۳ مرداد ۱۳۹۴،‏ ۸:۴۲
کد خبر: 81693486
۰ نفر
توليد مداد از كاغذ باطله

مشهد – ايرنا – يك واحد توليدي در چناران در طرحي ابتكاري با بهره گيري از بازيافت روزنامه ها و كاغذهاي باطله و ايجاد اشتغال خانگي اقدام به توليد مداد سياه و مداد رنگي كرده است.

ابتكار اين واحد توليدي به نوعي مصرف بهينه از منابع طبيعي و بازيافت زباله به عنوان طلاي كثيف را ترويج مي دهد بويژه زباله اي كه براساس آمار رسومي براي هر توليد هر يك تن كاغذ، 17 درخت تنومند قطع مي شوند و از بين مي روند.

روزنامه هايي كه ما براحتي پس از خواندن مطالب آنها بلافاصله به سطل آشغال منتقل مي كنيم را يك كارآفرين طي يك فرآيند بازتوليد دوباره به چوب تبديل كرده و به عنوان نوشت افزار بادوام و قابل مصرف در مدارس روانه بازار مي كند.

اقدام مهم ديگر اين واحد توليدي استفاده از افراد فاقد شغل در خانه ها و به نوعي اشتغال خانگي براي افراد نيازمند است، طرحي كه چيني ها سالها قبل براي رونق اقتصاد خود بهره گرفتند و اينك گوي رقابت را در بين كشورهاي جهان در اقتصاد پيشرو و رو به توسعه ربوده اند.

شركت بيكا استدلال توس واحد كارآفرين نمونه استاني واقع در يكي از مناطق محروم و كمترتوسعه يافته خراسان رضوي به لحاظ برخورداري از زيرساخت هاي صنعتي با سرمايه گذاري بخش خصوصي راه اندازي شده و مديريت آن تنها با اراده و دغدغه ناشي از بهره وري در توليد و مصرف منابع نشات مي گيرد بدون كمترين سهم از حمايت مسوولان ، توليدي ارزشمند و اشتغالي ثمربخش رقم زده است.

مديرعامل شركت بيكا استدلال توس در اين باره به خبرنگار ايرنا گفت: اين واحد با يك طرح ابتكاري در زمينه بازيافت كاغذ باطله براي نخستين بار در كشور در سال 1387 راه اندازي شد و ملاك كار را بر اشتغالزايي در منازل گذاشت.

سعيد محتشم افزود: كاغذها و روزنامه هاي باطله پس از بازيافت به اين كارخانه منتقل شده و در اختيار افراد متقاضي شغل در خانه ها گذاشته مي شود تا نخستين مرحله توليد مداد را در منزل انجام دهند.

وي بيان كرد: در مرحله نخست افراد در منازل مغز مداد را به يك سمت كاغذ مي چسبانند و آن را به كارخانه ارسال مي كنند، اين كاغذ در كارخانه با موادي تركيب شده و تبديل به خمير مي شود.

وي اظهار كرد: خمير كاغذ دور مغز پيچيده مي شود تا شكل اوليه مداد تشكيل گردد، در مرحله بعد مدادهاي خام در كوره پخته و سپس به لحاظ اندازه، رنگ و قد مناسب سازي مي شوند تا براي چسابندن برچسب بر روي آنها آماده گردند.

وي ادامه داد: چسابندن برچسب بر روي مداد توسط شاغلين در منازل انجام مي گيرد، در مرحله آخر مداد به كارخانه بازگشته و براي عرضه به بازار با برند '20' بسته بندي مي شود.

محتشم درباره ميزان توليد و اشتغال در اين كارخانه گفت: روزانه بالغ بر 130 هزار عدد مداد در اين واحد توليد مي شود، اين در حاليست كه هم اينك به دليل مشكلات مالي و كمبود نقدينگي با 40 درصد ظرفيت اسمي خود توليد مي كند.

مديرعامل شركت بيكا استدلال توس اظهار كرد: اين واحد براي 95 نفر از اقشار مختلف جامعه بويژه نيازمندان، زنان سرپرست خانوار، مددجويان بهزيستي و كميته امداد امام خميني (ره) در چناران شغل خانگي ايجاد كرده و به ازاي هر مداد توليدي 30 هزار ريال به هر نفر دستمزد مي دهد.

محتشم افزود: قيمت و كيفيت مداد توليدي اين كارخانه بالاست زيرا مغز مداد از بالا تا پايان در يك محور قرار گرفته و بدون آنكه سرش بشكند تا انتها تراشيده مي شود، از سوي ديگر متقاضي بسيار و بازار خوبي در كشورهاي همسايه بويژه افغانستان دارد.

وي با بيان اينكه يك سوم توليدات اين كارخانه به خارج از كشور صادر مي شود، افزود: هم اينك بازار افغانستان در مهرماه همزمان با شروع مدارس پذيراي اين محصول است و از هم اكنون برنامه ريزي براي توليد انبوه مداد براي صادرات انجام گرفته است.

وي اظهار كرد: به منظور فرهنگ سازي و آموزش به كودكان براي حفظ محيط زيست و بهره برداري درست از منابع بويژه آب بر روي جعبه هاي مداد رنگي و مداد سياه توليدي اين كارخانه شعارهايي درج شده است.

مدير عامل شركت بيكا استدلال توس ادامه داد: با توجه به توسعه فناوري و جايگزين شدن رايانه به جاي كاغذ و قلم در مدارس، امكان كاهش توليدات اين كارخانه وجود دارد اما در چشم انداز 10 ساله اين واحد توسعه توليد مدادهاي رنگي كه از اقبال بيشتري در بين كودكان و نوجوانان برخوردار است، قرار دارد.

محتشم گفت: اكنون افزون بر مداد سياه و قرمز، جعبه مدادهاي رنگي شش تايي در اين كارخانه عرضه مي شود كه تا پايان مردادماه جعبه مدادهاي رنگي 24 تايي و 36 تايي نيز به آن افزوده مي گردد.

وي در پايان از مسوولان خواست به لحاظ رفع مشكلات مالي و تسهيل امور به اين واحد كارآفرين كه در سال 1390 نيز به عنوان كارآفرين نمونه خراسان رضوي معرفي شده است، توجه بيشتري نمايند.

شهرك صنعتي چناران در 45 كيلومتري غرب مشهد واقع شده كه داراي 178 واحد صنعتي فعال است كه عمدتا صنايع غذايي هستند.

7489/1211