عيد فطر نمادي از پرواز انسان به ملكوت معنويت

كرج - ايرنا- عيد فطر روز جشن است، جشن نزديكي و قرب الهي، جشني كه به مناسبت پايان يك ماه عبادت مخلصانه برگزار مي شود به درستي كه اين عيد روز بازگشت به خود ، اتصال به آسمان و عروج به عرش اعلي است.

به گزارش ايرنا عيد سعيد فطر از بزرگترين و مهمترين اعياد اسلامي است زيرا شب عيد فطر شب نزول رحمت الهي ،بخشش گناهان و آمرزش انسان است كه در روايات ٱمده فضيلت اين شب از شب قدر كمتر نيست.

عيد فطر در لغت از ماده عود و به معني بازگشت است ، در اعياد اسلامي به مناسبت اينكه در پرتو اطاعت يك ماه مبارك رمضان و يا انجام فريضه حج صفا، پاكي فطرت، بخشش به روح و جان انسان برمي گردد و آلودگيهايي كه بر خلاف فطرت است از ميان مي رود عيد گفته مي شود.

امام سجاد (ع ) مي فرمايند: روز عيد فطر روز بازگشت به خداست كه خداوند روز عيد فطر را براي اهل ايمان روز عيد و شادي قرار داده است.

بر اساس آيات و روايات روز عيد فطر روزي است كه از سوي خداي متعال ميان مومنان جوايز ي تقسيم مي كنند و مومناني كه در ماه مبارك رمضان براي رضاي خداوند روزه گرفته اند در اين روز منتظر دريافت پاداش خود مي شوند.

حجت الاسلام محمد تقي ناطقي امام جمعه و رئيس حوزه علميه امام جعفر صادق (ع ) ساوجبلاغ البرز گفت: خداوند برخي از روزها را نسبت به روزهاي ديگر پر بركت و نوراني تر قرار داده است كه روز عيد فطر كه از آن به نام تولد دوباره انسان ياد مي شود يكي از همين روزهاست.

وي افزود: زندگي انسان آميخته از خوشي ، سختي و ناكامي هاست كه اين روز در كنار ديگر روزها و اعياد الهي مانند ستاره هاي زيبا مي درخشد.

وي از عيد فطر به عنوان عيد فطرت نام برد و گفت: روز عيد فطر روزي است كه بايد نيجه يك ماه روزه گرفتن را جشن گرفت و چه نتيجه اي زيباتر از اين كه غنچه هاي فطرت انسان از سپيده عيد فطر شكوفا شود و جان انسان به سمت معبودش به پرواز درآيد.

ناطقي درادامه افزود: عيد فطر روزي است كه انسان به فطرت پاك خود باز مي گرددو به شكرانه اين بازگشت به ستايش باري تعالي و به جشن و سرور مي پردازد.

وي گفت: انسان مومن در طول ماه مبارك رمضان فرمان خداوند را اطاعت مي كند و آنچه را كه كه خداي متعال واجب كرده انجام مي دهد و ساعت هاي طولاني رنج گرسنگي و تشنگي را مي كشد تا تربيت نفس پيدا كند و لذت ترك گناه را درك كند.

اين استاد حوزه علميه گفت: هر كس در اين ماه در رسيدن به حق و كسب رضاي معبود گوي سبقت داشته سهم بيشتري از بركات خوان گسترده عيد سعيد فطر خواهد داشت.

ناطقي ادامه داد: با مراجعه به قرآن كريم آياتي را مي توان يافت كه به طور مستقيم و يا با كمي دقت به عيد فطر و آداب اين عيد بزرگ اشاره كرده است و اين مهم نشان مي دهد كه اين مساله از ديد قرآن پنهان نمانده است كه در اين رابطه مي توان از آيه 185 سوره مباركه بقره ، آيات 14 و 15 سوره مبارك اعلي ياد كرد.

وي اظهار كرد: در زمينه آداب نماز عيد فطر نيز در آيه 31 سوره اعراف اشاره شده است.

حجت الاسلام قادر محمدي امام جمعه بخش چهارباغ شهرستان ساوجبلاغ البرز گفت:عيد فطر روز بخشش گناهان است زيرا در اين روز بزرگ انسان تولد دوباره پيدا مي كند و پاداش يك ماه عبادت و كوشش خود را دريافت مي كنند و پاداش ارزشمندي چون بخشش گناه را از درگاه الهي نصيب خود مي كند.

وي افزود: حضرت علي (ع ) مي فرمايند: روز عيد فطر روزي است كه نيكوكاران پاداش مي گيرند و گنهكاران زيان مي بينند، به راستي چه پاداشي بهتر از اين براي يك مسلمان وجود دارد كه در يك ماه روزه داري گناهانش بخشوده شود و غرق رحمت الهي شود.

وي غسل كردن ، زيارت امام حسين (ع ) ، خواندن دعا ها ، نيايش كردن با خداي يگانه و به جا آوردن نمازهاي مستحب را از اعمال شب عيد سعيد فطر ذكر كرد.

حجت الاسلام علي اكبر وثوقي امام جمعه نظراباد در اين زمينه گفت: به مسلمانان در روز عيد فطر سفارش شده است غسل كنيد ،لباس نو بپوشتد و پيش از شركت در نماز جماعت عيد فطر افطار كنيد.

وي اظهار كرد: در اين عيد بزرگ بايد زكات فطريه پرداخت كرد و امام صادق (ع ) در اين زمينه مي فرمايد: كسي كه روزه مي گيرد ولي زكات فطره نمي پردازد روزه او پذيرفته نمي شود.

وي از زكات فطره به عنوان هديه اي نام برد كه انسان مومن به شكرانه يك ماه عبادت حق تعالي و بهره بردن از نعمت هاي آسماني به محرومان و نيازمندان پرداخت مي كند و از خداي بزرگ مي خواهد كه جان و مال او از گزند هر گونه آفت و بيماري به دور باشد و در كمك به نيازمندان نيز در اين عيد بزرگ سهمي داشته باشد.

وثوقي در ادامه به نماز وحدت آفرين عيد سعيد فطر اشاره كرد و يادآورشد:در اين روز بزرگ امت اسلامي ، مو منان دوشا دوش يكديگر در صفوف نماز به هم پيوسته مي ايستد و نعمت هاي بيكران الهي را شكر مي كنند.

در روز عيد سعيد فطر مردم البرز نيز همزمان با طلوع آفتاب در 900 مسجد و مصلي هاي نماز جمعه اين استان حضور پيدا مي كنند و نماز عيد فطر به جاي مي آورند و اين عيد بزرگ را در اين استان جشن مي گيرند.

2819/1535