انتقاد استاندار تهران از رویكرد صدا و سیما/پایتخت شبكه مستقل تلویزیونی ندارد

تهران- ایرنا- استاندار تهران با انتقاد از رویكرد صدا و سیما گفت: سفرهای استانی رییس جمهوری كه از اهمیت قابل توجهی برخوردار است از سوی شبكه های استانی به طور كامل پوشش داده می شود اما این رویه در استان تهران به دلیل نداشتن شبكه مستقل تلویزیونی دنبال نمی شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سید حسین هاشمی روز شنبه در جمع اصحاب رسانه استان تهران با اشاره به اینكه استان تهران از داشتن شبكه تلویزیونی اختصاصی محروم است، افزود: معتقدم اگر ریاست صدا و سیما شبكه پنج را كه امروز به شبكه افتصاد محور تبدیل شده است به تهران اختصاص دهد، بزرگترین هدیه را به مردم این استان داده است.
وی گفت: با توجه به اینكه از همه اقوام كشور در تهران سكونت دارند می توان 60 درصد زمان شبكه پنج را به برنامه های ویژه استان و مابقی را به برنامه های كل كشور اختصاص داد.
استاندار تهران دربخش دیگری از سخنان خود شغل خبرنگاری را شریف توصیف كرد و گفت: خبرنگاران با انعكاس صحیح اخبار می توانند به جامعه آرامش ببخشند.
وی با بیان اینكه خبرنگاران باید از انعكاس اخبارغیرموثق و غیرضروری خودداری كنند، گفت: برای مثال آنچه از شهرستان های استان تهران منعكس می شود بیشتر به سرقت و قتل اختصاص دارد، در حالی كه بسیاری از ظرفیت های این شهرستان ها مغفول مانده است.
به گفته وی تمام تلاش مسوولان استان تهران این است كه شهرستان های استان هویت مستقل پیدا كنند تا در سایه كلانشهر تهران قرار نگیرند.
وی با تاكید بر اینكه مشكل آب در تهران همچنان وجود دارد، گفت: با تلاش خبرنگاران در انتقال صحیح اخبار مربوط به بحران آب، خوشبختانه درحال حاضر مصرف آب مدیریت شده است.
هاشمی با اشاره به پیشرفت پروژه های مربوط به جمع آوری فاضلاب و تصفیه آن در استان تهران یادآور شد: این پروژه ها هم به دلیل اولویت های زیست محیطی و هم به دلیل نیاز مبرم به استفاده از آب تصفیه شده در صنایع و كشاورزی از پیشرفت مناسبی در استان برخوردار است.
وی تاكید كرد: در دو مرحله سفرهای استانی رییس جمهوری به تهران، همواره پروژه های ساخت و تكمیل مرتبط با تاسیسات فاضلاب مورد توجه بوده است.
استاندار تهران با ابراز امیدواری نسبت به بهره برداری كامل از تمام پروژه های جمع آوری فاضلاب استان تا پایان سال 95 گفت: با اتمام این پروژه ها از تامین یك میلیارد و 450 میلیون مترمكعب آبی كه می تواند به مصارف كشاورزی و صنعتی برسد، اطمینان حاصل می شود.
وی درخصوص تلاش های استانداری تهران برای بهبود فعالیت صنایع تولیدی استان تصریح كرد: با همكاری وزارت صنعت، معدن و تجارت 10هزارهكتار زمین به منظور ساخت شهرك های صنعتی جدید در استان جانمایی شده كه هر كدام از آنها می تواند بین شش تا هشت هزار واحد صنعتی را در خود جای دهد.
هاشمی با اشاره به شروع ساماندهی و انتقال صنایع تولیدی استان به شهرك های صنعتی جدید از پیشتاز بودن استان تهران در پیشگیری و برخورد با ساخت و سازهای غیرمجاز خبر داد و گفت: آمارها نشان می دهد كه استان تهران در پیشگیری و تخریب واحدهای مسكونی غیرمجاز واقع در بستر و حریم رودخانه ها كه براساس احكام قوه قضاییه صورت گرفته، پیشتاز است.
استاندار تهران با اشاره به وقوع سیلاب اخیر منطقه كن و سولقان یادآور شد: از بین رفتن پوشش گیاهی درمسیر و موانع ایجاد شده در بستر این رودخانه ها باعث ایجاد و شتاب گرفتن سیلاب شد.
وی در مجموع روند فعالیت های دستگاه های اجرایی استان تهران را رو به جلو ارزیابی كرد و از خبرنگاران خواست تا با انتقال صحیح مشكلات استان زمینه خدمات رسانی بهتر به مردم را فراهم كنند.

