۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۳
کد خبر 81699450
۰ نفر
استقبال گسترده از تحقق یك وعده روحانی در كردستان

سنندج - ایرنا - عملی شدن وعده تدریس زبان و ادبیات كُردی به عنوان یكی از مطالبه های مردم كردستان و اعلام آن از سوی رئیس جمهوری و تاكید بر اجرای آن در دولت تدبیر و امید، پایبندی روحانی به وعده هایش را ثابت كرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا دكتر حسن روحانی چهارم مرداد در نشست خبری پس از پایان سفر به استان كردستان در سنندج اعلام كرد: در راستای اقدامات و برنامه های دولت تدبیر و امید و تحقق وعده هایم به مردم كردستان، تدریس زبان و ادبیات كُردی از ابتدای مهر ماه امسال در دانشگاه كردستان آغاز می شود.
او گفت: این اقدامات در راستای تقویت زبان و ادبیات و فرهنگ كُردی از سوی دولت تدبیر و امید صورت می گیرد اگرچه اقدامات اولیه است اما در گام های بعدی هم این اقدامات را ادامه می دهیم.
رییس جمهوری همچنین در این نشست از راه اندازی بخش كُردی خبرگزاری جمهوری اسلامی خبر داد.
اعلام این دو خبر در حوزه فرهنگی از سوی رئیس جمهوری بازتاب های گسترده ای در داخل و خارج از كشور داشت و اغلب كارشناسان و صاحب نظران اعلام كردند حسن روحانی یكی از وعده های مهم خود در مورد مردم كردستان را محقق كرد.
بیشتر شبكه ها و پایگاه های خبری كُردی و فارسی زبان داخل و خارج از كشور در بخش های خبری خود به انعكاس اعلام خبر تدریس زبان و ادبیات كُردی و بخش كُردی خبرگزاری ایرنا از طرف رئیس جمهوری پرداختند و این خبر انعكاس گسترده ای داشت.
دكتر روحانی در زمان تبلیغات انتخاباتی و در قالب بیانیه 10ماده ای اقوام و مذاهب بر تدریس زبان مادری تاكید كرده بود.
در بند 4بیانیه اقوام و مذاهب دكتر روحانی، 'تدریس زبان مادری ایرانیان بطور رسمی در سطوح مدارس و دانشگاه‌ها در اجرای كامل اصل 15 قانون اساسی' و همچنین در بند 5 این بیانیه نیز به 'تقویت فرهنگ و ادبیات اقوام ایرانی و پیشگیری از زوال آنان به ‌منظور حفظ و نگهداشت این میراث كهن ایرانی' اشاره شده است.
اكنون پس از حدود دو سال از آغاز به كار دولت تدبیر و امید و با حضور دكتر روحانی در سنندج، خبر تدریس زبان و ادبیات كُردی در دانشگاه كردستان به صورت رسمی اعلام شد و دكتر روحانی در نشست خبری خود بر این موضوع به عنوان یكی از وعده های خود به مردم كردستان تاكید كرد.
اگرچه موضوع تدریس زبان كُردی به سال های 81 و 82 برمی گردد اما از آن زمان تاكنون این بحث مسكوت مانده و در دولت تدبیر و امید رنگ واقعیت به خود گرفت.
راه اندازی رشته زبان و ادبیات كُردی یكی از مطالبه های جدی مردم كردستان در راستای حفظ زبان مادری بود كه خوشبختانه این مطالبه از دید دولت تدبیر و امید دور نماند و مجوز پذیرش دانشجود در این رشته برای مهرماه امسال صادر شد.
رئیس دانشگاه كردستان در این ارتباط با ابراز خرسندی از صدور مجوز تدریس رشته زبان و ادبیات كردی در دانشگاه كردستان گفت: صدور مجوز آموزش زبان و ادبیات كُردی دستاورد علمی بزرگی برای دولت تدبیر و امید است.
دكتر فردین اخلاقیان افزود: سرفصل های رشته زبان و ادبیات كردی در سال های 81 و 82 به تصویب رسید اما از آن زمان تاكنون متأسفانه مجوز راه اندازی رشته مورد نظر صادر نشد كه خوشبختانه با روی كارآمدن دولت تدبیر و امید و نگاه ویژه مسئولان وزارت علوم به درخواست های نخبگان و اصحاب فرهنگ و ادب كردستان، شاهد تحقق این آرزوی دیرینه كُرد زبانان ایران هستیم.
وی اعلام كرد: براساس دفترچه راهنمای انتخاب رشته كنكور سراسری 1394 سازمان سنجش آموزش كشور و برای مهرماه سال 94در دوره روزانه 40 دانشجو در مقطع كارشناسی زبان و ادبیات كردی با كد رشته محل 10525 پذیرش خواهند شد و این رشته تحصیلی برای اولین بار در كشور خواهد بود.
