۱۰ مرداد ۱۳۹۴،‏ ۱۲:۲۵
کد خبر: 81702887
۰ نفر
صالحی: توافق دولت با كشورها نیاز به تصویب مجلس ندارد

تهران - ایرنا - رییس سازمان انرژی اتمی گفت: توافق دولت با كشورهای خارجی نیاز به تصویب مجلس شورای اسلامی ندارد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، علی اكبر صالحی روز شنبه در حاشیه آیین روز ملی فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای كه در دانشكده تربیت بدنی دانشگاه تهران برگزار شد، درباره نحوه بررسی برجام در مجلس افزود: تا اندازه ای كه من مطلع هستم مواردی كه به مجلس تقدیم می شود كه یا معاهده یا كنوانسیون بین المللی است و این طور نیست كه هر توافق نامه ای را دولت بخواهد با كشورهای خارجی منعقد كند حتما به مجلس ببرد.

وی یادآور شد: دهها و صدها توافق نامه در سال با كشورهای خارجی منعقد می شود كه الزاما به مجلس نمی رود و فقط مواردی كه طبق قانون اساسی مشخص شده به مجلس می رود.

رییس سازمان انرژی اتمی همچنین گفت: برنامه جامع اقدام مشترك حداقل اسم آن برنامه جامع اقدام مشترك است و معاهده و كنوانسیون نیست و نمی دانم تحت چه تعریفی به مجلس می رود.

صالحی افزود: البته مجلس این حق را دارد طبق قانون صیانت از فناوری هسته ای كه اخیرا به تصویب رسیده به همراه شورای عالی امنیت ملی برجام را مرور كنند و اگر مصلحت دانستند، برجام را ادامه دهند و اگر امر دیگری داشتند، تصمیم دیگری را اتخاذ كنند.

وی همچنین ضمن قدردانی از برگزاركنندگان آیین روز ملی فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای اظهارداشت: اگر مذاكره كنندگان كاری انجام دادند برای رضای خدا بوده است و اگر كاری برای رضای خدا باشد، ماندگار است و اگر برای خوش آمدگویی و خودخواهی باشد هیچ ارزشی ندارد.

رییس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان كرد: گواهی می دهم همه عزیزانی كه در تیم مذاكره كننده حضور داشتند و تعدادشان كم نیست، تعدادی از آنان سربازان گمنامی هستند كه بار سنگینی داشتند قطعا برای رضای خدا و تامین منافع ملی اقدام كردند و اگر امروز از آنها قدردانی می شود به اعتبار همین است وگرنه وظیفه ما همین بود و هر كس دیگری جای ما بود، همین كار را می كرد.

صالحی با بیان این كه خدمتگزاران صدیق، خالص، توانمند و هوشیار فراوانی در كشور داریم، اظهارداشت: تقدیر بود كه دكتر ظریف و من در این مذاكرات باشیم و گرنه در كشور از ظریف ها و عراقچی ها فراوان وجود دارد.

وی یادآور شد: كشور هیچ وقت از فقر مردان و دولتمردان بزرگ رنج نبرده و همواره دولتمردان فراوانی داشته است كه اگر فرصت در اختیارشان باشد خدمتگزاران صادقی هستند.

معاون رییس جمهوری افزود: پیام حضور سیاسیون در این مراسم ورزشی این است كه ما شیر حق هستیم نه شیر هوا.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، آیین روز ملی فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای امروز با حضور جمعی از معاونین وزارت ورزش و جوان، روسای فدراسیون های ورزشی و پیشكسوتان ورزش در در دانشكده تربیت بدنی دانشگاه تهران برگزار شد.

در این مراسم كه صالحی رییس سازمان انرژی اتمی و معاون رییس جمهوری، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و رییس تیم مذاكره كننده هسته ای ایران، محمدرضا عارف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، محسن مهرعلیزاده رییس فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای حضور داشتند از پهلوانان عرصه دیپلماسی هسته ای قدردانی شد.

پهلوان عباس زندی در آیین تجلیل از مروجین پهلوانی ،پیراهن امضا شده از سوی رییس جمهوری را به وزیر امورخارجه و رییس سازمان انرژی اتمی ایران اهدا كرد.

بر روی این پیراهن شعار «ایستادگی هسته ای نماد پهلوانی، پهلوانان هسته ای متشكریم» منقش شده كه از سوی حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری در 24 تیرماه امسال امضا شده است.

همچنین در این مراسم از عباس زندی قدیمی ترین پهلوان زنده كشور و آخرین بازمانده بازی های المپیك 1948 لندن، دارنده مدال های طلای كشتی آزاد قهرمانی جهان در سال های 1954توكیوی ژاپن و 1955ورشو لهستان و پهلوان چهار دوره ایران در سال های 1328،1332،133و1334 تقدیر شد.

سیام*2021*9254** 1336