دورخیز مازندران برای میزبانی موج دوم سفرهای تابستانی

ساری- ایرنا- در حالی كه اعضای ستاد خدمات سفر مازندران از آمادگی برای پذیرایی از مسافران همزمان با تعطیلات عید سعید فطر و دور دوم تعطیلات تابستانی خبر می دهند، فرمانداران شهرهای ساحلی نگران بی انگیزگی ناجیان غریق در انجام ماموریت و رونق شنا در نقاط ممنوعه هستند.

ستاد هماهنگی خدمات سفر استان مازندران روز شنبه و در هفته پایانی ماه مبارك رمضان به ریاست معاون عمرانی استاندار جلسه فوق العاده تشكیل داد تا هماهنگی های لازم را برای میزبانی از خیل مسافران تابستانی انجام دهد ، ولی مهم ترین موضوع در این نشست پرداخت نشدن حقوق خردادماه بیش از یكهزار ناجی غریق فعال در طرح های سالم سازی دریا و احتمال بی انگیزگی آنان در انجام وظایف محوله بود.

طرح سالم سازی دریا در سواحل مازندران امسال در 94 نقطه از سواحل استان از اول خرداد آغاز شد و تا اواخر شهریور ادامه می یابد.

بیش از 500 نقطه شنا ممنوع هم در سواحل مازندرانی خزر شناسایی شده است كه بر اساس گزارش های رسمی به رغم هشدارهای مداوم و مكرر همچنان از سوی برخی از مسافران و مجاوران به عنوان محل شنا مورد استفاده قرار می گیرد.

آمارهای رسمی نشان می دهد بیشتر مغروقین دریا كسانی هستند كه در خارج از محدوده طرح سالم سازی بویژه مناطق شنا ممنوع شنا می كنند.

آشنا نبودن با فنون شنا و همانند پنداشتن شنا در استخر با دریا نیز از دیگر عوامل غرق شدگی در دریا اعلام شده است.

هر چند بر اساس آمار پزشكی قانونی شمار تلفات ناشی از غرق شدگی در آبهای ساحلی مازندران از 187 نفر در سال 88 به 214 نفر در سال 91 افزایش یافته بود ، اما این آمار در سال 92 به 182 نفر و پارسال با 52 درصد كاهش به 98 نفر رسید.

* نیمی از حقوق ناجیان غریق تا چند روز آینده واریز می شود

علی نبیان معاون عمرانی استانداری مازندران در نشست امروز با بیان اینكه از هم اكنون به صورت جدی پیگیر پرداخت حقوق ناجیان غریق می شویم گفت: فرمانداران علاوه بر آمادگی برای حضور مسافران، وضعیت مراكز تفریحی و گردشگری بویژه سواحل را مدیریت كنند.

وی با بیان اینكه پرداخت حقوق ناجیان غریق اولویت اول بعد از جلسه امروز ستاد هماهنگی خدمات سفر استان مازندران است ، افزود : نیمی از حقوق ناجیان تا دو روز آینده پرداخت می شود.

او به پرداخت نشدن حقوق سال های 91 و 92 ناجیان غریق اشاره كرد و گفت : با حمایت دولت تدبیر و امید و اهمیت حضور ناجیان در سواحل دریای خزر ،حقوق سال قبل آنان به صورت كامل پرداخت شد و با عملكرد و مدیریت صحیح 52 درصد غریق نسبت به سال 92 كاهش یافته بود.

* لغو فعالیت 9 طرح سالمسازی

نبیان با بیان اینكه از 94طرح سالم سازی دریای خزر در سال جاری 9 طرح به دلیل بی توجهی به مصوبات در ارایه خدمات مطلوب به گردشگران از ادامه فعالیت باز ماندند ، اظهار داشت : مقوله قیمت گذاری و رعایت اجرای آن و توجه به بهداشت در محل اجرای طرح های سالم سازی همواره مورد تاكید است.

* بازدیدی میدانی از مراكز تفریحی و گردشگری مازندران

معاون امور عمرانی استاندار مازندران از بازدید میدانی از مراكز تفریحی و گردشگری همزمان با آغاز دور جدید سفر های تابستانی از عید سعید فطر خبر داد و گفت : باید با ارائه خدمات مطلوب مدت اقامت شب گردشگران در استان را بالا ببریم.

