۱۷ مرداد ۱۳۹۴،‏ ۱۴:۲۸
کد خبر: 81712210
۰ نفر
خبرنگاران، مدافعان بي دفاع

بوشهر - ايرنا - خبرنگاران درعرصه اطلاع رساني براي تحقق مطالبات جامعه و حقوق قشرهاي مختلف مردم با نهايت تلاش دفاع مي كنند اما در واقع براي تامين حقوق بحق خود مدافعي ندارند و در بيشتر مواقع معذوراتي باعث مي شود تا نتوانند مشكلات خود را مطرح و مطالبه كنند.

هرچند خبرنگاران در پيگيري براي تحقق مطالبات مردمي سمج و به اصطلاح معروف اگر از در بيرونشان كنند از پنجره وارد مي شوند اما وقتي به خواسته هاي خود مي رسند، شرم مانع آنها مي شود تا نتوانند آنچنان كه در پيگيري خواسته هاي مردم مسوولان را وادار به پاسخگويي مي كنند، در اين زمينه پا فشاري كنند.
امروز بويژه در جوامع كمتر توسعه يافته خبرنگاران با مشكلات و فشارهاي عديده اي روبرو هستند اما بر حسب رسالت و فرهيختگي كه دارند، طوري رفتار مي كنند كه در افكار عمومي به آنها به عنوان قشري متمول و بي نياز كه حرفه و شغلي راهبردي و باپرستيژ بالا دارند، نگاه مي كنند و شايد دليل حل نشدن مشكلات اين قشر نيز همين باشد.
اگرچه همه قبول داريم كه شغل خبرنگاري با پرستيژ، مهم و دوست داشتني است و بسياري از مردم و جوانان آرزوي رسيدن به آن را دارند اما
سخت و زيان آور بودن آن، عوايد مالي كم و دردسرهايي كه در جوامع كمتر توسعه يافته به همراه دارد باعث مي شود تا ميان مزايا و امتيازات آن تناسب و تعادل وجود نداشته باشد.
هم اكنون مزاياي ماهانه يك كارمند در يك شركت يا سازمان دولتي و خصوصي پر درآمد و اقتصادي كه روزانه در ساعت اداري فقط پشت ميز مي نشيند و كارهاي معمولي را انجام مي دهد، چندين برابر خبرنگاران بخش دولتي و خصوصي است كه در گرما و سرما، زلزله و سيل و توفان، جنگ، مناطق محروم و سخت گذر و غيره شبانه روز و حتي تعطيلات به فعاليت مي پردازند.
اين درحالي است كه برخي خبرنگاران حتي از حقوق اوليه نظير بيمه و امنيت شغلي برخوردار نيستند و با حقوق هاي كم دريافتي صورت خود را با سيلي سرخ نگه مي دارند.
در بين جامعه خبرنگاران عبارتي به صورت مكرر بر سر زبانهاست كه وقتي فردي وارد عرصه خبرنگاري مي شود مي گويند يا عاشق است يا ديوانه، اما در واقع خبرنگاران بيشتر عاشق هستند و عشق آنها اطلاع رساني و آگاهي بخشيدن به مردم و كمك به توسعه جامعه است.
هرچند خبرنگاران كمتر پيگير مطابات خود هستند، اما همه اركان جامعه و بويژه حكومت ها و مسوولان بايد بيشتر به مشكلات و نيازها و خواسته هاي قانوني اين قشر توجه كنند تا درجمهوري اسلامي ايران كه همواره مورد هجمه سنگين دشمنان استكباري با ابزار رسانه اي قدرتمند قرار دارد، خبرنگاران به عنوان افسران و سربازان اين جبهه درمصاف با رسانه هاي بيگانه و دفاع از حق ملت پشتگرم باشند.
اگرچه مشكلات خبرنگاران در سراسر كشور مشابه است اما در استان بوشهر به دليل محروميت هاي بيشتر اين قشر براي ادامه فعاليت سختي هاي زيادي را متحمل مي شوند.
حقوق ناچيز و نداشتن بيمه براي خبرنگاران بوشهري بيش از هر چيز آنها را آزار مي دهد خبرنگاراني كه در برخي از اوقات بايد ماموريت خود را در گرماي بالاي 50 درجه و رطوبت 90 درصد روي سكوهاي نفتي در آبهاي خليج فارس، آلودگي هواي منطقه پارس جنوبي، حوادث بي شمرا طبيعي، آتش سوزي هاي مهيب با امكانات كم و بدون هيچ نوع بيمه اي به جان بخرند.
