مرحله نخست فیلترینگ هوشمند با موفقیت انجام شد

همدان - ایرنا - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از ادامه طرح فیلترینگ هوشمند در كشور خبر داد و افزود: فیلترینگ هوشمند طرحی بسیار پیچیده است و مرحله اول آن با موفقیت انجام شده و هم اكنون در مرحله دوم این طرح قرار داریم.

محمود واعظی شامگاه جمعه در ایستگاه ماهواره ای شهید قندی اسدآباد در جمع خبرنگاران با بیان اینكه فیلترینگ هوشمند در سه مرحله طراحی شده است، افزود: در حال حاضر با چند شركت تخصصی، دانشگاهها و پژوهشگاهها قراردادهایی منعقد شده و امیدواریم تا زمان مشخص شده این طرح به نتیجه برسد.

وی با بیان اینكه مخابرات وظیفه ای در قبال محتوای پیامك های تبلیغاتی ندارد گفت: هرآنچه كه مربوط به زیرساخت و شبكه اطلاع رسانی است مربوط به وزارت ارتباطات است و همه اپراتورها موظف شده اند كه سامانه ای را طراحی كنند تا كسانی كه علاقمند به دریافت پیامك تبلیغاتی نیستند با شماره گیری شماره اعلام شده از دریافت این پیامك ها انصراف دهند اما محتوای پیامك ها توسط وزارت ارشاد كنترل و نظارت خواهد شد.

واعظی تصریح كرد: اگر مردم شكایتی درباره پیامك های تبلیغاتی دارند سامانه 195 آماده رسیدگی به شكایات آنان است.

وزیر ارتباطات و فنآوری اطلاعات وضعیت شبكه های مخابرات و اینترنت را مطلوب ارزیابی كرد و گفت: ارتقاء كیفیت اینترنت روستاهای اسدآباد در دستور كار قرار دارد و پهنای باند این منطقه یك هزار مگابایت تعریف شده كه از 296 مگابایت آن استفاده می شود و قابلیت واگذاری جدید نیز دارد.

وی با اشاره به نقش حیاتی و كلیدی ماهواره اسدآباد در برقراری ارتباطات بین الملل در گذشته گفت:با ورود شبكه های فیبر نوری از قابلیتهای این مجموعه عظیم كاسته شده اما هیاتی در تهران تشكیل و به زودی به اسدآباد سفر خواهد كرد و تا پایان مرداد ماه وضعیت این مركز بررسی خواهد شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین در شورای اداری اسدآباد گفت: دولت قبل پدر خوبی نبود كوله باری از مشكلات، بدهیهای سنگین و در مجموع ارثیه خوبی به جای نگذاشته است.

واعظی با اشاره به كاهش تورم از 40 به 15 درصد افزود: دولت تدبیر و امید دولتی نیست كه با گذشته مردم را سرگرم كند و با این امكانات محدود و شرایط تحریم توانسته گامهای خوبی در راستای امنیت و رفاه مردم بردارد.

وی تصویب لایحه خروج از ركود با همكاری خوب مجلس شورای اسلامی را از اقدامات برجسته دولت برشمرد و گفت: بخشی از مشكلات اقتصادی كشور در قالب این لایحه مرتفع خواهد شد.

وی تصریح كرد: دولت از اواخر امسال وارد عرصه رونق اقتصادی خواهد شد اما با سبك و برنامه ریزیهای جدید كه در آن مردم و بخش خصوصی بیشترین نقش را عهده دارند و از تصدی گری دولت به وضوح كاسته خواهد شد.

وزیر ارتباطات و فناوری با اشاره به مشكلات فراوان در دولت تدبیر و امید خاطرنشان كرد: برنامه ریزی برای اشتغال جوانان بر پایه سیاستهای اقتصاد مقاومتی را دنبال خواهیم كرد و اجازه خواهیم داد اقتصاد كشور با دست مرم شكوفا شود و نقش دولت پدرانه خواهد بود.

وی تمركز زدایی از تهران و سپردن برخی مسوولیتها به استانها و لغو برخی مجوزهای زائد را از دیگر برنامه های در دست اقدام دولت ذكر كرد.

واعظی در ادامه از تهیه طرح جدیدی برای بروز رسانی ایستگاه ماهواره شهید قندی اسدآباد خبر داد و افزود: این مكان از زیرساختهای لازم برای سرمایه گذاری آماده است و بزودی طرحی جدید در شورای فنی وزارتخانه در این خصوص تهیه خواهد شد.

با اشاره به فراهم بودن زیرساختهای لازم در ایستگاه ماهواره ای اسدآباد به استفاده بهینه از این مكان تاكید كرد.

وی بابیان اینكه زیرساختهای لازم برای توسعه ارتباطات در دولت تدبیر و امید فراهم شده است افزود: امسال تولید محتوا، خدمات دولت الكترونیك و ایجاد اشتغال را در اولویت داریم.

فرماندار اسدآباد نیز با بیان اینكه ماهواره اسدآباد دیگر كارایی سابق را ندارد گفت: با ورود شبكه های فیبر نوری این ایستگاه از چرخه خدمات رسانی خارج شده است و وزارت ارتباطات برای تغییر كاربری آن اقدام نماید.

مسعود بكائی عدم دسترسی روستاهای شهرستان به اینترنت و آنتن دهی ضعیف تلفن همراه را از مشكلات اسدآباد مطرح كرد و خواستار رسیدگی و رفع این نواقص شد.

نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینكه ایستگاه ماهواره ای اسدآباد در كشور بی نظیر است گفت: این ایستگاه از نقاط استراتژیك كشور محسوب می شود كه از یك سمت به اروپا و از سمت دیگر به اقیانوس آرام امكان خدمات رسانی دارد و نیازمند بازنگری است.

بهروز نعمتی افزود: این مركز بدون نیاز به سرمایه گذاری جدید قابلیت ارتقاء دارد و تنها به مقداری دلسوزی و احساس مسوولیت نیاز دارد.

ایستگاه ماهواره ای شهید قندی اسدآباد 180 هكتار وسعت و بیش از 40 سال سابقه فعالیت دارد.

شهرستان اسدآباد 107 هزار جمعیت دارد و در 45 كیلومتری همدان واقع شده است.

7527/6993 ** 1095

سرخط اخبار اقتصاد