۱۷ مرداد ۱۳۹۴،‏ ۱۴:۰۵
کد خبر: 81712158
۰ نفر
روزی را كه صارمی به ثبت رساند - امیرخانزاده*

اهواز - ایرنا - 'مزار شریف سقوط كرد. هفدهم مرداد ماه ۱۳۷۷، اینجا محل كنسولگری ایران در مزار شریف است، من محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران هستم...'

'گروه طالبان چند ساعت پیش وارد مزار شریف شدند. خبر فوری، فوری. مزار شریف به دست طالبان سقوط كرد، عده‌ای از افراد طالبان در محوطه كنسولگری دیده می‌شوند به من بگویید كه چه وظیفه‌ای ...'.
این آخرین پیام شهید محمود صارمی، خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی است كه مخابره شد و شورای فرهنگ عمومی كشور در نخستین سالگرد این رخداد، 17 رداد را به پاس قدردانی از این مقام 'روز خبرنگار' نامید.
امروز 17 مرداد است؛ روزی كه عنوان خبرنگار را دارد و در گرامیداشت یاد و خاطره شهید محمود صارمی و بهانه این روز آیینی برپا می كنند تا به اصطلاح قدردان صاحبان اندیشه و قلم باشند.
من یك خبرنگارم و تو هم؛سال ها بی آنكه زمان و مكان برایمان معنایی داشته باشد شبانه روز عمرمان را خرج كرده ایم و قلم زده ایم. اما تا به حال شده از خودمان بپرسیم چقدر حرمت قلم را پاس داشته ایم؟
بد نیست امروز چند دقیقه ای با خودمان روراست باشیم و بیاندیشیم چقدر خبرنگار بوده ایم و نه میرزابنویس این و آن، چقدر در كارمان صداقت داشته ایم و پاس حریم قلم را؟ در كنار هم بودن هایمان را چقدر ارزش نهاده ایم و از این همنشینی ها تا چه حد صداقت و وفاداری به قلم را آزمون داده ایم؟
این بار می خواهم جور دیگری بنوسیم نه مانند روز خبرنگار پارسال و نه 10سال پیش. سال های زیادی نیست كه نامم را خبرنگار گذاشته ام و می نویسم اما همیشه با خودم كلنجار رفته ام كه خدای ناكرده نوشتارم به خطا نرفته باشد و گناه كه خصومت با قلم را بدتر از هر خصومت دیگری می دانم.
اول از همه خودم را به نقد می كشم و از خودم این پرسش را دارم كه تاكنون شده با خبری دل هموطنی را شاد كرده باشم و یا این كه با نوشتارم در غم مصیبت كشیده ای شریك بوده باشم؟
خبرنگاران، بلاجویانی هستند كه بی آنكه بخواهند در پی حادثه می دوند، محمود صارمی در ماموریت به شهادت رسید، شهیدان مهدی‌ میرافضلی‌ و سپهدار ساجدی‌‌ هم، تمام این ها عزیزانی هستند كه حرمتشان بر من و تو واجب است همچون شهیدان دوران دفاع مقدس كه از میان اینها هم خبرنگارانی بوده اند كه دوشادوش رزمندگان در جبهه های نبرد حق علیه باطل حضور داشته اند و موفقیت هایشان را مخابره كرده اند.
می خواهم خبرنگارم بمانم و وفادار به قلم و آنچه حقیقت دارد.
*خبرنگار ایرنا خوزستان