تولیدداروی تركیبی باكیفیت و ارزان برای دیابت نوع2

تهران - ایرنا - متخصصین وپژوهشگران یكی از قدیمی ترین شركت های داروسازی كشور برای نخستین بارموفق به تولید داروی زیپمت، پرمصرف ترین داروی بیماران دیابتی به صورت تركیبی شدند.

به گزارش ایرنا ، این شركت داروسازی كه پیشگام در تولید داروی سیتاگلیپتین (زیپتین) در ایران است به تازگی با تولید داروی زیپمت كه دو داروی سیتاگلیپتین (زیپتین) و متفورمین را در قالب یك قرص در خود جای داده است، گامی نو در جهت كاهش تعداد قرص های مصرفی، كنترل بهتر قند خون و كاهش هزینه های درمانی بیماران دیابتی برداشته است كه در زندگی میلیون ها بیمار دیابتی كشور اثرات قابل توجهی خواهد داشت.

براساس این گزارش، مشابه خارجی این دارو قبلا با قیمتی بسیار بالا وارد كشور می شد كه با تولید این دارو توسط این شركت داروسازی وكسب تاییدیه های لازم از سازمان غذا و دارو از این پس هموطنان نیازی به پرداخت هزینه های گزاف برای تهیه مشابه خارجی آن نخواهند داشت.

براساس این گزارش، این دارو به وفور و با قیمتی بسیار ارزان در اختیار میلیون ها بیماردیابتی كشور قرار خواهد گرفت.

دكتر سعید كلباسی، فوق تخصص بیماریهای غدد درون ریز و متابولیسم اظهار داشت: موارد مصرف زیپمت برای مبتلایان به دیابت نوع 2 است.

وی گفت: داروی زیپمت علاوه بر داشتن آثار درمانی زیپتین و متفورمین به طور مجزا، اثر مشترك این دو دارو در كنترل قند خون، یعنی كاهش تولید گلوكز در كبد را نیز تقویت می كند.

دكتر فرزاد حدائق فوق تخصص بیماریهای غدد درون ریز و متابولیسم نیز در این ارتباط گفت: با توجه به نوع بیماری و عوارض همراه آن، بیماران دیابتی حجم عظیمی از داروهای مختلف را مصرف می كنند كه در بسیاری از موارد تعداد زیاد داروهای مصرفی منجر به كاهش تحمل پذیری آنان و درعین حال هزینه های قابل توجه ماهیانه می شود.

به گفته كارشناسان در افراد مبتلا به دیابت نوع 2، بدن از انسولین ترشح شده به شیوه صحیح استفاده نمی كند. انسولین در تبدیل قند به انرژی نقش دارد و زمانی كه بدن نسبت به آن مقاومت نشان دهد، پانكراس مجبور به تولید بیش از اندازه انسولین می شود. عدم تعادل قند خون، سبب آسیب به اعصاب، كلیه و قلب می شود.

گفته می شود بیماری دیابت و پیش دیابت در كشور شیوع 30 درصدی دارد.میزان شیوع بیماری دیابت در نواحی مختلف ایران متفاوت است. به عنوان مثال، طبق بررسی های انجام شده بیشترین میزان شیوع بیماری دیابت در شهر یزد (3 / 16 درصد) وجود داشته است.

هم‌ اكنون در جهان حدود 400میلیون تن به دیابت مبتلا هستند كه پیش‌بینی می‌شود این رقم در سال 2035به بیش از 600میلیون تن افزایش ‌یابد. در ایران نیز بیش از 10درصد جمعیت بالغ را دیابتی‌ها تشكیل می‌دهند كه نیمی از آنها از دیابت خود هنوز بی‌اطلاعند.

دیابت هر سال سبب مرگ بیش از پنج میلیون تن می‌شود و هزینه درمان دیابت و عوارض آن بیش از 550میلیارد دلار در سال است!

اجتمام(1)**1776

سرخط اخبار جامعه