مقام هاي آمريكا و كره جنوبي همكاري براي وحدت دو كره را آغاز كردند

تهران - ايرنا - خبرگزاري يونهاپ كره جنوبي روز دوشنبه به نقل از وزير وحدت دو كره از آغاز همكاري هاي واشنگتن و سئول براي تحكيم وحدت دو كره خبر داد.

براساس اين گزارش،«هونگ يونگ پيو» وزير وحدت دو كره كره جنوبي امروز در يك كنفرانس امنيتي در سئول، ائتلاف آمريكا با كره جنوبي را نقطه كليدي براي استقرار صلح و امنيت در شبه جزيره كره خواند و افزود: سئول با آغاز مرحله جديدي از همكاري ها با واشنگتن سعي دارد وحدت واقعي ميان دو كره را هر چه سريعتر محقق و براي تحكيم اين وحدت مي كوشد.

وي افزود: دو كشور آمريكا و كره جنوبي همكاري نزديكي را براي دفاع از ارزش هاي حياتي از جمله در زمينه حقوق بشر، صلح و محيط زيست براي نيل به يك وحدت صلح آميز در شبه جزيره كره آغاز كرده اند.

وزير وحدت دو كره همچنين از جامعه جهاني خواست تا يكصدا از رهبران كره شمالي بخواهند از برنامه توسعه تسليحات هسته اي خود دست برداشته تا راه براي صلح و توسعه همه جانبه در شبه جزيره كره زودتر و بيشتر محقق شود.

به گزارش ايرنا، وزارت امور خارجه ژاپن نيز امروز از گردهم آيي مقام هاي كره جنوبي، ژاپن و آمريكا در جمعه آينده براي بحث و تبادل نظر درباره برنامه هسته اي كره شمالي در توكيو خبر داد.

در بيانيه وزارت امور خارجه ژاپن آمده است: در اين مذاكرات سه جانبه، مقام هاي شركت كننده در نشست توكيو بر التزام خود درباره حل و فصل مسايل هسته اي كره شمالي تأكيد خواهند كرد.

پيونگ يانگ در سال ۲۰۰۳ به مذاكرات خلع سلاح هسته اي در شبه جزيره كره با حضور آمريكا، چين، ژاپن و كره جنوبي پيوسته بود، اما در سال ۲۰۰۹ و به دنبال آزمايش دومين سلاح هسته اي كره شمالي، اين مذاكرات تا كنون متوقف شده است.

آساق**1378**1010