۳۱ تیر ۱۳۹۴،‏ ۹:۲۲
کد خبر: 81690605
۰ نفر
آرمان: دو حقوقدان دو پيروزي

تخران- ايرنا- روزنامه آرمان در شماره روز چهارشنبه سي و يكم تير نوشت: 63سال پيش در چنين روزي محمد مصدق توانست در دادگاه لاهه پيروزي پرونده نفت ايران در برابر دولت انگليس را به ارمغان بياورد. سه‌شنبه هفته گذشته نيز در دولت حسن روحاني سرانجام پرونده هسته‌اي ايران به توافق رسيد. قطعا تفاوت‌هاي زيادي بين اين دو پرونده مشاهده مي‌شود اما اگر نيك بنگريم اين دو پيروزي بين‌المللي در دولت‌هايي به ثمر نشست كه روساي آنها حقوقدان بودند.

اين روزنامه تيتر يك را به موضوع آب خوش ‌ظريف حال‌ خوش منتقدان اختصاص داد.

روزنامه آرمان با انتشار عنوان هيات 100 نفره فرانسه در راه ايران، نوشت: علي‌اكبر فرازي معاونت امور بين‌الملل اتاق صنايع و معادن ايران در گفتگو با «آرمان» گفت: به زودي شاهد سفر هيات 100 نفره فرانسه به ايران خواهيم بود كه در اواخر شهريورماه به كشورمان ورود پيدا مي‌كنند. همچنين سفر هيات بلندپايه آلمان را شاهد هستيم كه به ايران سفر كردند. هيات‌هاي متعددي نيز از كشورهاي اروپايي و آسيايي در نوبت ورود به ايران قرار دارند كه انشاا... به نوبت پذيرش خواهند شد. در نظر داريم كه سفر اين هيات‌ها براي ايران خروجي خوب و مثبتي داشته باشند و به نظر مي‌رسد اكنون كه مذاكرات به پايان رسيده و زمينه مناسب براي حصول سرمايه‌گذاري به وجود آمده است، شاهد رشد سرمايه‌گذاري در همه زمينه‌ها از نفت، گاز و پتروشيمي گرفته تا زمينه‌هاي صنعتي باشيم و از هم‌اكنون مي‌بينيم كه هيات‌هاي زيادي تمايل دارند به ايران سفر كنند و ما به تمام اين هيات‌ها خوشامد مي‌گوييم و به ترتيب پذيراي هيات‌هاي مختلف خواهيم بود.

اين روزنامه با انعكاس موضوع مصرف سالانه 420 ميليون ليتر الكل، نوشت: علي‌اكبر سياري معاون بهداشت وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي گفت: شيوع مصرف دخانيات، تغذيه ناسالم، كم تحركي، مصرف الكل، عوامل خطر بيولوژيك همچون فشار خون، ديابت، اضافه وزن و چاقي در جامعه زمينه‌هاي همكاري دو نهاد را بيش از پيش ضروري مي‌سازد. معاون وزير بهداشت با اشاره به مصرف سالانه 420 ميليون ليتر الكل در جامعه، اپيدمي بيماري‌هاي واگير و همه‌گيري‌هايي كه هر از گاه در كشور از اين رهگذر اتفاق مي‌افتد را متذكر شد و گفت: گستره اين بيماري‌ها بسيار زياد است. سياري از بيماري‌هاي منتقله از حيوان به انسان مانند سالك، گزيدگي‌ها، تردد دام‌ها در شهرهاي مختلف و انتقال بيماري‌ها از اين طريق گرفته تا كنترل مرزها و اپيدمي‌هاي آنفلوانزاي پرندگان وبا، ذبح غيرمجاز دام و همچنين شيوع بيماري‌هاي واگير خبر داد.

روزنامه آرمان با بررسي عنوان انتقاد از آمارهاي ضد و نقيض قربانيان سيل، نوشت: با گذشت چند روز از وقوع سيل در استان‌هاي مختلف كشور اظهارنظرها پيرامون اين حادثه غيرمترقبه كه بر اثر آن تعدادي جان خود را از دست دادند، ادامه دارد. روز گذشته علاوه بر اينكه مسئولان مختلف درباره سيل اخير اظهارنظر كردند، اعضاي شوراي شهر تهران نيز در جلسه علني اين شورا به بررسي ابعاد مختلف حادثه رخ داده پرداختند.

اين روزنامه با بازتاب موضوع جهانگيري: بابك زنجاني حاضر به اعتراف‎‌نيست‌، نوشت: معاون اول رئيس‌جمهور در جلسه ستاد هماهنگي مبارزه با مفاسد اقتصادي به روايت خود ماجراي «بانك زنجاني دوم» را تحليل كرد و وزير نفت هم در حضور محسني اژه‌اي معاون اول قوه‌قضائيه به توضيح در اين خصوص پرداخت. اسحاق جهانگيري در اين جلسه گفت: : آنهايي كه ادعا مي‌كنند در دولت يازدهم بابك زنجاني دوم و سوم شكل مي‌گيرد، اين خيال خام و خواب تعبير نشده خود را به گور مي‌برند چرا كه قرار نيست در دولت يازدهم بابك زنجاني دومي شكل بگيرد. جهانگيري در ادامه سخنان خود افزود: در فيفا روي 50 ميليون دلار تخلف جنجالي آفريدند كه آن سرش ناپيدا بود در حالي كه بابك زنجاني 2ميليارد و 700ميليون دلار پول فروش نفت اين مملكت را گرفته و با وجود اينكه در زندان است، حاضر به اعتراف نيست.

روزنامه آرمان عنوان «اعطاي وام گرد و غبار در 2 استان» را نيز در صفحه نخست انتشار داد و در ستون يادداشت هاي اختصاصي موضوع هاي «واكنش اصولگرايان به توافق» و «منطق حقوق در برابر زبان زور» به ترتيب نوشته ي صادق زيبا كلام و علي نجفي توانا را بررسي كرد.

اين روزنامه عنوان «دو اولويت پس از توافق» به قلم احمد شيرزاد را به سرمقاله اختصاص داد.

*گروه اطلاع رساني

پژوهشم**2002**9131