* پرسش و پاسخ استاندار با خبرنگاران
استاندار تهران در پاسخ به سوال خبرنگاری درخصوص معرفی پرمصرف ها در بحث آب به قوه قضاییه، گفت: این وظیفه به آبفای استان تهران محول شده و از آنجایی كه قرار نیست مردم در تنگنا قرار بگیرند، امید است با تذكر این موضوع حل شود.
وی همچنین در پاسخ به یك سئوال دیگر، تعیین تكلیف وضعیت آرامستان پایتخت را برعهده شهرداری تهران دانست و افزود: براساس قانون برخی از موضوعات پایتخت مانند مدیریت بحران، ترافیك و آرامستان به جای فرمانداری بر عهده شهرداری تهران است و دولت به دنبال اصلاحاتی است كه بتواند از ظرفیت هر دو نهاد استفاده كرده و توازنی در ارتباط این دو نهاد حاصل شود.
هاشمی تاكید كرد: در 23ماه گذشته، استانداری تهران تعامل خوبی با شهرداری تهران داشته و این روند همچنان نیز ادامه دارد.
وی از برگزاری نشست مشترك با معاون اول رییس جمهوری، صاحبنظران دانشگاهی، نمایندگان دستگاه های اجرایی و برخی وزرا با موضوع انتقال پایتخت نیز خبر داد و افزود: در این نشست با انتقال پایتخت مخالفت شد و ساماندهی آن مورد موافقت قرار گرفت.
هاشمی خاطرنشان كرد: انتقال پایتخت هزینه و زمان زیادی می طلبد به همین دلیل اولویت با ساماندهی كلانشهر تهران است.
استاندار تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر افت هرساله سطح آب در سفره های زیرزمینی دشت تهران گفت: خشكسالی در تمام جهان وجود دارد و تنها راه مقابله با آن مدیریت است.
وی تصریح كرد: با مدیریت و بهره وری درست آب در مصارف آشامیدنی و كشاورزی این مشكل قابل حل است.
استاندار تهران از وجود 211هزارهكتار زمین زراعی و باغی در استان تهران خبر داد و گفت: تا پیش از روی كار آمدن دولت تدبیر و امید افزون بر 32هزارهكتار از این زمین ها با سیستم آبیاری تحت فشار آبیاری می شد كه با آغاز بكار این دولت این رقم به 45هزار هكتار افزایش یافته است.
وی خاطرنشان كرد: تا پایان دولت یازدهم نزدیك به 66 هزار هكتار از زمین های زراعی و باغی استان تحت پوشش سیستم آبیاری تحت فشار قرار خواهند گرفت.
هاشمی به ویژگی های مثبت این سیستم نیز اشاره كرد و گفت: با استفاده از این روش مصرف آب به نصف تقلیل می یابد اما محصول تولیدی سه برابر می شود.
وی در ارتباط با برگزاری انتخابات الكترونیكی مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری نیز تصریح كرد: امیدواریم هرچه زودتر در مراجع ذیصلاح این موضوع تعیین تكلیف شده و تصمیم های لازم اتخاذ شود.
هاشمی تاكید كرد: باید فضا برای حضور حداكثری مردم با همه سلایق فراهم شود و به مر قانون عمل شده و از حق الناس بودن رای مردم صیانت شود.
وی خاطرنشان كرد: تمام مسوولان اجرایی انتخابات باید بی طرف باشند و هركس به عنوان منتخب مردم رای آورد قابل احترام بوده و نماینده مردم است.
استاندار تهران با اشاره به ظرفیت شش هزار نفری كمپ های ترك اعتیاد شهر تهران هم گفت: شهرداری تهران قول داده تا چهار كمپ اعتیاد نیز درغرب تهران احداث كند كه امیدواریم هرچه زودتر این اقدام به نتیجه برسد.
وی تاكید كرد: اگر ظرفیت كمپ های ترك اعتیاد دولتی و غیردولتی تهران به 10هزار نفر برسد این مشكل در پایتخت تا حدودی رفع خواهد شد.
هاشمی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینكه اخلال در آیین بزرگداشت سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) ساماندهی شده بوده و از پیش برای آن برنامه ریزی صورت گرفته است، خاطرنشان كرد: در این ارتباط تردید دارم و فكر نمی كنم این اخلال برنامه ریزی شده بوده باشد.
وی درخصوص وضعیت شركت تعاونی توسعه و عمران شهرستان تهران گفت: ساختار و اعضای هیات های موسس و مدیره این شركت بیش از اندازه دولتی شده بودند و به همین دلیل تاكید شد كه مردم باید نقش پررنگ تری در این تعاونی داشته باشند.
استاندار تهران تصریح كرد: با توجه به اینكه برای تعاونی های دولتی عاقبت خوبی نمی توان پیش بینی كرد، دستور اصلاح رویه اداره این شركت صادر شده است.
تهرام/9350/2079//1871

سرخط اخبار سیاست