۱۴ مرداد ۱۳۹۴،‏ ۱۴:۳۷
کد خبر: 81708972
۰ نفر
مبدع تنفس مصنوعی درگذشت

تهران-ایرنا- دكتر فارست برد مبدع آمریكایی اولین دستگاه تنفس مصنوعی مدرن در سن 94 سالگی درگذشت.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، انجمن مراقبت های تنفسی آمریكا در بیانیه ای اعلام كرد كه فارست برد در منزل مسكونی خود در یكی از شهرهای ایالت آیداهو درگذشت.ابداع وی كه ونتیلاتور (‌ تنفس دهنده) مدرن نام دارد جان افراد بیشماری را نجات داده است.
فرانك سالواتوره رییس این انجمن گفت: دكتر برد پیشتازی واقعی در طب تنفسی و مراقبت های ریوی بود.
دكتر برد كه خلبان بود در نوجوانی هنری فورد و اورویل رایت را دیده بود و در طول عمر خود به عنوان خلبان هواپیمای دوربرد ارتش آمریكا در جریان جنگ جهانی دوم به تهویه مكانیكی علاقمند شد.كنجكاوی وی به زمانی باز می گردد كه در زمان پرواز با یك هواپیمای بمب ‌افكن Junkers 88 با مشكل تنظیم ‌كننده‌ای كه در كابین خلبان برای انتقال اكسیژن به خلبانان آلمانی در ارتفاع بالا بكار می‌ رود، روبرو شد. درس هایی كه دكتر برد در حین ارتقای دستگاه یاد گرفت، در نهایت منجر به طراحی دستگاه Bird Mark 7 شد كه انجمن مراقبت‌ های تنفسی آمریكا آن را اولین دستگاه تنفس مصنوعی به منظور استفاده برای بیماران به شدت بدحال نامید.
پس از گذشت چند سال، این دستگاه جایگزین دستگاه های دست ‌و پاگیر ریه مصنوعی شد كه در بخش‌ های بیمارستان ‌های آمریكا و سایر كشورها به منظور درمان بیماری فلج اطفال مورد استفاده قرار می گرفت.
ابداع دستگاه Baby Bird وی كه در سال 1970 معرفی شد، میزان مرگ ‌و میر نوزادان دچار مشكلات تنفسی را به كمتر از 10 درصد رساند.
علمی(6)**2038**1599