كریدور شمال - جنوب زمان انتقال كالا به روسیه را 30 درصد كاهش می دهد

دهلی نو- ایرنا- وزیر كشتیرانی، حمل ونقل جاده ای و بزرگراه های هند با تاكید بر اهمیت انتقال كالاهای هند از كریدور شمال - جنوب در ایران اظهار كرد: با راه اندازی این كریدور زمان انتقال كالا از هند به روسیه در مقایسه با مسیر فعلی حدود 30 درصد كاهش می یابد.

به گزارش ایرنا، «نیتین گادكاری» روز جمعه در پاسخ به سوال «لوك سابها» یكی از نمایندگان مجلس هند اظهار كرد: انتظار می رود زمان انتقال بار از كانال سوئز به روسیه كه هم اكنون 45 تا 60 روز طول می كشد با استفاده ازاین كریدور به 25 تا 30 روز كاهش یابد.

وی اظهار كرد: كریدور بین المللی شمال - جنوب یك نظام ارتباطی چند بعدی است كه اقیانوس هند و خلیج فارس را از راه ایران به دریای خرز و از آنجا به روسیه و شمال اروپا متصل می كند.

هند و 12 كشور دیگر از جمله روسیه قرارداد كریدور ترابری بین المللی شمال - جنوب را امضا كرده اند.

هند و تاجكستان در ماه می امسال در مورد تقویت نظام های ارتباطی میان دو كشور از جمله از طریق كریدور ترابری بین المللی شمال - جنوب و دیگر مسیرهای منطقه ای گفت وگو كردند.

تاجكستان دارای مرز مشترك 1400 كیلومتری با افغانستان است و این كشور از اهمیت زیادی برای هند از نظر جغرافیای سیاسی برخوردار می باشد.

كریدور شمال ـ جنوب كه بخش مهمی آن از خاك ایران می گذرد. درحال حاضر مهمترین و مناسبترین حلقه ترانزیت كالا میان آسیا و اروپا به شمار می رود. این كریدور از حوزه اقیانوس هند (بندر بمبئی) آغاز و از طریق دریا به بندرعباس درجنوب ایران متصل می شود.

برای بهره گیری از این كریدور در ایران، كالاها به وسیله حمل و نقل جاده ای و یا ریلی به بنادر شمال كشور (بندر انزلی و بندر امیرآباد) انتقال می یابد و از طریق دریای خزر به بنادر آستاراخان و لاگان روسیه حمل می شود.

با تكمیل راه آهن قزوین ـ آستارا، امكان دسترسی جاده ای و ریلی به كشورهای منطقه قفقاز و روسیه نیز میسر می شد.

هزینه حمل كالاهای ترانزیتی میان كشورهای حوزه اقیانوس هند و شمال اروپا از مسیر كریدور شمال ـ جنوب تا حدود 30درصد نسبت به مسیرهای موجود ارزانتر است.

كشورهای جنوب شرقی آسیا، آسیای مركزی، خاورمیانه، حوزه اقیانوس هند و خلیج فارس و نیز شمال اروپا با پیوستن به كریدور حمل و نقل بین المللی شمال ـ جنوب كه از جمله كریدورهای چندوجهی است،‌ می توانند از مزایای آن در حمل و نقل سریع و ارزان كالاهایشان میان آسیا و اروپا استفاده كنند.

*آساق*262*1600**1613