۱۲ مرداد ۱۳۹۴،‏ ۱۱:۴۹
کد خبر: 81705630
۰ نفر
روش ساخت سفالينه هاي زرين فام احيا شد

تهران-ايرنا-كارشناس و پژوهشگر كارگاه لعاب و سفال پژوهشكده هنرهاي سنتي گفت: روش ساخت سفالينه هاي زرين فام و لعاب پاشيده با نقوش كنده به عنوان هنرهاي برجسته ايران احيا شد.

به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگي ايرنا، عاليه نجفي افزود: از آن رو كه فن آوري هاي كهن از درجه اهميت زيادي برخوردار بوده و برخي از اين فن آوري ها به مرور زمان از حافظه بشري حذف و يا كم رنگ شده اند، پژوهشكده هنرهاي سنتي پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري سعي در احياي اين هنرها دارد.
وي گفت: يكي از فن آوري هاي كهن ايران زمين كه از ديرباز شهرت جهاني داشته و نمونه هايي از آن در موزه هاي جهان به نمايش گذاشته شده؛ سفالينه هاي زرين فام است.
اين پژوهشگر اظهار داشت: كارگاه سفال و سراميك پژوهشكده هنرهاي سنتي با توجه به اينكه اين هنر به دست فراموشي سپرده شده، احياي اين دانش را در دستور كار خود قرار داد.
نجفي خاطرنشان كرد: به منظور احياي تكنيك زرين فام در ابتدا مطالعات آناليك انجام و در نتيجه با مدل سازي موفق شديم به بازآفريني طرح و نقش بپردازيم.
به گزارش روابط عمومي پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري، وي ادامه داد: يكي ديگر از فناوري هاي جالبي كه در قرن سوم هجري مورد استفاده بوده سفالينه هاي لعاب پاشيده با نقوش كنده (اسگرافيتو) است كه با وجود اهميت بالا؛ به دست فراموشي سپرده شده است.
نجفي افزود: در سفالينه هاي لعاب پاشيده با نقوش كنده مطالعات و پژوهش هاي گسترده اي انجام گرفت و با بازآفريني نقوش و ساخت نمونه هاي اين فناوري نيز احيا شد.
فراهنگ**9338**1027