ثبت تصاوير جديد از 2 قلاده پلنگ ايراني در مهديشهر استان سمنان

سمنان - ايرنا - رئيس حفاظت محيط زيست شهرستان مهديشهر از ثبت تصاوير جديد از 2 قلاده پلنگ ايراني در اين شهرستان در استان سمنان خبر داد.

به گزارش روز شنبه روابط عمومي حفاظت محيط زيست استان سمنان، عباس زارع گفت: تيزبيني و تلاش محيط بانان منطقه حفاظت شده پرور باعث ثبت تصاوير 2 قلاده پلنگ ايراني در اين منطقه شد.
وي افزود: مامورين پاسگاه محيط باني صيدوا در منطقه حفاظت شده پرور شهرستان مهديشهر، حين گشت و كنترل مناطق، موفق به رويت 2 پلنگ ايراني شدند و توانستند از اين گونه ارزشمند جانوري، فيلمبرداري و ثبت تصاوير كنند.
رئيس حفاظت محيط زيست شهرستان مهديشهر خاطرنشان كرد: سخت كوشي محيط بانان در برقراري امنيت و آرامش در اين مناطق، باعث شده است حيات وحش منطقه حفاظت شده پرور در اين شهرستان استان سمنان احساس امنيت بالايي كنند و مشاهده مكرر گونه هاي مختلف جانوري، حتي در مسيرهاي رفت و آمد مردم در اين منظقه، به همين دليل است.
فيلم برداري از پلنگ در طبيعت به خاطر تراكم پايين و رفتار مخفي كارانه اين جانور، بسيار دشوار است و مطابق آخرين ارزيابي اتحاديه جهاني حفاظت از طبيعت(IUCN) در سال 2008، پلنگ در فهرست سرخ و به عنوان گونه در خطر انقراض قرار دارد.
كاهش طعمه به دليل شكار غير مجاز، تغيير زيستگاه ها به دليل فعاليت هاي جاده سازي و معادن، آتش سوزي، چراي دام هاي اهلي و شكار اين گونه توسط شكارچيان به خاطر پوست آن، از عوامل در معرض خطر انقراض قرار گرفتن پلنگ است.
ايران از مهمترين پناهگاه هاي جمعيت پلنگ در منطقه خاورميانه به شمار مي رود.ك/1
6103

سرخط اخبار استان‌ها