۱۰ مرداد ۱۳۹۴،‏ ۱۸:۳۴
کد خبر: 81703563
۰ نفر
نقشه برداري از غار رييس نياسر كاشان پايان يافت

كاشان - ايرنا - رييس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري كاشان از پايان عمليات نقشه برداري غار رييس نياسر خبرداد و گفت: نقشه و مشخصات اين غار براي استفاده گردشگران در قسمت ورودي آن نصب شد.

به گزارش ايرنا، محسن جاوري روز شنبه در گفت وگو با خبرنگاران افزود: نقشه( پلان و پروفايل) و اطلاعات توصيفي غار رييس نياسر با هدف معرفي و آشنايي هرچه بيشتر گردشگران با ويژگي ها و قسمت هاي مختلف غار در قسمت ورودي نصب شد.

وي اظهار كرد: نقشه ( پلان و پروفايل) و اطلاعات توصيفي اين غار توسط شهرداري و پايگاه ميراث فرهنگي و گردشگري شهر تاريخي نياسر رييس و با همكاري گروه غارنوردي و غارشناسي نقش جهان اصفهان به دست آمد.

رييس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري كاشان با اشاره به اهميت تاريخي اين غار، اظهار كرد: غار رييس با 950 متر طول مسيرهاي شناسايي شده و 60 متر عمق در كنار آبشار زيباي نياسر گستردگي اعجاب برانگيزي دارد.

به گفته وي غار شگفت انگيز رييس به عنوان شاهكاري از معماري دستكند بشمار مي رود كه در قسمت زيرين باغ معروف به تالار و زمين هاي مجاور آن واقع شده است.

جاوري يادآور شد: اين غار بصورت مجموعه اي زيرزميني و پيچيده در پنج رشته شامل ورودي هاي متعدد، راهروهاي تنگ و طولاني، فضاهاي اتاق مانند با تاقچه هايي در ديواره هاي آنها، سكو و ستون هاي سنگي در چند طبقه با بهره گيري از ابزار ساده ابتدايي در درون توده سنگي از جنس تراورتن ايجاد شده است.

رييس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري كاشان تصريح كرد: ارتباط بين طبقات، همچنين تهويه هواي فضاها از طريق چاه ها و كانال هاي متعددي كه در داخل برخي از فضاها حفر شده، بر اعجاب اين غار افزوده است.

جاوري با اشاره به اينكه نقشه برداري اين غار باستاني در سال 91 توسط گروه غارنوردي و غارشناسي نقش جهان اصفهان انجام گرفت، يادآور شد: تا قبل از اين تنها براي معرفي غار كلهرود واقع در شهرستان شاهين شهر و ميمه چنين طرحي با اين نوع مشخصات توسط گروه مذكور تهيه و نصب شده است.

كهن باغشهر نياسر با آثار ارزشمند تاريخي همچون چارتاقي، چشمه اسكندريه، آبشار، آسياب آبي و حمام صفوي، باغ تاريخي تالار، كوشك صفوي و برج چالقاب در 15 كيلومتري كاشان قرار دارد.

6136 / 2093 /1596

سرخط اخبار فرهنگ