النهار: وزیر اقتصاد وهیات های اقتصادی وبازرگانی لبنان به زودی به تهران می روند

بیروت – ایرنا – روزنامه لبنانی النهار با تاكید به اینكه توافق هسته ای بین ایران و گروه 1+5 درهای همكاری های اقتصادی و تجاری بین ایران و كشورهای جهان از جمله لبنان را گشوده است، نوشت كه به زودی وزیر اقتصاد و هیات های اقتصادی و بازرگانی لبنان عازم تهران می شوند.

به گزارش ایرنا، النهار در شماره روز جمعه خود با بیان اینكه« لبنانی ها علاقه مند هستند تا در بازار ایران و فرصت های سرمایه گذاری آن سهیم باشند»، خاطرنشان كرد: آلان حكیم وزیر اقتصاد لبنان در چارچوب یك دیدار رسمی در راس هیاتی با هدف گسترش و تقویت روابط اقتصادی و بازرگانی دو كشور به زودی به تهران سفر می كند.

وزیر اقتصاد لبنان با بیان اینكه انتظار می رفت این سفر سال 2014 انجام شود ، گفت كه « در چند هفته آینده برای توسعه روابط اقتصادی و بازرگانی و از سرگیری فعالیت كمیسیون مشترك همكاری های ایران و لبنان به تهران سفر می كنم».

النهار تاكید كرد كه توافق هسته ای تاریخی راه ها را برای رفع تحریم های تحمیل شده بر ایران هموار كرده و ایران را با جمعیتی حدود 79 میلیون نفر و با اقتصادی با حجم بیش از 370 میلیارد دلار را بار دیگر به اقتصاد جهان پیوند می زند.

این روزنامه لبنانی نوشت: با شروع اقدامات عملی رفع تحریم ها بعداز صدور قطعنامه جدید شورای امنیت انتظار می رود كه هیات های اقتصادی و بازرگانی از كشورهای مختلف جهان برای سفر به تهران شتاب بگیرد.

النهار خاطرنشان كرد كه تعدادی از مقامات ، سرمایه گذاران وصاحبان شركت های لبنانی هم ، برنامه های كاری خود را برای مرحله آینده ، سفر به تهران ، مشاركت در بازار ایران و تقویت روابط و همكاری های اقتصادی ، سرمایه گذاری ، مالی و بازرگانی بین دو كشور آماده كرده اند.

در گزارش این روزنامه لبنانی آمده است: در سال 2009 میلادی و بعداز تشكیل كمیسیون مشترك اقتصادی لبنان و ایران، تعدادی از یادداشت های تفاهم و موافقتنامه های همكاری در زمینه های مختلف مانند بازرگانی ، اقتصادی ، بانكی ، گمركی، بهداشتی ، ارتباطات، فرهنگی ، صنعتی ، علمی، كنسولی ، كار، امور اجتماعی ، محیط زیست ، فناوری ، مهندسی و گردشگری امضا شد اما اجرای این توافق ها به بهانه تحریم های تحمیل شده بر ایران و دلایل سیاسی از جانب طرف لبنانی راكد ماند.

النهار نوشت: درپایان آوریل سال 2012 هیات دولت لبنان تشكیل كمیسیون عالی مشترك لبنان و ایران را تصویب كرد و از این طریق در چند جلسه بر از بین بردن موانع اداری، فنی و گمركی در مقابل تبادل تجاری بین دو كشور تاكید و حتی بررسی طرح ایجاد منطقه تجاری آزاد را شروع كرد.

این روزنامه لبنانی افزود:عوامل سیاسی ودلایل مرتبط با تحریم های تحمیل شده برایران، زمینه عمل این كمیسیون را محدود كرد و اجرای تعدادی از بندهای توافق های امضا شده با شروع تحریم های علیه نظام بانكی ایران غیرممكن شد.

محافلی در وزارت اقتصاد لبنان گفته اند كه هدف از سفر حكیم به تهران در راس هیاتی اقتصادی ، از سرگیری همه روابط اقتصادی با ایران،فراهم كردن بازار برای تولیدات لبنان و تلاش برای بالابردن حجم مبادلات بازرگانی بین دو كشور كه از 70 میلیون دلار در سال تجاوز نكرده است، می باشد.

ازدیگر اهداف این سفر بررسی راه های اجرایی شدن توافقنامه های اقتصادی امضا شده بین دو كشور از جمله تشكیل منطقه آزاد تجاری، تبادل كارشناسان و تشویق سرمایه گذاری های متقابل است.

النهار اضافه كرد: قوانین تشویق كننده برای سرمایه گذاری در ایران به هر سرمایه گذار خارجی اجازه می دهد مالك صددرصد طرحی باشد كه در ایران سرمایه گذاری می كند.

این روزنامه با بیان اینكه روابط بانكی ایران و لبنان به اوایل سال 1970 میلادی باز می گردد كه تا زمان تحریم های تحمیل شده بر ایران ادامه داشت، به نقل از محافل بلند مرتبه بانكی در لبنان نوشت: بانك های لبنان آماده همكاری با بازار مالی ایران هستند.

النهار افزود: بانك های لبنانی منتظر صدور قطعنامه رسمی شورای امنیت در خصوص رفع تحریم های علیه ایران و اجازه یافتن موسسات مالی و بانكی به از سرگیری روابط خود با ایران هستند.

شورای امنیت قرار است روز دوشنبه این قطعنامه را به رای بگذارد.

این روزنامه به نقل از منابع بانكی همچنین بر ضرورت انتظار برای قوانین بانكی جدید در ایران برای بعداز رفع تحریم ها و تمایل آن برای همكاری مستقیم با بانك های خارجی و دادن مجوز فعالیت به آنها در خاك خود تاكید كرد.

النهار در باره همكاری های ایران و لبنان در بخش انرژی نوشت: دولت لبنان می تواند از توافق هسته ای استفاده كرده و پیشنهاد ویژه ایران برای ساخت نیروگاه های تولید انرژِی برق با قدرت 1000 مگاووات با هزینه 700 میلیون دلار را بررسی كند.

لبنان این پیشنهاد را قبلا به بهانه تحریم های وضع شده علیه ایران رد كرده است.

این روزنامه لبنانی خاطرنشان كرد كه لبنان می تواند توافق هایی را با ایران امضا كند كه به آن اجازه می دهد سوخت مورد نیاز برای كارخانه های تولید برق خود را با قیمت ترجیجی وارد كند و در این صورت هزینه هایی را كه در این خصوص در سال متحمل می شود و به یك و نیم میلیارد دلار می رسد، كاهش دهد.

النهار تاكید كرد كه لبنان می تواند با ایران در زمینه ساخت سدها در مناطق مختلف كشور همكاری كند به ویژه اینكه ایران در سال های گذشته بارها آمادگی خود را در این زمینه اعلام كرده است.

خاورم ** 1324