استاندار چهارمحال و بختياري:تخريب امامزاده حمزه بن علي كار درستي نبود

شهركرد – ايرنا – استاندار چهارمحال و بختياري گفت: تخريب امامزاده حمزه بن علي (ع)، اقدامي درست نبوده است.

به گزارش ايرنا،بقعه تاريخي امامزاده حمزه بن علي بلداجي واقع در شهرستان بروجن چهارمحال و بختياري با سابقه 400 ساله كه در فهرست آثار ملي نيز به ثبت رسيده است، 19 اردي بهشت ماه امسال تخريب شد.

قاسم سليماني دشتكي، عصر چهارشنبه در شوراي فرهنگ عمومي چهارمحال و بختياري اظهار داشت: در سال 1393، اعتبارات قابل قبولي از محل منابع دولتي،به منظور بازسازي و مقام سازي بقعه امامزاده حمزه بن علي (ع) اختصاص پيدا كرد.

وي تأكيد كرد: نبايد با صرف اين همه اعتبار دولتي، بقعه اين امامزاده تخريب مي‌شد.

سليماني دشتكي افزود:به همين منظور، از اعتبارات سال 1394 دستگاه اجرايي خاطي در اين زمينه، كاسته مي‌شود.

وي تصريح كرد:شوراي فرهنگ عمومي و مسوولان مربوطه، بايد نسبت به پيشگيري از اينگونه اقدامات اشتباه و امر به معروف افراد مرتبط در اين زمينه، اقدام كنند.

نايب رئيس شوراي فرهنگ عمومي چهارمحال و بختياري بيان داشت: اين مشكلات و اقدامات اشتباه، ديگر نبايد به هيچ عنوان تكرار شود.

وي، در بخش ديگري از سخنان خود به برگزاري چهارمين مسابقه ملي وبلاگ نويسي نماز به ميزباني استان در مرداد ماه اشاره كرد و گفت:اين مسابقه اقدامي بسيار ارزشمند و غني است.

سليماني دشتكي عنوان داشت: همكاري اعضاي شوراي فرهنگ عمومي چهارمحال و بختياري و مديران دستگاه‌هاي اجرايي مربوطه در استان، به منظور برگزاري مطلوب اين جشنواره ملي ضرورت دارد.

به گزارش ايرنا، بقعه 400 ساله امامزاده حمزه بن علي (ع) پس از تخريب حسينيه‌هاي اطراف آن، به منظور توسعه فضاي اين بقعه متبركه، در روز 19 ارديبهشت سال جاري، به وسيله يك دستگاه لودر تخريب شد.

بقعه امامزاده حمزه بن علي (ع) بلداجي، شامل ايوان قديمي و حسينيه‌هاي جديدي بوده كه اوايل بهمن سال گذشته، حسينيه‌هاي آن تخريب و خسارت زيادي به ساختمان خشت گلي و تاريخي آن وارد شد.

بقعه امامزاده حمزه بن علي (ع)، از آثار تاريخي چهارمحال و بختياري، در مجاورت شهر بلداجي، از توابع شهرستان بروجن واقع شده است.

امامزاده حمزه بن علي (ع)، از نوادگان امام سجاد (ع) بوده كه بناي اوليه بقعه آن، مربوط به دوره تيموريان تا قاجاريه است.

بقعه اين امامزاده بر روي كوهي به نام حمزه علي،در پنج كيلومتري شهر بلداجي و 65 كيلومتري شهركرد واقع شده و به دليل موقعيت طبيعي، آب و هواي مطبوع و نزديكي به تالاب بين‌المللي چغاخور، يكي از مهمترين جاذبه‌هاي مذهبي و گردشگري منطقه است.

بقعه تاريخي امامزاده حمزه بن علي (ع)، 24 فروردين 1382 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيد.

7362/2097

سرخط اخبار استان‌ها