۸ مرداد ۱۳۹۴،‏ ۱۶:۰۵
کد خبر: 81701364
۰ نفر
ویكی لیكس: سعد الحریری معتاد است

بیروت – ایرنا – سایت ویكی لیكس از سندی پرده برداشت كه نشان می دهد سعد الحریری رییس حزب المستقبل و یكی از عناصر مهم جریان 14 مارس، اعتیاد به مواد مخدر دارد و همین مساله باعث اضطراب های فكری و عدم تمركز دائمی وی می شود.

به گزارش ایرنا از بیروت، بسیاری از روزنامه ها و سایت های خبری لبنانی و غربی متن سندی را به نقل از سایت ویكی لیكس منتشر كردند كه در تاریخ ششم جولای 2006 در بیروت به شماره 06BEIRUT2291 از طرف جفری فیلتمن سفیر وقت آمریكا ارسال شده و در آن به موضوع مهمانی شام میشل الخوری رییس بانك مركزی لبنان پرداخته شده است.

بر اساس این سند، الحریری اعتیاد به مواد مخدر دارد و در مهمانی شامی كه با حضور الحریری و مروان حماده وزیر ارتباطات وقت و فواد سینیوره نخست وزیر سابق و معاون وی محمد شطح برگزار شد، میشل خوری درباره كمبودهایی در خانواده حریری و ضعف شخصیت سعد الحریری به سبب اعتیاد وی به مواد مخدر ابراز نگرانی كرد.

حاضران در بخش دیگری از صحبت های خود مسئولیت شكست در برابر میشل عون رییس فراكسیون تغییر و اصلاح را مدیریت بد جناح 14 مارس به طور عام و خانواده الحریری به شكل خاص دانستند. به گفته فیلتمن، شركت كنندگان در جلسه در خصوص نابسامانی روابط فیما بین سعد الحریری و سینیوره اتفاق نظر داشتند.

وی می افزاید: الحریری مسئولیت ها و تعهداتی در سطح مسئولیت های پدر مرحومش بر عهده دارد اما تنها دارایی كه از پدرش به ارث برده، بخشی از ثروت هنگفت وی می باشد كه بعد از ترور رفیق الحریری بین ورثه اش تقسیم شد.

فیلتمن همچنین به بخل و خساست نازك الحریری زن پدر سعد الحریری اشاره می كند كه اعتنایی به خواسته های جریان المستقبل و هم حزبی های جناح 14 مارس نمی كند.

این سند افزوده است: میشل خوری در گفتگوی دو نفره ای كه با سفیر داشت ابراز نگرانی كرده كه اعتیاد سعد الحریری باعث ایجاد مشكل در اداره امور توسط وی شود.

میشل خوری اظهار داشت كه سعد الحریری زمان تحصیل در دانشگاه جورج تاون اعتیاد به مواد مخدر پیدا كرده تا جایی كه این مساله تاثیر منفی بر تحصیل وی به جا گذاشته است. وی افزود كه نمی داند الحریری موفق به ترك اعتیاد خود شده یا نه.

فیلتمن با توجه به گفته های الخوری عنوان داشت كه اگر این مساله درست باشد می تواند جواب مناسبی در مورد برخی ویژگی های شخصیتی سعد الحریری باشد، از جمله ناتوانی وی در تمركز طولانی و نداشتن توجه كافی در نشست هایی كه قبلا با وی داشتیم.

فیلتمن در پایان این سند به نكات دیگری نیز اشاره كرده است از جمله اینكه: تغییر افكار عمومی مسیحی ها علیه جناح 14 مارس بدون هیچ گونه منطقی صورت می گیرد.. عون می تواند با حزب الله ائتلاف كند و در عین حال بخشی از مسیحی ها و به احتمال زیاد نماینده اكثریت آنها باشد، چرا كه وی فعالیت بیشتری در دفاع از منافع این طائفه از خود نشان می دهد. این در حالی است كه مسیحیان همراه جناح 14 مارس به عنوان خائن و دروغگو شناخته می شوند.

در پایان این سند آمده است: الحریری و دولت سینیوره و 14 مارس همواره باعث افزایش نگرانی های مسیحی ها هستند.

خاورم*(4)*390**1566