دكتر بختیار سجادی، رئیس شورای راه‌اندازی رشته زبان و ادبیات كُردی در دانشگاه كردستان نیز با اعلام اینكه تدریس این رشته با پذیرش 40 دانشجوی روزانه از مهرماه سال 1394 آغاز می‌شود، افزود: این رشته با موافقت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایجاد شده و در مقطع كارشناسی در قالب 136 واحد درسی ارائه خواهد شد.
رشته زبان و ادبیات كردی برای اولین بار در دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1394 در كنار زبان و ادبیات عربی و فارسی قرار گرفته است.
سجادی اظهار كرد: در این رشته 9 درس پایه‌ای مانند دستور زبان كردی، آواشناسی و واج‌شناسی، پیشینه زبان كردی، لهجه‌شناسی، مرجع شناسی و 30 درس اصلی مانند متون ادبی نظم و نثر كلاسیك و معاصر، ادبیات شفاهی و فولكلور، ادبیات تطبیقی، تاثیر قرآن در ادبیات كُردی و 14 درس تخصصی مانند تاریخ 1 تا 4 ادبیات كردی، سبك‌های ادبی در ادبیات كردی، نقد ادبی در ادبیات كردی و ادبیات داستانی در ادبیات كردی ارائه می‌شود.
رییس دانشگاه پیام نور كردستان نیز با اشاره به دستاوردهای سفر رییس جمهوری به كردستان گفت: تدریس زبان و ادبیات كُردی در دانشگاه های كردستان كه در سفر رییس دولت تدبیر و امید اعلام شد دستاوردی برای توسعه فرهنگی استان است.
اسكندر مرادی افزود: راه اندازی و تدریس رشته زبان و ادبیات كُردی در دانشگاه های استان و ایجاد بخش كُردی در خبرگزاری جمهوری اسلامی كه از سوی رییس جمهوری اعلام شد از دستاوردهای بسیار خوب این سفر در زمینه توسعه فرهنگی استان است.
نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی نیز با اعلام اینكه مردم كردستان از ایجاد رشته زبان كردی در دانشگاه كردستان قدردانی می كنند گفت: رییس جمهوری در یك اقدام انقلابی قبول كردند كه تحصیل در رشته زبان و ادبیات كُردی در دانشگاه كردستان در یك رشته محل تحصیلی در مقطع كارشناسی صورت گیرد.
حامد قادرمرزی افزود: براساس اصل 15 قانون اساسی این اقدام باید در گذشته انجام می گرفت و از آغاز انقلاب تا امروز اجرای آن جزو مطالبات مردم كردستان بوده است.
نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی اضافه كرد: از گذشته تا كنون ما این مطالبه را از همه دولت ها داشتیم ولی تا كنون هیچ یك با این موضوع موافقت نكردند البته در دولت اصلاحات دو واحد درسی به صورت اختیاری در دانشگاه تدریس می شد.
قادرمرزی با تاكید بر این كه این اقدام رییس جمهوری بسیار بزرگ و مثبت است افزود: مردم كردستان قدردان این اقدام رییس جمهوری هستند و ما از همه كسانی كه در این خصوص نقش داشتند تشكر می كنیم.
نماینده دور ششم مجلس شورای اسلامی حوزه سنندج، دیواندره و كامیاران نیز گفت: سفر دكتر روحانی به كردستان و راه اندازی رشته زبان و ادبیات كردی در دانشگاه كردستان و همچنین راه اندازی بخش كردی خبرگزاری ایرنا بخشی از انتظارات فرهنگی مردم استان را محقق كرد.
دكتر جلال جلالی زاده افزود: راه اندازی رشته زبان و ادبیات كُردی در دانشگاه كردستان پس از سال ها تلاش و كوشش نخبگان دانشگاهی استان در سفر دكتر روحانی به كردستان، امیدهای تازه ای در حوزه فرهنگ و ادب استان ایجاد كرد.
او خاطرنشان كرد: مردم كردستان به دولت دكتر روحانی اعتماد كرده اند و انتظار دارند كه اقدامات بیشتری در حوزه فرهنگی صورت گیرد.
به گفته وی از زمان آغاز به كار دولت تدبیر و امید توجه به زبان، ادبیات و فرهنگ كُردی بیشتر شده و در قالب جشنواره های متعدد فرهنگی از جمله تئاتر و طنز كُردی، داستان نویسی، موسیقی و جشنواره اقوام به این مهم توجه شده است.
در دولت تدبیر و امید همچنین 5نشریه و چندین پایگاه اینترنتی به زبان های كُردی و فارسی مجوز فعالیت گرفته اند.
دكتر روحانی در نشست خبری خود با خبرنگاران پس از پایان سفر خود به استان كردستان با تاكید و یادآوری اینكه به وعده هایم به مردم كردستان پایبندم اعلام كرد: اگرچه تمام مطالبات ملت ایران و مردم كردستان محقق نشده اما دولت تلاش می كند گام به گام مطالبات را محقق كند.ك/3
3033/1904
گزارش از فرزاد نویدی