خشونت در فريضه الهي امر به معروف و نهي از منكر جايي ندارد

زنجان - ايرنا - امام جمعه موقت زنجان گفت: آمران به معروف و ناهيان از منكر در دعوت افراد به سوي پاكي ها و خوبي ها و منع آنان از كارهاي ناپسند نبايد به خشونت متوسل شوند.

حجت الاسلام سيديعقوب موسوي روز پنجشنبه در نشست تخصصي امر به معروف و نهي از منكر نيروهاي مسلح زنجان افزود: امر به معروف و نهي از منكر بر كساني واجب است كه با اين فريضه الهي و واجب آشنايي كامل داشته باشند كه در غير اين صورت ممكن است تاثير منفي در جامعه و بين افراد بگذارد.

وي اظهاركرد: بيش از 300 آيه از قرآن كريم در اين خصوص مي باشد و خداوند سبحان در لابلاي آيات مختلف كتاب آسماني نسبت به اين مساله مهم تذكر داده و همچنين پيشوايان مقدس دين به خصوص پيامبر عظيم الشان و ائمه اطهار به اين فريضه مهم تاكيد فراوان داشته اند.

حجت الاسلام موسوي به فوايد و اثرات بسيار مثبت امر به معروف و نهي از منكر اشاره و تاكيد كرد: فايده اين فريضه مهم الهي از فوايد بارش 40 شبانه روز هم بيشتر است و در واقع وظيفه هر انسان مسلمان امر به معروف و بازداشتن افراد از منكر است.

وي با بيان اينكه معروف آن چيزي است كه فطرت و باطن انسان با آن آشنا بوده و منكر نيز عكس آن است افزود: وقتي انسان گناهي را به دفعات مرتكب شود به يقين قبح آن از بين مي رود و فرد در مقابل انجام آن گناه ديگر هيچ خوف و هراسي به دل راه نمي دهد و در حقيقت طوري در جامعه جا مي افتد كه احساس مي شود اين همان معروف است.

مسوول ستاد احيا امر به معروف و نهي از منكر شهرستان زنجان گفت: منكر در جامعه بسيار زياد است ولي آنچه كه بيشتر از هر چيزي به چشم مي خورد مساله عدم رعايت عفاف و حجاب است و رفته رفته قبح اين مساله بر اثر تكرار و عادت از جامعه رخت برمي بندد.

حجت الاسلام موسوي افراد تا زمانيكه در جامعه امر به معروف و نهي از منكر مي كنند بهترين امت محسوب مي شوند افزود: دعوت به اين فريضه الهي و واجب بايد به بهترين شكل بيان شود، حق باشد، از خشونت و تحقير عاري باشد، از كلمات و جملات عاطفي نرم و محبت آميز برخوردار باشد و گفتارش نيكو باشد.

وي تصريح كرد: آمران به معروف و ناهيان از منكر بايد دين شناس بوده و در دعوت افراد به سوي پاكي و دوري از زشتي ها گرفتار نفس خود نباشند، در همه حال رضاي خداوند منان را درنظر بگيرند، در دعوت مردم به كارهاي خير مهربان بوده و از اميال نفساني دور باشند و به خلق و خوي انسان ها توجه كافي داشته و صبر و متانت را فراموش نكرده و در صدد انتقامجويي و شكايت بر نيايند.

597/6085

سرخط اخبار استان‌ها