۱۷ مرداد ۱۳۹۴،‏ ۱۹:۵۱
کد خبر: 81712700
۰ نفر
فرش ایپك مراغه نمایانگر دوستی هنر با پهنای زمین

مراغه - ایرنا - طرح ها و نقش های هر فرش سخن از منطقه و اقلیمی دارد كه هنرمندان آن با ذهن خلاق خود این آثار را آفریده اند و فرش ایپك مراغه نیز دوستی هنر هنرمندان با پهنای زمین را به نمایش می گذارد.

فرش، دسترنج تلاش زنان و مردان هنرمندی است كه این هنر بی بدیل را از قرن ها قبل، با نقش هایی حیرت انگیز در دستان هنرآفرین خود حفظ كرده و به عنوان میراثی گرانبها، نسل به نسل منتقل كرده است.
فرش ایپك مراغه نیز پا به پای هنرمندان، گره در گره و رنگ در رنگ با جوهره ای از صبر و عشق و نقشی از لطافت در تار و پودی بی جان، جان گرفت و هنر ایرانی را ماندگار كرد.
قالی ابریشمی ایپك مراغه از تاریخچه چند قرنی برخوردار بوده و با این ویژگی، این شهر كهن و تاریخی را به یكی از سه قطب بزرگ تولید و عرضه انواع قالی های ابریشمی تبدیل كرده است.
بر اساس اعلام شركت سهامی فرش ایران، شهرهای مراغه، تبریز و قم قطب های تولید فرش ابریشمی محسوب می شود و فرش ابریشمی مراغه به علت تنوع و استفاده از رنگ های متنوع و كثرت طراحان زبانزد عام و خاص است.
رییس اداره صنعت، معدن و تجارت مراغه در این ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت : برای شناساندن ظرفیت های فرش ابریشم مراغه، 13 سال است كه نمایشگاه عرضه انواع فرش نفیس ابریشمی این شهرستان با حضور بافندگان، تاجران و صادركنندگان كشور برگزار می شود.
ایوب خیراللهی افزود : این شهرستان در سال گذشته با پنج فروشگاه در چهارمین جشنواره فروش فرش دستباف آذربایجان شرقی حضور یافت و در آن بیش از سه هزار تخته فرش به فروش رسید.
وی اظهار كرد: سابقه دیرینه قالی بافی و توانمندی های قالیبافان این شهرستان در این امر بسیار مهم بوده و موجب استقبال تاجران و صادركنندگان از تولیدات آن ها می شود.
رییس اداره صنعت، معدن و تجارت مراغه به نوع بافت قالی این شهرستان به ویژه با نقشه و طرح ماهی طی سال های دور اشاره كرد و گفت : مراغه از قطب های مهم تولید قالی در كشور بوده كه قالی های این شهرستان با رج شمار بالا و نفیس تولید و روانه بازار می شود.
خیراللهی ادامه داد : عمده تولیدهای قالی این شهرستان به كشورهای روسیه، ژاپن و كشورهای اروپایی و عربی صادر می شود.
وی یادآوری كرد : مراغه دومین قطب تولید فرش نفیس ابریشم پس از قم بوده و سالانه نزدیك به 70 هزار متر مربع انواع قالی ابریشم در این شهرستان تولید می شود و به خاطر كیفیت و داشتن تنوع و نقش ها و طرح های زیبا، مورد استقبال مردم كشورهای اروپایی و خلیج فارس است.
عضو هیات رییسه اتحادیه فرش دستباف مراغه نیز به خبرنگار ایرنا گفت: هم اكنون 15 هزار نفر در این شهر و روستاهای تابعه به تولید فرش ابریشم مشغول هستند و با افزایش قیمت آن، كارگاه های قالیبافی در این منطقه رونق یافته است.
ابراهیم غفارزاده افزود : در سال های اخیر تولید تابلو فرش های نفیس ابریشمی در ابعاد مختلف نیز در این شهرستان رونق گرفته و هم اكنون طرح ها و نقشه های متنوع با طرح های گل و بوته، اسلیمی، طبیعت، آیات قرآنی و احادیث نبوی و حتی آثار تاریخی جهان و ایران در این تابلو فرش ها به چشم می خورد.
وی یادآوری كرد : علاوه بر طرح ها و نقشه های مرسوم منطقه در تابلو فرش های ابریشمی، طرح های سفارشی از كشورهای تركیه، ایتالیا و آلمان نیز توسط قالی بافان بافته شده است.
عضو هیات رییسه اتحادیه فرش دستباف مراغه گفت : هم اكنون تقاضا برای صادرات فرش های نفیس ابریشمی مراغه افزایش یافته و تجار تبریزی و تهرانی اقدام به خرید عمده فرش های ابریشمی این شهرستان و صدور آن به كشورهای جهان می كنند.
غفارزاده ادامه داد : فرش های تولیدی در این منطقه معمولا تجاری و با میل و سلیقه مشتری بافته می شود و تجار فرش تبریزی و مراغه ای با پیش پرداخت لازم، نقشه و طرح تولید قالی را سفارش می دهند.
وی گفت : بیشتر فرش های درخواستی برای صادرات در اندازه های ذرع و نیم و دو ذرعی و ابعاد چهار و هفت و 12 متر بافته می شود.
بر اساس اعلام سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی 95 درصد از فرش‌های تولید شده در مراغه به خاطر كیفیت بالای بافت، جنبه صادراتی دارد و نزدیك به 15 هزار نفر در صنعت فرش در این شهرستان فعالیت می‌كنند.
مراغه با حدود 250 هزار نفر جمعیت در 147 كیلومتری جنوب تبریز مركز آذربایجان شرقی واقع است.
گزارش از حسن حسین زاده
3034/8023/1772