خبرنگاراني كه بويژه در شهرستان ها هيچ روزي براي استراحت ندارند و در روزهاي پنجشنبه كه بيشتر مردم به استراحت و تفريح مي پردازند خبرنگاران مشغول تهيه خبر و گزارش از برنامه هاي مختلف و يا سفرهاي مسوولان كشوري و استاني هستند.
يكي از خبرنگاران بوشهري گفت: نبود بيمه وامنيت شغلي بويژه خبرنگاران پاره وقت، انگيزه فعالان اين عرصه را براي ادامه فعاليت كاهش داده است.
عبدالحسين قاسمي افزود: نبود امنيت شغلي در حرفه خبرنگاري سبب شده بسياري از خبرنگاران پس از مدت زماني كوتاه از ادامه فعاليت در اين حرفه صرفه نظر كنند.
وي با اشاره به مشكلات نشريات محلي بيان كرد: مشكلات مالي نشريات و نبود نيروهاي خبري كيفي باعث شده تا گرفتن رپرتاژ بر اصل خبر چيره و در اين صورت خبرنگار از رسالت اصلي اش دور شود.
وي گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي براساس نظام و استاندارد مشخص خبرنگاران را به منظور ارايه حمايت و تشويق هاي قانوني با هدف ايجاد انگيزه براي رشد و فعاليتشان رتبه بندي كند.
قاسمي گفت: همچنين برگزاري دوره هاي آموزشي يكي از نيازهاي خبرنگاران است، درحالي كه پس از تعطيلي خانه مطبوعات سابق بوشهر، ديگر چنين فعاليتي در اين استان انجام نشده است.
وي يادآور شد: افزون بر همكاري اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي بايد زمينه بازديدهاي دوره اي از رسانه هاي كشور براي خبرنگاران استان فراهم شود تا ضمن آشنايي با فعاليت آنها، زمينه تعاملات بيشتر با رسانه هاي سراسري نيز فراهم شود.
صاحب امتياز و مدير مسوول هفته نامه صداي بندر گفت: نفس هاي مطبوعات محلي در استان بوشهر به شماره افتاده است.
محمد مظفري افزود: كار مطبوعاتي بويژه براي مطبوعات محلي استان بوشهر اين روزها خيلي سخت شده تا جايي كه برخي از آنها را در آستانه تعطيلي قرار داده است.
وي اضافه كرد: نگاه و تلاش مسوولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بيشتر براي حل مشكلات روزنامه هاي سراسري است و به مطبوعات محلي كمتر توجه مي شود.
مظفري اضافه كرد: عمده درآمد و هزينه هاي نشريات مكتوب محلي در سال هاي گذشته از راه آگهي هاي دولتي بوده كه اين منبع درآمدي نيز در اين چند سال حذف شده است.
وي اظهاركرد: بيشتر ادارات و دستگاههاي اجرايي استان آگهي هايشان را به روزنامه هاي سراسري مي دهند.
مظفري گفت: يكي دو سال است كه وزارت نفت هم به دلايل نامعلومي آگهي مناقصات و ديگر آگهي هاي رسمي خود را به روزنامه هاي تهراني مي دهد و هيچ كسي هم در استان پيگير اين مساله نشده تا نظر نفتي ها را برگرداند.
وي يادآور شد: يارانه كاغذي هم كه سال هاي گذشته سالي يك يا دوبار مي دادند نامنظم شده و مطبوعات محلي استان بيشترشان يارانه شش ماه دوم سال گذشته را نگرفته اند.
وي يادآور شد: در دو سال اخير به دليل مشكلات ياد شده تعداد زيادي از مطبوعات محلي استان بوشهر چاپ نشده و يا نامنظم چاپ مي شوند.
مظفري اضافه كرد: هزينه هاي بالاي چاپ و ديگر هزينه هاي جانبي مطبوعات محلي را به لحاظ توجيه اقتصادي مشاغل در رده هاي پايين قرار داده و تراز مالي نشريات منفي است.
