شركت های بزرگ نفتی برای حضور در ایران اعلام آمادگی كردند/ از سرگیری مبادلات تجاری با ایران در دستور كار بریتانیا

تهران - ایرنا - بی بی سی اعلام كرد: شركت‌های نفتی بزرگ دنیا به سرعت از آمادگی خود برای سرمایه‌گذاری در صنعت نفت وگاز ایران خبر دادند و همزمان این كشور وعده بازسازی ناوگان هوایی و ریلی را داده است.

به گزارش ایرنا، سبكه خبری بی بی سی انگلیس روز جمعه افزود: سال‎ها پس از تحریم اقتصادی و به دنبال توافق هسته ای، بسیاری از شركت‎های و نهادهای بین المللی خود را برای ورود به بازار ایران آماده می كنند.

در ادامه گزارش آمده است: پس از باز شدن قفل پرونده اتمی، امید به رونق اقتصادی در ایران افزایش یافته و اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود تحریم ها به زودی برچیده می شود و قرار است میلیارد ها دلار پول ایران بازگردانده شود.

آن طور كه رییس كل بانك مركزی ایران گفته، درزمان حاضر رقم كل پول بلوكه شده ایران 29 میلیارد دلار است.

بیژن زنگنه وزیر نفت ایران می گوید: آمادگی برای افزایش صادرات نفت اولین قدم بعد از توافق خواهد بود.

بی بی سی گفت: بازسازی ناوگان هوایی یكی ازاولویت های اصلی دولت ایران است و حسن روحانی رییس جمهوری هم بر آن تاكید كرده است.

بنا به اعلام وزیر ترابری روسیه این كشور در حال مذاكره با ایران برای صادرات هواپیمای مسافری از نوع سوخو است، ولی شركت روسی رقابت سختی با اروپایی ها و آمریكایی ها پیش رو خواهند داشت.

از سوی دیگر، آژانس اعتباری صادرات بریتانیا كه در حال بررسی برای از سرگیری مبادلات تجاری با ایران است، از افزایش درخواست ها برای همكاری با این كشور خبر داده است و این موارد وقتی اجرایی خواهد شد كه محدودیت های تبادل مالی رفع شود.

پبش از این، ایتالیا، آلمان، اسپانیا و یونان خواستار از سرگیری روابط تجاری با ایران شده اند.

شبك**1021/1859**1516