نبیان افزود : با مدیریت صحیح باید آمار غریق امسال را به مراتب كاهش بدهیم.

* آمادگی مراكز تفریحی برای میزبانی

دلاور بزرگ نیا مدیر كل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مازندران هم در این جلسه با بیان اینكه تمامی هتل ها ، متل ها ، مهمانپذیرها و مجتمع های تفریحی و توریستی استان آماده پذیرش مسافران هستند ، گفت : هماهنگی خوبی با فرمانداران ، شهرداران ، بخشداران و دستگاه های خدمات رسان آب ، برق ، گاز ، مخابرات و مدیران طرح های سالم سازی انجام شده است.

وی با بیان اینكه مقولات بهداشتی در مراكز تفریحی همواره مورد تاكید است ، افزود : توجه به سرویس های بهداشتی بین راهی و مراكز تفریحی مورد تاكید جدی ستاد هماهنگی خدمات سفر سازمان گردشگری كشور است.

* آماده باش 300 امدادگر هلال احمر

مهدی ولی پور مدیر عامل جمعیت هلال احمر مازندران هم با بیان اینكه 62 پایگاه و پست موقت با 300 نفر از عوامل انسانی امداد و نجات آماده ارائه خدمات در شهرهای مختلف استان هستند ، گفت : هشت پست ایمنی و سلامت نیز در شهرهای ساحلی مسقتر شده تا ضمن اطلاع رسانی در باره محل های اجرای طرح های سالمسازی ، نسبت به شنا در نقاط ممنوعه به مسافران هشدار دهد.

وی با بیان اینكه بالگرد امداد و نجات هلال احمر مازندران نیز آماده است ، افزود : با توجه به اهمیت خدمات رسانی بموقع به مصدومین ناشی از تصادفات جاده ای ، باید چندین مكان برای نشست و برخاست بالگرد در مناطق حساس بویژه راه های ارتباطی هراز شناسایی و عملیات تسطیح برای ایجاد پت انجام شود .

* تكاپوی میزبانی در 58 نقطه شهری

محمد محمدی تاكامی مدیر كل امور شهری استانداری مازندران نیز با بیان اینكه عملیات پاكسازی در تمامی 58 شهر استان برای میزبانی از موج دوم سفرهای تابستانی انجام شده است ، گفت : تمهیدات رفاهی، آرامشی و امنیتی برای اقامت گردشگران در شهرهای استان مازندران صورت گرفته است.

وی با بیان اینكه شهرداری ها زباله های حریم راه های استان را به صورت رایگان از اداره كل راه و شهرسازی تحویل می گیرند، افزود: ساماندهی دست فروشان انواع محصولات بویژه تولیدات كشاوررزی در راه های استان نیز در دستور كار قرار گرفت.

علی اسد فرماندار بابلسر نیز در این جلسه بر لزوم ساماندهی مراكز اقامتی و تفریحی در سواحل استان تاكید كرد و گفت : بخشی از آسیب های اجتماعی به دلیل شناسنامه دار نبودن این واحد ها است.

وی با بیان اینكه در جلسات شورای تامین بر لزوم برخورد با این واحدها تاكید شده است ، افزود : به نظر می رسد نمی توانیم با این واحدها بدرستی برخورد كنیم.

* احتمال بروز بحران آب شرب و قطعی برق در نوشهر

محمدعلی قمی فرماندار نوشهر نیز در این نشست به كمبود آب شرب در این شهرستان اشاره كرد و گفت: در صورت بی توجهی به تامین آب شرب ، به طور یقین با بحران مواجه خواهیم شد.

وی با بیان اینكه در حال حاضر مردم در شرایط عادی با كمبود و كاهش فشار آب مواجه هستند ، افزود : با هجوم مسافران و اقامت صاحبان ویلاها ، با كمبود آب شرب و قطعی برق مواجه می شویم.

او با بیان اینكه اگر به حق و حقوق ناجیان نیز توجه نشود انگیزه ای برای ادامه كار آنان وجود ندارد، گفت : تا كنون ناجیان جان انسان های زیادی را نجات دادند اما هنوز حقوقی دریافت نكردند.ك/4

6990/1654/1772