وزیر بهداشت: ایران در پیوند اعضا جایگاه نخست را در منطقه دارد

تهران- ایرنا- وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی گفت: ایران در انجام پیوندهای اعضای بدن بعد از انقلاب جایگاه نخست را در منطقه دارد.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، سیدحسن قاضی زاده هاشمی روز پنج شنبه در همایش ملی سازمان های مردم نهاد سلامت در برج میلاد به توافق ایران و 1+5 اشاره كرد و گفت: این توافق آغازی برای دیگر فعالیت ها به ویژه فعالیت های پزشكی در كشور است؛ این توافق یك روند تاریخی را به ثمر رسانده است.

وی اظهار كرد: توافق هسته ای كار بزرگی است كه انجام شده و همه می دانیم كه در بخش های مختلف كشور از جمله حوزه سلامت چه اتفاقات خوبی رخ خواهد داد.

هاشمی ادامه داد: تحریم، تحمیل زیادی در حوزه غذا و دارو به مردم وارد كرد این در حالی است كه ادعا می كردند دارو جزو تحریم نیست اما این دروغی بیش نبود، حتی برای ورود برخی سموم برای مركبات نیز مشكل داشتیم و مجبور بودیم نازل ترین ارزاق را وارد كنیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی ادامه داد: در حوزه واردات دارو مشكلات زیادی داشتیم هر چند اكنون 96 درصد داروی مورد نیاز در داخل كشور تولید می شود اما هنوز در این بخش با مشكلاتی مواجه هستیم كه قطعا با این توافق تا حد زیادی مرتفع خواهد شد، در بخش تجهیزات پزشكی نیز با همین مشكل مواجه بودیم.

وی ادامه داد: میزان ورود دارو به كشور بیش از 30 درصد كاهش یافته است كه امیدواریم بیشتر شود.

هاشمی اظهار كرد: با گفتمانی كه رییس جمهوری در قالب اعتدال ایجاد كردند با همكاری دولت و ملت در مذاكرات پیروز شدیم و این تنها راه نجات بسیاری از كشورها به ویژه كشور ما است كه مورد تقدیر خواهد بود.

وی به نقش مردم در امور درمان و سلامت اشاره كرد و كرد: نهادهای مردمی راه نجات ما در حوزه بهداشت و درمان هستند و از این بابت خوشبختم كه بگویم اكنون 600 سمن در حوزه پزشكی و درمان (تشكل های مردم نهاد) در كشور به ثبت رسیده كه از این تعداد 100 سمن ملی و 500 سمن مربوط به بیماری های مختلف و خاص است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی افزود: تا چند سال پیش ثبت سمن ها زمان زیادی می برد اما اكنون در كمتر از سه ماه یك سمن به ثبت می رسد كه این نشان دهنده اهمیت دادن دولت به حضور مردم در صحنه است.

هاشمی اظهار كرد: ادعا نمی كنم تاكنون كار خود را در حوزه سلامت درست انجام داده ایم اما تلاش می كنیم آن را بهبود ببخشیم كه این مساله نیاز به زمان دارد.

وی گفت: زمانی معتقد بودند دولت باید به تنهایی در بخش درمان فعالیت كند اما اكنون این نگاه تغییر كرده و به این باور رسیده اند كه مردم تعیین كننده هستند و نقش مردم در بسیاری از عرصه ها به ویژه در بخش سلامت پررنگ تر از دولت خواهد بود.

وی با تبریك فرارسیدن روز پزشك افزود: پزشك و پرستار واسطه بین خداوند و بیمار هستند.

علمی(3)**9014**3061**1440