۶ مرداد ۱۳۹۴،‏ ۸:۲۱
کد خبر: 81697749
۰ نفر
بیش از 70 میلیون چینی زیر خط فقر هستند

پكن - ایرنا - با اینكه تلاش دولت چین برای فقرزدایی، سال گذشته 10 میلیون نفر را از زیر خط فقر خارج كرد، اما تازه ترین آمارها نشان می دهد كه در این كشور پهناور بیش از 70 میلیون نفر همچنان از شرایط زندگی نامناسبی برخورداند.

به گزارش ایرنا، انتشار این آمار در حالی صورت می گیرد كه دولت تاكید كرده است نمی گذارد این وضعیت باقی بماند و فقر را ریشه كن خواهد كرد.

اداره آمار ملی چین ارقامی را منتشر كرده است كه بر اساس آن 70 میلیون و 170 هزار نفر در این كشور همچنان زیر خط فقر بسر می برند.

اگرچه این رقم در یك سال گذشته بیش از 12 میلیون نفر كاهش یافته است اما همچنان رقم اعلام شده بسیار بالا بوده و از جمعیت بسیاری از كشورهای اروپایی نیز فراتر رفته است.

«شی جین پینگ» رئیس جمهور چین، 17 اكتبر سال 2014 میلادی - 25 مهرماه سال 1393- را «روز ملی حمایت از فرودستان» نامید و از همه مسوولان اجرایی كشورش خواست ضمن به رسمیت شناختن واقعیتی به نام «فقر»، شناسایی ریشه ای دو مفهوم «فقر جمعی» و «فقر فردی» را در دستور كار قرار دهند.

بعد از این فرمان بود كه كارگروهی به همین منظور تشكیل شد و بیش از 125 هزار تیم كارشناسی مبارزه با فقر به 128 هزار روستای چین اعزام شدند تا از نزدیك وضعیت روستاییان را بررسی و گزارش كنند.

بعد از آن بود كه دولت چین اعلام كرد با اجرای برنامه رفاه همه جانبه، تمامی افراد تهی دست این كشور تا سال 2020 میلادی از زیر خط فقر بیرون خواهند رفت.

آنان تلاش دارند تا درآمد خانواده های فقیر را از طریق ایجاد مدل توسعه اقتصادی صنعت محور كه بر پایه ایجاد صنایع و فناوری های جدید در این روستا ها متكی است، افزایش دهند.

تارنمای «یی سی ان» چین از قول «وانگ یانگ» معاون نخست وزیر این كشور آورده است: تدابیری اتخاذ خواهیم كرد كه اطمینان می دهد دیگر در چین فقیری وجود نداشته باشد.

وی با اشاره به اینكه دولت فقر را ریشه كن خواهد كرد، افزود: ما باید از رفتن بچه ها به مدرسه اطمینان حاصل كنیم، درآمد سرانه مردم را ارتقا دهیم و نظام بهداشتی و پزشكی را گسترده تر سازیم به این ترتیب نظام رفاه همه جانبه شكل خواهد گرفت.

«وانگ» كه ریاست كمیته فقرزدایی كشور چین را بر عهده دارد، می گوید: به همه نهادها دستور داده ایم فقیران را در سراسر كشور شناسایی و معرفی كنند.

وی گفت كه هیچ نهادی نباید از مسوولیت فقرزدایی شانه خالی كند. ایجاد جامعه نسبتا مرفه برنامه ای درازمدت است كه باید محقق شود.

این مقام چینی همچنین ایجاد فضاهای لازم اشتغال برای خانواده های فقیر را گوشزد كرد و گفت‌: سرمایه گذاری برای فقرزدایی در كنار اشتغال زایی مد نظر قرار خواهد گرفت.

بر اساس گزارش های منتشر شده، در سال 2012 بیش از 82 میلیون نفر از مردم چین درآمد روزانه كمتر از یك دلار داشتند كه بر اساس تعریف بانك جهانی كسانی كه درآمد روزانه آنان یك دلار و 25 سنت باشد، زندگی زیر خط فقر را تجربه می كنند.

اما با اجرای برنامه هایی كه به دستور مقامات چینی صورت گرفته این كشور توانست با ارائه طرح های امنیت شغلی و درآمدی، نقش مهمی در كاهش این پدیده اجتماعی داشته باشد.

كارشناسان، ثبات اقتصادی و تاثیرات مثبت آن را یكی از دلایل مهم كاهش فقر می دانند.

مقامات و مسوولان حزب كمونیست در آخرین نشست حزب در اواخر سال گذشته میلادی (2014)، بار دیگر مبارزه با فقر و كمك به توسعه اجتماعی را شعار اصلی خود در سال 2015 میلادی اعلام كردند.

گفتنی است، بهبود چشمگیر شرایط اقتصادی چین طی سال های اخیر كه به ثروتمند شدن بخش قابل توجهی از مردم این كشور و تغییر محسوس وضعیت زندگی آنها منجر شده، علاوه بر ایجاد شرایط رشد و توسعه جمعی؛ در مواردی باعث بروز گسست های اجتماعی حاصل از اختلافات طبقاتی در میان اقشار مختلف جامعه شده است.

آساق*231*1597

سرخط اخبار جهان