شكست در مرصاد دليل ترور شهيد صياد شيرازي بود

تهران - ايرنا - فرمانده نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي، دلايل و بهانه هاي اصلي ترور سپهبد علي صياد شيرازي توسط منافقين را شكست و ضربه اي دانست كه اين گروه در عمليات مرصاد در اثر تدابير و فرماندهي اين شهيد بزرگوار متحمل شده بودند.

به گزارش ايرنا از روابط عمومي نيروي زميني ارتش، امير سرتيپ احمدرضا پوردستان همزمان با پنجم مرداد ماه سالروز شكست منافقين در عمليات مرصاد گفت: پس از پايان جنگ تحميلي كه حالت نه جنگ و نه صلح بر مرزها حاكم بود، منافقين فعاليتي را در مرزها انجام دادند و شهيد صياد شيرازي كه در آن زمان به عنوان بازرس ستادكل نيروهاي مسلح مشغول فعاليت بود، احساس مسووليت كرد و براي بررسي وضعيت، خود را به منطقه رساند.

وي ادامه داد: شهيد سپهبد علي صياد شيرازي با شناخت خوبي كه از منطقه و نيروها داشت به پايگاه كرمانشاه رفت و با بالگرد 214 هوانيروز، عمليات شناسايي از منطقه را انجام داد و در نهايت با ساماندهي و تدابير ويژه خود با كمك و هدايت نيروها، ضربه مهلكي در عمليات مرصاد به منافقين وارد كرد و منافقين مجبور به عقب نشيني شدند.

فرمانده نيروي زمين ارتش با اشاره به نقش نيروهاي مردمي و سپاه در عمليات مرصاد خاطرنشان كرد: همه نيروهاي مردمي و سپاه در عمليات مرصاد نقش آفريني كردند، اما شهيد صياد شيرازي با توجه به هدايت و راهبري بالگردهاي كبرا در اين عمليات ضربات جبران ناپذيري به منافقين وارد كرد كه كينه اي در دل آنها كاشت.

به گفته وي، بدنبال اين موضوع منافقين منتظر فرصتي بودند تا صياد شيرازي را به شهادت برسانند كه سرانجام در 21 فروردين سال 1378 موفق به انجام اين كار شدند، در حقيقت دليل اصلي ترور نيز ضربه اي بود كه به منافقين در عمليات مرصاد وارد شد.

فرمانده نيروي زميني ارتش درباره توانمندي نظامي منافقين در آن دوره زماني افزود: ظرفيت نظامي عظيمي به نام منافقين در عراق وجود داشت، اين گروه تروريستي افراد دست و پا بسته اي نبودند، به شخصه با تعدادي از دستگير شدگان مصاحبه داشتم. اين مصاحبه ها نشان داد كه اين افراد از نظر نظامي توانمند بودند و براي ضربه به كشور همه جانبه وارد شدند.

امير پوردستان گفت: هر يك از اين افراد تخصص هاي ويژه اي داشتند از رانندگي ماشين سنگين گرفته تا رانندگي تانك، خدمه تانك، توپچي كه از تمام سلاح ها آگاهي داشتند و اين موضوع به ما نشان داد كه با دشمن قوي و آماده اي مواجه هستيم. اما به حول و قوه الهي و با تدابير افرادي مانند شهيد صياد شيرازي و ديگر فرماندهان توانستيم بر گروه منافقين پيروز شويم.

عمليات مرصاد در پنجم مرداد سال 1367 به عنوان آخرين عمليات دفاع مقدس انجام شد كه در آن رزمندگان اسلام، منافقين و مزدوران بعثي را پس از وارد كردن تلفات سنگين، از خاك ميهن اسلامي عقب راندند.

سپهبد علي صياد شيرازي 21 فروردين سال 1378 بدست منافقين كوردل به شهادت رسيد.

اجتمام(1) ** 7029 ** 1071