۱۰ مرداد ۱۳۹۴،‏ ۱۸:۰۵
کد خبر: 81703534
۰ نفر
حمله هكرها با هرزنامه، سوء استفاده از ویندوز 10

تهران – ایرنا - محققان امنیتی روز گدشته درباره بروز موجی از نامه های جعلی و ساختگی با عنوان نسخه قانونی ویندوز 10 هشدار دادند. شركت مایكرو سافت ویندوز جدید را از روز 7 مرداد در سراسر جهان عرضه كرده است.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری مایكروسافت، عده ای از هكرها با سوء استفاده از اشتیاق كاربران برای نصب محصول جدید مایكروسافت، اقدام به ارسال هرزنامه هایی با مضمون آپگرید به ویندوز 10 كرده اند.

محققان امنیتی روز گذشته درباره بروز موجی از نامه های جعلی و ساختگی با عنوان نسخه قانونی ویندوز جدید هشدار دادند. این هرزنامه ها حاوی پیوست های مخفی خطرناكی برای به دست گرفتن كنترل رایانه كاربر و سوء استفاده از اطلاعات وی هستند.

در واقع پیوست مزبور یك به اصطلاح برنامه باج افزار (ransomware) است كه پس از اجرا تمام اطلاعات كامپیوتر را قفل می كند و برای آزادسازی آنها درخواست پول می كند.

به گفته پژوهشگران موسسه امنیتی Cisco Systems این ایمیل ها طوری طراحی شده اند كه شبیه یك اعلام ارتقای سیستم عامل از سوی كمپانی مایكروسافت باشند. اما با دقت در انشای متن و غلط های نشانه گذاری می توان به جعلی بودن آنها پی برد.

مسئولان مایكروسافت در خصوص این رویداد، اظهار كردند: سازوكار آپدیت مایكروسافت به صاحب ویندوز داخل خود صفحه برنامه اطلاع می دهد و از طریق ایمیل این روال صورت نمی گیرد. با دریافت اعلان كاربر می تواند از روی پیوند ارائه شده به طور مستقیم بسته آپگرید ویندوز خود را دانلود و نصب كند. متخصصان امنیتی بار دیگر به كاربران هشدار داده اند به طور كلی در باز كردن هر نوع ایمیل ناخواسته،‌به ویژه فایل های پیوستشان،‌ رعایت احتیاط را بكنند.

گفتنی است Windows 10 جدیدترین نسخه سیستم‌عامل های دسكتاپی مایكروسافت از تاریخ 7 مرداد به صورت رایگان در اختیار كاربران قرار گرفته است و كاربران ویندوز ۷ و ویندوز ۸ بدون پرداخت هزینه می توانند بدان بروز رسانی ‌شوند. قرار است كاربران در ویندوز ۱۰ شاهد مرورگر جدید، دستیار صوتی، بازگشت منوی استارت و صدها قابلیت جدید یا بهبود یافته باشند.

علمی **2043**1599