سناتور آمريكايي: بايد براي موفقيت توافق هسته اي با ايران تلاش كرد

تهران- ايرنا- 'برني ساندرز' سناتور دمكرات از ايالت 'ورمونت' آمريكا، حمايتش را از 'توافق هسته اي وين' اعلام كرد و گفت: بايد تا حد ممكن براي عملي كردن و موفقيت اين توافق تلاش كرد.

به گزارش ايرنا به نقل از شبكه خبري 'سي بي اس نيوز'، ساندرز در مصاحبه با برنامه 'فيس د نيشن' مدعي شد: 'آمريكا بايد هر اقدام لازم را براي اطمينان از جلوگيري از دستيابي ايران به تسليحات هسته اي بدون وارد شدن در جنگ، انجام دهد.'
اين ادعاي سناتور آمريكايي در حالي مطرح شده كه جمهوري اسلامي ايران بارها و بارها اعلام كرده است بر اساس فتواي مقام معظم رهبري مبني بر حرمت (حرام بودن) سلاح هاي كشتار جمعي ، هرگز در پي ساخت و به كارگيري سلاح هسته اي نبوده و نيست.
اين سناتور دمكرات و نامزد انتخابات رياست جمهوري سال 2016 آمريكا در پاسخ به پرسش 'جان ديكرسون' مجري برنامه 'فيس د نيشن' (گفت و گو بامردم) درباره احتمال حمايتش از توافق پاسخ مثبت داد و افزود: من نمي گويم كه اين توافق كامل است و هر توافقي مي تواند بهتر از اين توافق باشد.
ديكرسون در اين مصاحبه اشاره كرد كه 'باراك اوباما' رئيس جمهوري آمريكا به تازگي تاكيد كرد كه 'جمهوري خواهاني كه به دنبال شكست توافق هستند، در واقع هدف مشتركي را با تندروهاي ايراني مخالف اين توافق دنبال مي كنند.'
ساندرز پاسخ داد: اين مساله را به تازگي در مباحث جمهوري خواهان شاهد بودم. مخالفت با توافقي كه كامل نيست، دشوار نيست اما آمريكا بايد با ديگر كشورها و ايران مذاكره كند. مي دانيد گزينه جايگزين دست نيافتن به توافق چيست؟ جنگ. آيا ما واقعا به دنبال جنگ ديگري با ايران هستيم؟
وي تاكيد كرد كه بايد تا حد ممكن براي موفقيت راه حل صلح آميز و عملي بودن توافق كنوني تلاش كرد.
سي. بي. اس نيوز نوشت: كنگره آمريكا در حال حاضر خود را براي راي گيري در ماه سپتامبر (شهريور) درباره موافقت يا مخالفت با توافقي آماده مي كند كه تحريم هاي ايران را در ازاي محدوديت برنامه هسته اي اش لغو مي كند.
اوباما وعده وتوي راي مخالف به اين توافق را داده است، اما با توجه به اين كه جمهوري خواهان اكثريت را در هر دو مجلس نمايندگان و سناي آمريكا در اختيار دارند، معلوم نيست كه آنها بتوانند حمايت كافي دمكرات ها را براي غلبه بر راي وتوي رييس جمهوري كسب كنند.
به نوشته سي. بي. اس نيوز، ابراز حمايت ساندرز از توافق هسته اي، دمكرات ها را يك گام به دستيابي به 34 راي لازم براي جلوگيري از راي گيري به منظور غلبه بر راي وتوي اوباما نزديك تر مي كند. اما حمايت دمكرات ها از توافق هنوز با حمايت آنها به اتفاق آرا فاصله دارد. روز پنج شنبه، سناتور 'چاك شومر' رهبر احتمالي دمكرات ها در كنگره بعدي مخالفتش را با توافق اعلام كرد.
ساندرز اكنون در رتبه دوم بعد از 'هيلاري كلينتون' نامزد پيشتاز دمكرات ها در راي گيري مقدماتي اردوگاه دمكرات ها قرار دارد، اما بررسي ها نشان مي دهد كه وي در نظرسنجي هاي اوليه در ايالت هايي مانند آيووا و نيوهمپشاير، نسبت به نتايج نظرسنجي هاي سراسري پيشتاز تر است.
اروپام**9158**1485**1572**1517

سرخط اخبار جهان