تولید روزانه 12 میلیون لیتر بنزین یورو 4 با راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس

تهران - ایرنا - مدیرعامل شركت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تأمین گفت: با راه اندازی فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا پایان سال جاری، 12 میلیون لیتر بنزین یورو 4 و 4 میلیون لیتر گازوییل یورو 4 در كشور تولید خواهد شد.

به گزارش ایرنا، محمود شیری در حاشیه نمایشگاه تأمین‌اجتماعی، سرمایه‌گذاری و توسعه پایدار در جمع خبرنگاران، با بیان اینكه پالایشگاه ستاره خلیج فارس 84 درصد پیشرفت فیزیكی دارد، اظهار داشت: فاز اول این پالایشگاه به ظرفیت 120هزار بشكه تا پایان سال جاری راه اندازی می شود.
مدیرعامل شركت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تأمین با تاكید براینكه برای تسریع در راه اندازی این پالایشگاه، تمركز اصلی خود را بر روی فاز اول قرار داده ایم، افزود: خط لوله تامین خوراك این پالایشگاه به طول 388 كیلومتر از عسلویه به بندرعباس احداث شده و 2 هفته قبل راه اندازی شد.
وی هزینه احداث این پالایشگاه را 3.8 میلیارد دلار اعلام كرد و گفت: 650 میلیون یورو اعتبار توسط صندوق توسعه ملی برای این پروژه اعتبار در نظر گرفته خواهد شد.
مدیرعامل شركت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تأمین اضافه كرد: فازهای دوم و سوم این پالایشگاه نیز در فاصله چهار ماه پس از راه اندازی فاز اول در مدار فعالیت قرار خواهند گرفت.
شیری با اشاره به مشاركت در ساخت پالایشگاه های سیراف، گفت: وزارت نفت با هدف جلوگیری از خام فروشی، پالایشگاه های سیراف را احداث می كند.
وی ادامه داد: این طرح در قالب هشت پالایشگاه 60 هزار بشكه ای میعانات گازی احداث می شود و قرار است تا بهمن ماه فضای احداث این پالایشگاه ها آماده شود.
مدیرعامل شركت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تأمین در خصوص ساخت پالایشگاه آناهیتا نیز گفت: ساخت پالایشگاه 150 هزار بشكه ای آناهیتا توجیه اقتصادی ندارد، بنابراین قرار شده كه برای آن 10 درصد تخفیف در خوراك اختصاص داده شود.
شیری افزود: صندوق توسعه ملی نیز 85 درصد منابع احداث این پالایشگاه را تامین كرده و دوره زمانی بازپرداخت نیز به جای 6 سال، هشت سال خواهد بود.
وی در خصوص مشاركت با شركت های خارجی نیز اظهار داشت: اخیرا گروه هایی از آفریقای جنوبی و كویت برای سرمایه گذاری در پالایشگاه آناهیتا اظهار تمایل كرده اند.
اقتصام(3)2022**1558