وي افزود: با شرايط سخت موجود مديران مسوول هفته نامه هاي محلي فعال استان بوشهر در حقيقت سربازان فرهنگي و رسانه اي استان و كشورند كه با دست خالي و هزينه كردن سرمايه هاي شخصي خود به دفاع از فرهنگ اين سرزمين مي پردازند.
وي يادآور شد: با توجه به اين كه نگاه دولت تدبير و اميد به مطبوعات مثبت است ولي تاكنون در استان بوشهر درعمل تغييري حاصل نشده است.
يكي از مديران مسوول هفته نامه هاي محلي كه خواست نامش در خبر عنوان نشودد گفت: به دليل نبود چاپخانه مجهز در بوشهر بناچار چاپ نشريات در خارج از اين استان انجام مي دهيم.
وي افزود: هرچند نشريات مخاطب خاص خود را دارند ولي در مجموع بيشتر توجه ها به سايت هاي مجازي دوخته شده و به نشريات مكتوب كمتر اهميت داده مي شود.
وي بيان كرد: درچند سال اخير نشريات محلي تحليل رفته و امروز بيشتر به صورت مقاله اي كار مي كنند.
اين فعال رسانه اي با بيان اين كه هم اينك بيش از چهار ماه است كه آگهي به بيشتر نشريات داده نشده است گفت: درصورت تداوم روند ندادن اگهي به نشريات، ديگر امكان ادامه فعاليت آنها وجود ندارد.
وي درباره خبرنگاران گفت: با توجه به مشخص نبودن وضعيت بيمه براي خبرنگاران استعدادهاي فراواني در ميانه هاي راه از كار خبرنگاري كنار مي كشند.
وي اضافه كرد: نشريه اي كه با سختي چاپ شده و توان پرداخت هزينه هاي روزمره خود را ندارد به طور قطع در پرداخت حقوق خبرنگاران حرفه اي هم با مشكل مواجه خواهد شد.
وي با بيان اين كه دستگاههاي اجرايي اشتراكي براي دريافت نشريه نمي گيرند، گفت: خانه مطبوعات تازه كار استان بوشهر نيز در حمايت از نشريات محلي تاكنون اقدام قابل توجهي انجام نداده است.
وي گفت: با وجود سختي كار خبرنگاران در بوشهر و هزينه هاي بالاي زندگي در اين شهر بندري خبرنگاران از جايگاه مطلوبي برخوردار نيستند.
مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان بوشهر گفت: همه خبرنگاران از نبود بيمه انتقاد مي كنند اين در حالي است كه مي توانند از طريق سايت سمان اطلاعات خود را وارد و از 100 امتياز كساني كه بتوانند 30 امتياز بگيرند به عنوان خبرنگار مي توانند ازمزاياي آن بهره مند شوند.
حميده ماحوزي افزود: اين درحالي است كه خبرنگاران استقبال نمي كنند و نشرياتي كه در زمينه بيمه اقدام نكنند از حمايت يارانه اي فرهنگي و ارشاد نمي توانند استفاده كنند.
وي يادآور شد: نشريات محلي يارانه خود را تنها براساس فرم بيمه اي خود مي توانند دريافت كنند.
ماحوزي در مورد دوره هاي آموزشي خبرنگاري گفت: برگزاري دوره هاي آموزشي خبرنگاري در دستور كار است ولي در اين مقطع زماني تلاش شده با استفاده از بضاعت استاني اين دوره هاي آموزشي برگزار شود.
وي در باره خانه مطبوعات بوشهر بيان كرد: خانه مطبوعات بوشهر مجوزهاي لازم را گرفته ولي تاكنون نتوانسته فضاي مناسبي در اختيار داشته باشد و به شكل موقت تصميم گرفته شده است اتاقي در مجتمع فرهنگي در اختيار آنها قرار گيرد.
ماحوزي درزمينه آگهي هاي دولتي نشريات گفت: آگهي هاي مربوط به وزارت نفت از طريق همان وزارتخانه توزيع مي شود و معاونت مطبوعاتي با وزارت نفت نشست ها و تفاهم نامه هايي براي حل اين مشكل داشته است.
وي اظهار كرد: همچنين نمايندگان نشريات سراسري مي توانند مجوز تنها سه نشريه را داشته باشند. ك/4
6047/6043

سرخط اخبار استان‌ها