كاهش 18 درصدی مرگ و میر ناشی از سرطان سینه با مصرف داروهای تقویت استخوان

تهران-ایرنا- بر اساس نتایج یك تحقیق، داروهای ارزان قیمتی كه معمولا برای تقویت استخوان مصرف می شوند می توانند مرگ و میر ناشی از سرطان سینه را كاهش دهند.

به گزارش ایرنا از پایگاه مجله علمی Lancet نتیجه حاصل از این مطالعه یكی از مهمترین كشفیات در زمینه درمان سرطان سینه در یك دهه به شمار می رود و می تواند سالانه جان هزار نفر را در انگلیس نجات دهد.

اطلاعات ناشی از 18 هزار و 766 زن كه در مجله معتبر پزشكی Lancet منتشر شده است، نشان می دهد كه این داروها از رشد تومورهای ثانویه در استخوان پیشگیری می كند. هنگامی كه یك تومور از سینه برداشته می شود همواره خطر گسترش ذرات ریز ناشی از سرطان وجود دارد.

استخوان ها خانه دوم سرطان سینه محسوب می شوند و این بیماری می تواند سال ها در استخوان به صورت نهفته باقی بماند.بیس فسفونات ها (Bisphosphonates ) عمدتا برای جلوگیری از تحلیل استخوان در افراد مبتلا به پوكی استخوان استفاده می شوند.تصور می شود كه این داروها اساسا از تغذیه هر سلول سرطانی كه در استخوان گسترش می یابد، جلوگیری می كنند و به این ترتیب رشد سلول های سرطانی را متوقف می سازند.

برخی زنان این داروها را پس از تشخیص سرطان در استخوان هایشان مصرف می كنند.محققان دانشگاه آكسفورد در یك مطالعه به بررسی اثر این داروها پرداختند. این پژوهشگران اطلاعات ناشی از 26 آزمایش جداگانه بر روی زنانی كه این دارو را برای مدت پنج سال پس از برداشت سرطان از سینه هایشان مصرف می كردند، بررسی كردند.

نتایج این تجزیه تحلیل حاكی از یك كاهش 28 درصدی در ظهور سرطان در استخوان بود اما این تاثیر تنها در زنانی مشاهده شد كه در دوران پس از یائسگی بسر می بردند. همچنین میزان مرگ و میر نیز در طول 10 سال پس از اولین تشخیص 18 درصد كاهش یافت.

علمی(6)**2038**1599