۲۹ تیر ۱۳۹۴،‏ ۸:۲۰
کد خبر: 81687855
۰ نفر
كنترل قند دیابتی ها با لیزر

تهران- ایرنا- محققان دانشگاه لیدز آمریكا با استفاده از فناوری لیزر موفق به تولید یك دستگاه غیرتهاجمی شده اند كه قندخون دیابتی را كنترل می كند.

به گزارش گروه علمی ایرنا از ساینس، محققان این دانشگاه می گویند: این سیستم GlucoSense نام دارد و بدون هیچ سوزن یا جراحی، قندخون را به طور مداوم اندازه گیری می كند. در این روش، بیمار انگشت خود را روی حسگر شیشه ای كوچكی قرار می دهد. در این هنگام، یك پرتو لیزر كم توان به انگشت تابیده می شود. بخشی از این پرتو توسط گلوكز خون جذب و باقیمانده به حسگر شیشه ای بازتاب می شود.

باریكه لیزر بارتاب شده، در طیف مادون قرمز، خاصیت فلورسنسی پیدا می كند و مدت زمان بیشتری درخشان باقی می ماند. در این مدت، پردازنده دستگاه می تواند مدت زمان فلورسنسی باریكه را اندازه گیری كند و از این طریق میزان پرتو جذب شده را اندازه گیری كند. جذب پرتو از طریق گلوكز خون صوت گرفته است، بنابراین به راحتی می تواند نشان دهنده میزان قند خون باشد. كل این فرآیند كمتر از 30 ثانیه طول می كشد.

همزمان با این تولید این فناوری، محققان دانشگاه پرینستون و مراكز تحقیقاتی گوگل، فرانهوفر و مایكروسافت نیز در حال توسعه حسگر های غیر تهاجمی هستند كه میزان گلوكز خون را از طریق اشك و عرق اندازه گیری می كند.

علمی (6) ** 9259**1599