گلوبال تایمز: آمریكا و غرب سیاست‌های واقع‌گرایانه‌ای برابر ایران اتخاذ كردند

پكن - ایرنا - روزنامه ارگانی گلوبال تایمز چین در گزارشی اعلام كرد: توافق ایران و 1 +5 نتیجه سیاست های واقع‌گرایانه آمریكا و غرب برابر جمهوری اسلامی ایران است كه پیشتر این سیاست‌ها به دلیل روش‌های نامناسب بكار گرفته شده از سوی آنان با شكست مواجه شده بود.

این روزنامه كه روز چهارشنبه سرمقاله خود را به موضوع توافق هسته‌ای وین اختصاص داده، می نویسد: آمریكا و طرف های دیگر كه سیاست های گذشته خود را در مقابل ایران شكست خورده دیدند، توانستند به شكلی مناسب، واقع‌گرایانه و عاقلانه با جمهوری اسلامی توافق كنند.

این روزنامه خاطرنشان كرد توافق بدست آمده بسیار حساس و تاریخی است كه آثار بسیار مثبت و فراوانی خواهد داشت.

این نشریه تاكید كرد: طرفین با این اقدام توانستند گامی مهم در راستای ثبات منطقه و جهان بردارند و حل و فصل این موضوع پس از یك دوره طولانی باعث می شود تا تنش ها در منطقه خاورمیانه هم كاهش یابد.

روزنامه تاكید كرد: لزومی نداشت طرفین به سمت حل مساله با ابزارهای دیگر و یا راه حل های تند و خشونت آمیز و یا نظامی بروند. زیرا مساله ای كه به گفته آنها بحرانی غیرضروری بوده باید از همین طریق حل می شد.

گلوبال تایمز به نقل از ناظران سیاسی می نویسد: ایران موفق شد به دنیا ثابت كند كه برای حل و فصل مسایل دشوار می‌توان راه حل هایی مناسبتر از جنگ و درگیری پیدا كرد.

به عقیده نویسنده این مطلب؛ در لیبی، عراق و كره شمالی راه حل هایی آزموده شد كه هرگز كارایی و موفقیت به بار نیاورد اما ایران راه حل چهارم را پیاده كرد، راهی كه تبعات مثبت فراوانی برای همه جوانب داشته و خواهد داشت.

در بخش دیگری از سرمقاله روزنامه چینی آمده است: تا زمانی كه بی اعتمادی میان ایران و آمریكا وجود داشت خطر رویارویی هم بیشتر می شد و این موضوع خاورمیانه را بی ثبات می كرد و به گروه های تروریستی امكان و فضای عمل بیشتری می داد.

گلوبال تایمز تصریح كرد كه آمریكایی ها هم به این نتیجه رسیده‌اند كه نمی توان یك كشور را تا این اندازه تحت فشارهای سخت قرار داد. این راه جواب نمی دهد و ایران هم نشان داد كه اهل تعامل است و قصد دارد با دنیا از طریق گفت و گو مسایل و مشكلات را حل كند.

روزنامه چینی افزود كه جمهوری اسلامی ایران به دنیا این درس را آموخت كه باید برای حل و فصل مشكلات درایت داشت و به جای رویارویی به میز مذاكره آمد.

گلوبال تایمز همچنین تاكید كرد كه جمهوری خلق چین بسیار مشعوف و خرسند است كه تحریم ها لغو می شود و چنین توافق خوبی حاصل شده است.

روزنامه نوشت: ما با ایران رابطه بسیار خوبی داشته ایم و حالا كه فضا بازتر و تحریم ها هم در حال لغو شدن است، زمینه های همكاری بهتر و مناسب تری میان دو كشور ایجاد می شود.

این نشریه همچنین تاكید كرد كه شرایط موجود سبب خواهد شد چین روابط با ایران را در همه زمینه ها بویژه اقتصادی گسترش دهد.

آساق*231*1597