سامانه های سرمایشی حدود 40 درصد مصرف برق را افزایش می دهد

كرمان - ایرنا - مدیر دفتر مدیریت مصرف برق شركت توزیع برق شمال استان كرمان گفت: به علت بالا رفتن دمای هوا بخش جدیدی با عنوان سامانه های سرمایشی به مصرف كننده های قبلی اضافه می شود كه بسته به هر منطقه 16 تا حدود 40 درصد مصرف برق را افزایش می دهد.

رسول عبدالهی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: میانگین افزایش مصرف برق با وجود سامانه های سرمایشی در كشور به 25 درصد می رسد.

وی خاطرنشان كرد: جمع افت ظرفیت در اثر افزایش دما و افزایش نیاز مصرف مشتركین، نیاز مصرف فوق العاده ای نسبت به بقیه طول سال به وجود می آورد و بین 30 تا 40 درصد مصرف پایه برق در طول سال تخمین زده شده است.

وی اظهار كرد: در این موقعیت سه ماهه كه از 15 خرداد تا 15 شهریور هر سال در كشور به وجود می آید و شامل حدود 250 ساعت حساس می باشد می بایست با انجام برنامه ها و موارد تشویقی تولید را با مصرف یكسان كرد.

عبدالهی اضافه كرد: اگر تولید برق موازی با مصرف آن پیش نرود بحران تولید مصرف خواهیم داشت كه می تواند باعث خاموشی نیروگاه ها، خروج بعضی خطوط انتقال و توزیع از مدار و نهایتا خاموشی شود.

وی گفت: با پیش بینی های متعدد در وزارت نیرو و راهكارهای فنی و اقتصادی انجام شده در كشور مواردی از جمله ذخیره سازی برق و تشویق هایی در خصوص مصرف بهینه برق در بخش های با مصرف زیاد از جمله صنعتی، تولیدی و كشاورزی انجام می شود.

وی افزود: در حوزه مدیریت مصرف برق، دو بخش اصلی شناسایی فرصت های صرفه جویی و بهینه سازی مصرف انرژی و دیگری فرهنگ سازی و اجرای پروژه های بهینه سازی انرژی، كارهایی از جمله شناساندن راه های صرفه جویی انرژی به مصرف كنندگان مختلف اعم از تجاری، خانگی، صنعتی و سازمانی یا اداری انجام می شود.

عبدالهی بیان كرد: برگزاری همایش، سخنرانی، تهیه بروشورها و اقلام چاپی و رسانه ای اطلاع رسانی به گونه ای آگاه سازی از نحوه مدیریت مصرف برق را بر عهده دارند.

مدیر دفتر مدیریت مصرف برق شركت توزیع برق شمال استان كرمان یادآور شد: سال گذشته نزدیك به 10 میلیارد ریال پاداش به صنعتگران و كشاورزانی كه برای كنترل مصرف پیك بار در ساعات اوج مصرف طبق برنامه همكاری كردند، پرداخت شد.

وی ادامه داد: نتیجه آن این بود كه در منطقه هیچ خاموشی ناشی از عدم تعادل تولید و مصرف وجود نداشت و چند سالی است كه این همكاری و طرح ها با جدیت دنبال می شود و وزارت نیرو برای این موضوع اهمیت زیادی قائل است.

وی گفت: آمارها در پایان مهرماه هر سال در زمینه همكاری صنعت و كشاورزی با شركت های توزیع برق جمع آوری می شود.

عبدالهی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: شهرستان رفسنجان حدود 30 تا 40 درصد مصرف برق شركت توزیع نیروی برق شمال استان كرمان را به علت كشاورزی سنگین و وسیع بودن به خود اختصاص داده است.

وی افزود: مشتركین خانگی حدود 30 درصد مصرف برق این شركت را به خود اختصاص داده اند و حدود چهار هزار اشتراك در بخش كشاورزی و بیش از سه هزار اشتراك در بخش صنعتی تحت پوشش شركت توزیع نیروی برق شمال استان كرمان وجود دارد.

شركت توزیع نیروی برق شمال استان كرمان هفت شهرستان را تحت پوشش خود دارد.

7439/1860