۳۰ تیر ۱۳۹۴،‏ ۷:۳۴
کد خبر: 81689141
۰ نفر
درمان پاركینسون با داروی مالاریا

تهران - ایرنا - محققان بیمارستان مك لین آمریكا با استفاده از داروهای درمان مالاریا، موفق به توقف بیماری پیشرونده پاركینسون شدند.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، پاركینسون پس از آلزایمر شایع ترین بیماری سیستم اعصاب است كه بر اثر كاهش دوپامین و اختلال جسم سیاه مغز ایجاد می شود. روش های رایج كنترل این بیماری، داروی هایی هستند كه با تحریك مغز، به ترشح دوپامین كمك می كنند. این روش ها بیماری را درمان نمی كنند، بلكه علایم را كاهش می دهد و پاسخ آن روی افراد مختلف، متفاوت است.

جسم سیاه پیام های عصبی را از طریق نخاع به عضلات مختلف ارسال می كند و این فرآیند از طریق ماده شیمیایی دوپامین صورت می گیرد و باعث اختلال در تعادل و كنترل عضلات می شود.

مطالعات محققان بیمارستان مك لین نشان می دهد كه مغز دارای یك گیرنده پروتئینی به نام Nurr1 است كه از سلول های دوپامین محافظت می كند.

در ادامه مطالعات آمده است كه دو مورد از داروهای درمان مالاریا كه به تایید سازمان غذا و داروی آمریكا (FDA) رسیده است، این گیرنده پروتئینی را مورد هدف قرار می دهد و راهكار جدیدی برای درمان پاركینسون است.

بیماری پاركینسون معمولا با لرزش یك دست آغاز می شود و به تدریج اكثر اندام را درگیر می كند.

حدود 10 میلیون نفر در سراسر جهان به این اختلال مبتلا هستند.به گزارش مركز پیشگری و كنترل بیماری آمریكا، از هر 500 نفر یك نفر به این بیماری مبتلا است.

این مطالعات با همكاری محققان بیمارستان مك لین، دانشگاه صنعتی نانیانگ سنگاپور و دانشكده پزشكی هاروارد در بلمونت صورت گرفته و در National Academy of Sciences منتشر شده است.

علمی (6) ** 9259**1440