اطلاع رساني باعث جلب اعتماد عمومي به دستگاه ها مي شود

كرمان - ايرنا - رييس كل دادگستري استان كرمان، اطلاع رساني را زمينه ساز جلب اعتماد عمومي به دستگاه ها دانست و گفت: مردم به هر دستگاهي كه اعتماد داشته باشند با آن همكاري مي كنند.

يدالله موحد روز شنبه در بازديد از خبرگزاري جمهوري اسلامي استان كرمان كه به مناسبت سالروز شهادت محمود صارمي و روز خبرنگار انجام شد افزود: توانمندي هر ملت به دانايي، دانش و اشراف آنها به مسايل كشور و دنيا بستگي دارد.
وي تصريح كرد: بي اطلاعي ملت ها از مسايل پيراموني خود، آنها را تضعيف مي كند.
وي با تاكيد بر اين مطلب كه بخشي از توانمندي هاي هر ملت به ميزان اطلاعات آنها بر مي گردد، عنوان كرد: بخش عمده اين موضوع در گرو فعاليت بخش هاي خبري و رسانه اي آن كشور است.
نماينده عالي قوه قضاييه در استان كرمان تصريح كرد: بخش هاي خبري در كشور ما به موقع و بسيار مناسب در عرصه اطلاع رساني عمل مي كنند و توانسته اند جايگاه خود و رسالت خود را در برابر غول هاي رسانه اي دنيا نشان دهند و ملت را با بصيرت در صحنه نگه دارند.
وي اظهار كرد: اگر رسانه ها به خوبي نقش خود را ايفا نكنند ملت نيز اينگونه در صحنه نمي ايستد و اقتدار خود را نشان نمي دهد.
موحد افزود: انتظار داريم كه ارتباطات قوي و موثري در مجموعه دادگستري با اهالي مطبوعات و رسانه ها وجود داشته باشد تا بتوانيم از اين ظرفيت ها براي جلب اعتماد عمومي به دستگاه قضايي استفاده كرده و از سوي ديگر خدمات دستگاه قضايي را به مردم ارايه كنيم.
وي تاكيد كرد: همراهي و جلب كمك و مشاركت مردم بهترين سرمايه براي دستگاه هاي مختلف است و تنها رسانه مي توانند اين ارتباط دو سويه را ايجاد كرده و زمينه همراهي مردم و مسوولان را فراهم كنند.
رييس كل دادگستري استان كرمان بيان كرد: مردم از دستگاه هاي مختلف انتظار دارند فعاليت آنها به گونه اي باشد كه از حيثيت استان كرمان حراست كنند زيرا بسياري از مشكلات استان كرمان وارداتي است و مسايلي در زمينه موادمخدر و اتباع بيگانه از جمله اين موارد است.
وي گفت: استان هاي كرمان و سيستان و بلوچستان به دليل موقعيت جغرافيايي خود به محل بارانداز مواد مخدر تبديل شده بودند كه اين امر ناخواسته به چهره استان كرمان ضربه وارد كرد.
موحد افزود: در حال حاضر 20 درصد زندانيان در استان كرمان غيربومي و عمدتا مربوط به مواد مخدر هستند.
وي گفت: 70 درصد مواد مخدر كشور از پهناي استان كرمان عبور مي كند.
وي اظهار كرد: در بحث افاغنه نيز اين موضوع صدق مي كند كه از استان كرمان عبور مي كنند كه تبعاتي را نيز به دنبال دارد.
رييس كل دادگستري استان كرمان با تاكيد بر اين مطلب كه با اطلاع رساني صحيح و دقت در انتشار اخبار مي توان زمينه مناسبي را ايجاد كرد گفت: مردم در حالي توقع اطلاع رساني درباره برخي موضوعات و پرونده ها را دارند كه قاضي نياز به زمان براي بررسي دقيق موضوع دارد.
وي تاكيد كرد: دستگاه قضايي در انتشار اخبار با محدوديت هايي روبرو است زيرا بايد اخبار پس از بررسي هاي لازم اطلاع رساني شوند زيرا از اتهام تا اثبات مجرميت فاصله زيادي وجود دارد.
موحد گفت: اما مردم حوصله اين فرايند طولاني را ندارند و اين امر تنها مربوط به كشور ما نيست.
وي خاطرنشان كرد: سختي كار ما اين است كه ما در جامعه اسلامي نمي توانيم حرمت و حيثيت افراد را مورد هجمه قرار دهيم و بايد با دقت و ظرافت هاي خاصي در زمينه اطلاع رساني پرونده ها اقدام كنيم.
رييس كل دادگستري استان كرمان ضمن گراميداشت روز خبرنگار و سالروز شهادت محمود صارمي خبرنگار ايرنا كه در مزار شريف افغانستان به شهادت رسيد عنوان كرد: خبرنگاران ايرنا تلاش پرمحتوايي در پوشش اطلاع رساني اخبار حوزه هاي قضايي دارند و در انتشار اخبار براساس سرعت و دقت بالايي اقدام مي كنند.
وي ضمن تقدير از تلاش هاي ايرنا در انتشار اخبار حوزه قضايي عنوان كرد: ايرنا تلاش مي كند در جهت حفظ باورهاي ديني، دفاع از مصالح ملي و عمومي در جهت منافع ملي تلاش مي كند كه قابل تقدير است و جا دارد كه ارتباط خود را با مجموعه هاي خبري به ويژه ايرنا تقويت كنيم.
رييس خبرگزاري جمهوري اسلامي استان كرمان نيز در اين ديدار با تشريح فعاليت هاي اين رسانه، آمادگي ايرنا را ايفاي نقش موثر و پيشگيرانه در حوزه مسايل اجتماعي اعلام كرد.
7440/3028

سرخط اخبار استان‌ها