آمادگی را در خود ایجاد كند.
وی خواستار اجرای قوانین حوزه گردشگری با همكاری تشكل های گردشگری شد و گفت: ریشه بسیاری از مشكلات این است كه همكاری لازم و اشتراك نظر كمتر دیده می شود و معتقدم برای اجرای قوانین نباید قانون های دیگر را به صنعت گردشگری اضافه كنیم. چون باعث تنش های جدید می شود.
رحمانی موحد همچنین گفت: تحقق نیافتن ماده 26 آیین نامه ایجاد، اصلاح ، تكمیل ، درجه بندی و نرخ گذاری تاسیسات ایرانگردی و جهانگردی و نظارت برفعالیت آنها باعث مشكلاتی برای ایجاد تشكل ها شده است.
وی اجرای این ماده را یكی از مطالبات تشكل های گردشگری دانست و گفت: راه موفقیت تشكل های گردشگری در سایر كشورها در گروی یكپارچگی و هماهنگی آنهاست و ما نیز برای موفقیت در این زمینه باید به این نكته توجه كنیم.

* هدف از تاسیس مجمع هماهنگی تشكل های گردشگری
جمشید حمزه زاده دبیر مجمع هماهنگی تشكل های گردشگری و رییس جامعه هتلداران ایران گفت: این مجمع از سال 93 به منظور انسجام بخشی به حركت تشكل های گردشگری و در راستای دفاع از منافع صنف و توسعه گردشگری تشكیل آغاز به كار كرده است.
وی افزود: تشكل هایی مانند اتحادیه هتلداران تهران، جامعه تورگردانان ایران، اتحادیه مهمانپذیرها، انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران، كانون صنفی راهنمایان سراسر كشور، كمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی و اتحادیه سفره خانه‌های سنتی از اعضای این مجمع هستند.
دبیر مجمع هماهنگی تشكل های گردشگری با گرامی داشت روز خبرنگار و سالروز شهادت محمود صارمی از خبرنگاران حاضر در این مراسم به عنوان اعضای شورای اطلاع رسانی تشكل های گردشگری كشور یاد كرد.
محمدعلی فرخ مهر نایب رییس جامعه هتلداران و رییس اتحادیه هتل ها و هتل آپارتمان های استان تهران،
محمدحسن كرمانی رییس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران، مسعود عبدالهی عضو هیات مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی و ابراهیم پورفرج رییس جامعه تورگردانان مطالبی را درباره مشكلات تشكل های گردشگری مطرح كردند.
همچنین سیدعلی معین زاده رییس انجمن هتلداران استان كرمان، مهدی نریمانی رییس اتحادیه هتل‌داران استان اصفهان، محمد قانعی رییس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی، رضا اباذری رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان تهران، عبدالحمید حرمتی رییس اتحادیه مشترك هتلداران، مهمانپذیرها و كافه‌های بین راهی خوزستان و علی رحیم پور مدیرعامل گروه هتل های هما به بیان نظرات و دیدگاه های خود در زمینه گردشگری پرداختند.
فراهنگ**1003 **3079**1085 ** 1569