۱۷ مرداد ۱۳۹۴،‏ ۲۰:۲۷
کد خبر: 81712744
۰ نفر
تاكید وزیر صنعت بر تدوین برنامه جامع از سوی اتاق بازرگانی

مشهد - ایرنا - وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تدوین برنامه ای جامع از سوی فعالان اقتصادی در اتاقهای بازرگانی، صنایع و معادن و كشاورزی استانها و ارائه آن به اتاق ایران ضروری است.

محمدرضا نعمت زاده شنبه شب در مراسم نكوداشت و تجلیل از هیات رییسه اتاق بازرگانی صنایع و معادن و كشاورزی ایران و روسای اتاقهای سراسر كشور در مشهد افزود: از این طریق می توان مسیر حركت و چشم انداز بخش خصوصی را در حوزه های اقتصادی مشخص كرد.
وی با اشاره به جایگاه قانونی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران و استانها، بر استفاده از این ظرفیت در راستای توسعه اقتصادی تاكید و بیان كرد: با توجه به رویكرد دولت تدبیر و امید مبنی بر استفاده از ظرفیت بخش خصوصی، روسای اتاق در استانها باید از اختیارات تعیین شده در چارچوب مقررات به نحو شایسته و مطلوب استفاده كنند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت تقویت هم افزایی و تعامل اتاق استانها با یكدیگر را ضرورتی فراتر از توصیه ذكر و بیان كرد: تبادل تجارب، استفاده از موفقیتها و جلوگیری از شكست ها از جمله دستاوردهای مثبت این مهم است.
وی جمهوری اسلامی ایران را كشوری بكر و با توانمندیهای بالا در حوزه های صنعت، معدن، كشاورزی و خدمات دانست و بر استفاده بهینه از این ظرفیتها تاكید كرد.
نعمت زاده همچنین با اشاره به تدوین سند چشم انداز 20 ساله و عقب ماندگی از برنامه خواستار تلاش برای دستیابی به اهداف این سند با استفاده از ظرفیتهای دولتی و بخش خصوصی شد.
وی ادامه داد: تغییرات منتظر ما نمی ماند لذا برای حضور موفق در بازارهای پر رقابت بین المللی نیاز به فناوریهای نوین در عرصه صنعت، معدن، كشاورزی و خدمات داریم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین به موفقیت ایران در عرصه دیپلماسی خارجی اشاره و بیان كرد: نمی توانیم منزوی باشیم لذا باید با كشورهای دنیا به ویژه در شرایط جدید تعامل و ارتباط داشته باشیم.
وی افزود: این بدان معنا نیست كه دروازه های كشور برای واردات باز شود بلكه باید با اقتصادی درونگرا و برونگر از شرایط موجود برای حمایت از تولید و تولیدكنندگان استفاده كنیم.
نعمت زاده ظرفیت جهان اسلام و مسلمانان را در توسعه تجارت بی نظیر توصیف و بیان كرد: استفاده از ظرفیت برند حلال در صنایع غذایی از جمله این موارد است كه باید مورد توجه قرار گیرد.
استاندار خراسان رضوی نیز در این مراسم با اشاره به اقدامات دولت تدبیر و امید در راستای حمایت از تولید و رفع موانع آن گفت: 95 درصد صنایع استان توسط بخش خصوصی اداره می شود كه بخش قابل توجه آن را صنایع متوسط و كوچك تشكیل می دهد.
علیرضا رشیدیان بزرگترین نیاز امروز در حوزه اقتصادی را تولید، توسعه و اشتغال ذكر و بیان كرد: باید از ظرفیتهای موجود و همكاری دولت و بخش خصوصی برای تحقق این موارد تلاش كنیم.
وی تاكید كرد: فعالان عرصه اقتصادی به مثابه مجاهدان دوران دفاع مقدس هستند كه در راه تحقق آرمانهای انقلاب اسلامی تلاش می كنند.
طی این مراسم از 16 نفر اعضای اتاق بازرگانی ایران و اتاقهای بازرگانی سراسر كشور تقدیر شد.
7489/1858