۷ مرداد ۱۳۹۴،‏ ۱۱:۲۳
کد خبر: 81699551
۰ نفر
تالاب های كشور دارای دیده بان می شوند

تهران-ایرنا-سخنگوی دبیرخانه هم اندیشی تالابی گفت:با توجه به وضعیت تالاب های كشور برای این حوضه های آبی دیده بان تعیین می شود تا گزارش های مستمر از وضعیت آنها ارایه كند.

هومان خاكپور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: مهمترین شاخص در مدیریت جامع زیست بومی تالاب ها، بحث مشاركت جوامع محلی، دولتی و سازمان های غیر دولتی است كه در همین راستا در دبیرخانه هم اندیشی تالابی برنامه هایی برای استفاده از ظرفیت های غیر دولتی تعریف شده است.

وی اظهار كرد: براین اساس در تلاشیم تا سازمان های غیر دولتی و بخش های دولتی كه در زمینه حفاظت از تالاب ها فعالیت می كنند یك همسویی ایجاد شود تا اثر گذاری این فعالیت ها بر روی حفاظت از تالاب ها بیشتر شود.

رییس تشكل زیست محیطی تسنیم ادامه داد:دراین راستا یكی از اقدامات دبیرخانه هم اندیشی تالابی، تعیین دیده بان برای تالاب های كشور است تا وضعیت این حوضه های آبی به صورت مداوم پایش و رصد شود تا در صورت مشاهده روند تخریب اقدامات لازم برای جلوگیری از آنها انجام شود.

این فعال محیط زیست افزود:اكنون برای تالاب های گندمان در استان چهارمحال و بختیاری، پریشان و كمجان در استان فارس و گاوخونی در اصفهان دیده بان تالابی تعیین شده است.

وی با بیان اینكه بیش از 90 درصد تالاب های كشور در خطر خشكی قرار دارند گفت:تالاب هایی كه بیشتر در معرض خطر قرار دارند برای تعیین دیده بان در اولویت قرار دارند و در تلاشیم تا پایان سال 94 این كار به پایان برسد.

خاكپور اظهار كرد: سعی می شود تا در تمام استان ها یك سمن فعال در زمینه حفاظت از تالاب ها شكل گیرد و دیده بان از میان آنها تعیین شود.

حدود 250 تالاب در كشور وجود دارد كه از این تعداد ۸۴ تالاب دارای اهمیت است و از این بین ۲۴ تالاب بین المللی بوده و در ردیف كنوانسیون رامسر قرار دارد.

ورود فاضلاب های خانگی، صنعتی، سموم شیمیایی و برداشت بی رویه از منابع بالادستی تالاب ها تهدیداتی است كه این حوضه های آبی را تهدید می كند.

اكنون تالاب های شورگل، یادگارلو، انزلی، شادگان، خورموسی، نیریز، پریشان، ارومیه، كمجان و هامون برخی تالاب هایی هستند كه در معرض خطر تغییرات اكولوژیكی بوده و به همین دلیل در فهرست مونترال قرار گرفته اند.

تالاب هایی كه در شرایط بد زیست محیطی قرار دارند در فهرست مونترال كه كنوانسیونی در مورد حفاظت از تالاب ها است، قرار می گیرند.

علمی ( 4 ) **9014**1440