۵ مرداد ۱۳۹۴،‏ ۱۳:۲۸
کد خبر: 81696941
۰ نفر
آغاز طرح فرهنگی احیای دریاچه ارومیه در 120 روستای سلماس

ارومیه ـ ایرنا ـ مسوول دفتر نمایندگی نظام مهندسی كشاورزی در شهرستان سلماس گفت: اجرای طرح فرهنگی احیای دریاچه ارومیه در 120 روستای حوزه دریاچه در شهرستان سلماس آغاز شده است.

به گزارش ایرنا، غلامرضا جلیلی روز دوشنبه در جریان برگزاری كارگاه آموزشی احیای دریاچه ارومیه در روستای سلطان احمد سلماس بیان كرد: ستاد احیای دریاچه ارومیه چند طرح شامل طرح فرهنگی احیای دریاچه را در شهرهای حوزه آبریز دریاچه از جمله شهرستان سلماس اجرا می كند.

وی با اعلام اینكه اجرای این طرح با هماهنگی و اطلاع رسانی قبلی در روستاهای سلماس انجام می شود، افزود: در راستای این طرح كشاورزان منطقه با راهكارهای مصرف بهینه آب، صرفه جویی آب مصرفی در بخش كشاورزی و آگاه سازی و ترغیب كشاورزان برای به كارگیری سامانه های نوین آبیاری از جمله آبیاری بارانی و قطره ای و انتقال آب با لوله را آموزش می بینند.

جلیلی گفت: تاكنون اجرای این طرح در 90 روستای سلماس به پایان رسیده و تا 25 مردادماه تمامی 120 روستا، تحت پوشش این طرح استانی قرار می گیرند.

مسوول دفتر نمایندگی نظام مهندسی كشاورزی در شهرستان سلماس با اشاره به اینكه در اجرای این طرح نزدیك به پنج هزار نفر از اهالی این روستاها آموزش های لازم را فرامی گیرند، افزود: این طرح توسط شعب و نمایندگی های نظام مهندسی كشاورزی شهرهای تحت پوشش طرح با همكاری شركت های توانمند خدمات فنی و مشاوره ای به عنوان سفیران ستاد احیای دریاچه ارومیه به اجرا در می آید.

دریاچه ارومیه دومین دریاچه شور جهان است كه در دو دهه گذشته دچار بحران كمبود آب شده و از پهنه 5700 كیلومتری آن پنج تا 10 درصد باقی مانده است.

ستاد احیای دریاچه ارومیه با شروع به كار دولت یازدهم و مسوولیت معاون اول رییس جمهوری تشكیل شده و فعالیت خود را آغاز كرده است.

اكنون ریزگردهای نمكی و شن های روان مهمترین تهدید زیست محیطی این دریاچه هستند كه ضرورت برنامه ریزی برای پیشگیری از این تهدید در جلسه های مختلف مورد بررسی قرار می گیرد.

اراضی كشاروزی شهرستان 200 هزار نفری سلماس در شمال آذربایجان غربی است در حوزه آبریز دریاچه ارومیه واقع شده است.2077/7127/1905