۱۲ مرداد ۱۳۹۴،‏ ۱۷:۰۴
کد خبر: 81706248
۰ نفر
كشته شدن 10 نظامي در شمال مالي

تهران – ايرنا – يك مقام ارتش مالي اعلام كرد كه دستكم 10 نظامي در حمله تروريستي روز دوشنبه به يك اردوگاه در منطقه تيمبوكتو در شمال اين كشور جان خود را ازدست داده اند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه از باماكو پايتخت مالي، اين مقام نظامي افزود: نيروهاي ارتش در بامداد روز دوشنبه يك حمله تروريستي را در گورما - راروس دفع كردند كه موجب كشته شدن 10 تن از نظاميان شد.
يك منبع نظامي ديگر نيز با تاييد وقوع اين حمله غافلگيرانه گفت: هدف آن يگان گارد ملي مستقر در گورما - راروس بوده كه10 كشته برجاگذاشته است.
به گفته اين منبع، مهاجمان، تروريست هاي وابسته به گروه تكفيري موسوم به انصار دين بودند.
اين حمله 2 روز پس از كشته شدن 2 نظامي مالي و زخمي شدن 4 تن ديگر در يك حمله غافلگيرانه در مركز اين كشور واقع در غرب قاره آفريقا صورت گرفت.
با اينكه حملات گروه هاي تكفيري و تروريستي مرتبط با القاعده از مدت ها پيش بر بخش هاي شمالي مالي متمركز بوده، اما در ماه هاي اخير به مركز و حتي در ماه ژوئن به جنوب اين كشور در نزديكي مرزهاي ساحل عاج و بوركينافاسو گسترش يافته است.
بخش هاي شمالي مالي در اوايل 2012 تحت اشغال گروه هاي تكفيري انصار دين، القاعده در مغرب عربي و جنبش توحيد و جهاد در غرب آفريقا قرار گرفت.
حركت اين گروهاي تروريستي به سوي جنوب به منظور اشغال پايتخت اين كشور، موجب مداخله نظامي فرانسه در ژانويه 2013 و درهم كوبيده شدن مواضع اين گروه ها در شمال مالي شد.
منابع نظامي مالي گفتند كه 2 نظامي اين كشور در حمله غافلگيرانه روز شنبه به كاروان نيروهاي ارتش نزديك شهرك نامپالا در مركز اين كشور آفريقايي كشته و 4 نظامي ديگر زخمي شده اند.
به گفته يك افسر در شهرك موپتي در نزديك محل حادثه، مهاجمان پس از منفجر كردن بمب هاي كار گذاشته شده به منظور متوقف كردن حركت كاروان نظامي، به سوي نظاميان تيراندازي كردند.
شماري از گروه هاي مسلح تكفيري و همچنين شبه نظاميان وابسته به القاعده در صحراي شمال مالي كه تا قبل از مداخله نظامي سال 2013 فرانسه، اين منطقه را در اشغال خود داشتند، پس از حمله نيروهاي فرانسوي پراكنده شدند.
با وجود مداخله نظامي فرانسه، ناامني در اين منطقه ادامه يافته و حملات در ماه هاي اخير به بخش هاي جنوبي مالي گسترش يافته است.
خاورم**1486**1010

سرخط اخبار جهان