رقم قابل استفاده از دلارهای بلوكه شده كمتر از 30 میلیارد دلار است

تهران - ایرنا - وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام كرد: رقم قابل استفاده از دلارهای بلوكه شده كمتر از 30میلیارد دلار است كه این رقم نیز جزء منابع مالی بانك مركزی است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از شبكه اخبار اقتصادی و دارایی، علی طیب نیا درباره پول های بلوكه شده ایران در خارج و مطرح شدن رقم های مختلف در این خصوص از 25 تا 175میلیارد دلار، گفت: علت اصلی تفاوت در ارقام و اعداد به تعاریف مختلف افراد از این پول ها است. ذخایر ما در خارج از كشور ممكن است نزدیك به 100میلیارد دلار باشد اما آنچه قابل استفاده و دسترسی است رقم اعلام شده از سوی رییس كل بانك مركزی است.

وی ادامه داد: حدود 35 میلیارد دلار از منابع ارزی بانك مركزی نزد شركت نیكو وابسته به شركت ملی نفت ایران در گذشته سپرده گذاری شده و این پول در پروژه ها و یا هزینه های شركت نفت و یا سایر موارد اختصاص یافته و اكنون نیز قابل استفاده نیست.

وزیر اقتصاد تصریح كرد: همچنین حدود 22 میلیارد دلار از این منابع نزد شركت بیمه كشور چین بصورت وثیقه برای طرح های تامین مالی ایران مورد استفاده قرار گرفته و این نیز قابل استفاده نیست لذا رقم قابل استفاده كمتر از 30میلیارد دلار و جزء منابع مالی بانك مركزی است.** استفاده از تسهیلات صندوق اوپك برای پروژه های سرمایه گذاری كشورهای عضو

وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران كه برای شركت در شورای وزیران صندوق اوپك در وین بسر می برد بر ضرورت استفاده از تسهیلات صندوق اوپك برای پروژه های سرمایه گذاری در كشورهای عضو تاكید كرد.

وی در نشست شورای وزیران صندوق اوپك در وین با اشاره به اینكه هدف اصلی صندوق اوپك تامین مالی برنامه های توسعه وكمك به از بین بردن فقر در كشورهای غیر عضو اوپك است، گفت: در جلسه امروز برنامه های سالانه، سیاست ها و برنامه بلندمدت ده ساله صندوق اوپك مورد تصویب شورای وزیران اوپك قرار گرفت كه براساس آن فعالیتهای این موسسه توسعه ای برای 10 سال آینده مشخص خواهد شد.

طیب نیا در ادامه از برگزاری همایشی در خصوص سرمایه گذاری و تجارت در ایران در روزهای پنج شنبه و جمعه هفته جاری در وین خبر داد و افزود: همزمان با برگزاری اجلاس وزرای صندوق اوپك، همایشی در شهر وین در خصوص سرمایه گذاری و تجارت در ایران برگزار می شود.

وی گفت: با توجه به فضای جدید ایجاد شده پس از موفقیت مذاكرات هسته ای، سرمایه گذاران و تجار و فعالان اقتصادی در كشورهای اروپایی علاقه مندند فعالیت های خودشان را در ایران توسعه بدهند و برگزاری این همایش كمك خواهد كرد كه فرصت های موجود در ایران به سرمایه گذاران اروپایی شناسانده و زمینه مناسبی برای حضور آنها در ایران فراهم شود.

طیب نیا با اشاره به مزیتهای قانون تشویق و حمایت از سرمایه گذاری خارجی در ایران در خصوص برنامه ها و اقدامات ویژه وزارت اقتصاد ایران برای جذب سرمایه گذاری خارجی به ایران، گفت: محدودیت های ناشی از تحریم ها برطرف و شرایط برای استفاده از سرمایه های خارجی و ورود فناوری های پیشرفته به كشور فراهم خواهد شد.

اقتصام(1)9141**1558