شیوع ناباروری در ایران حدود 20 درصد است

تهران-ایرنا- عضو تیم تخصصی مركز درمان ناباروری ابن سینا با بیان اینكه شیوع ناباروری در ایران حدود 20 درصد است، افزود: این آمار در مقایسه با آمار 12 تا 15 درصدی اعلام شده از طرف سازمان جهانی بهداشت در مورد متوسط ناباروری در جهان، آمار قابل توجهی است بنابراین نیازمند درنظرگرفتن تمهیدات ویژه ای در این زمینه هستیم.

به گزارش گروه علمی ایرنا از پژوهشگاه ابن سینا، دكتر سارا مختار افزایش سن را یكی از مهمترین عوامل در بارداری و بچه دار شدن زوجین دانست و گفت: باید به این موضوع توجه ویژه ای شود چراكه با بالا رفتن سن زن، ذخیره تخمدانی و كیفیت تخمك ها در وی كاهش می یابد.

وی با تشریح اینكه با افزایش سن زنان، میزان ناباروری در آنها بالا رفته، درصد سقط بیشتر می شود و احتمال بروز مشكلات ژنتیكی برای جنین افزایش می یابد، گفت: زنانی كه در سنین بالای 35 سال تصمیم به بارداری دارند و پس از 6 ماه باردار نمی شوند، باید هرچه سریعتر برای تشخیص و درمان اقدام كنند.

دكتر فرناز فاطمی جراح و متخصص زنان و زایمان، فلوشیپ ناباروری و عضو تیم تخصصی مركز درمان ناباروری ابن سینا نیز تنبلی تخمدان را از جمله رایج ترین علل بروز ناباروری در زنان دانست و افزود: اختلالات قاعدگی، سابقه درمانی یا رادیوتراپی و مصرف برخی داروهای نیز می تواند از علت ناباروری باشد.

علمی(1)1834**1440