خانه تاریخی باقری ها میزبان نمایشگاه صنایع دستی هنرمندان گلستان

گرگان - ایرنا- نمایشگاهی از دست ساخته های هنرمندان گلستانی و صنعتگران صنایع دستی استان از امروز دوشنبه در محل خانه تاریخی باقری ها واقع در بافت قدیم گرگان گشایش یافت.

به گزارش ایرنا، مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان در حاشیه افتتاح این نمایشگاه گفت: در راستای توجه بیشتر به توسعه ،ترویج و معرفی صنایع دستی استان، بازارچه و نمایشگاه های صنایع دستی در سطح استان راه اندازی می شود.

ابراهیم كریمی همچنین با اشاره به اینكه صنایع دستی می تواند به عنوان ره آورد سفر برای گردشگران و مسافران بشمار رود، افزود: توسعه و رونق صنعت گردشگری با بهره مندی از كلیه قابلیت ها و توانمندی های استان میسر است و در این راستا معرفی هرچه بهتر آثار طبیعی ،تاریخی ،باستانی و صنایع دستی اقوام گلستانی ضمن فراهم سازی توسعه و رونق این صنعت، درآمدزایی و رونق اقتصاد منطقه را به همراه خواهد داشت.

وی اضافه كرد: خانه تاریخی باقری ها از قابلیت‌های مناسبت در بافت قدیم گرگان است كه بازارچه صنایع دستی در آن واقع شده و كارگاه‌های تولید در آن فعال بوده و غرفه های فروش محصولات دستی نیز راه اندازی شده است.

سارا اخوت معاون صنایع دستی گلستان نیز گفت: با توجه به تعدد محصولات صنایع دستی استان و همچنین درراستای حمایت از هنرمندان و صنعتگران و توسعه هنرصنعت های دستی هنرمندان، برگزاری نمایشگاه هایی دراین ارتباط برنامه ریزی شده است.

وی ادامه داد: نمایشگاه عرضه وفروش محصولات صنایع دستی هنرمندان وصنعتگران گلستان در18 غرفه در رشته های ابریشم دوزی، معرق، سوزندوزی شاهكوه، سوزندوزی قزاق، قلاب بافی، معرق، منبت، جاجیم، چرم دوزی، سفال، شیشه، گلیم بافی، رودوزی های سنتی، نوار بافی و البسه محلی، سورندوزی تركمن در بازارچه صنایع دستی استان برپا شده است.

این نمایشگاه از 29 تیر لغایت یكم مردادماه از ساعت 17 لغایت 21 شب برای بازدید عموم آماده است.

استان مرزی گلستان یك میلیون و 850 هزار نفر جمعیت دارد كه از اقوام مختلف ایرانی هستند و هریك صنایع دستی و آداب و رسوم مخصوص به خود دارند.

فرش تركمن، گلیم، جاجیم، زیورآلات تركمن، چادر شب بافی و پارچه های ابریشمی بخشی از صنایع دستی این منطقه است.

مجموعه باقری ها در گرگان یكی از جاذبه های تاریخی استان گلستان و مربوط به اواخر دوره قاجار بوده و در سال 81 در فهرست آثار تاریخی به ثبت رسیده است.

خانه باقری ها در بافت تاریخی و محله سرچشمه گرگان با مساحت سه هزار مترمربع و زیربنای یك هزار و 555 مترمربع، 7 حیاط، 42 اتاق و چهار در دارد.

موقعیت قرارگیری بنا در بافت قدیم گرگان كه از شرق به راسته بازار نعلبندان و مسجد جامع و از شمال و شمال غرب به مجموعه تاریخی تقوی و امامزاده نور منتهی می شود، به ارزش بنا افزوده است.

خانه باقری ها، نمونه ای ارزشمند از معماری بومی مسكونی نیز به شمار می رود

3039/1648

سرخط اخبار استان‌ها