۲۰ تیر ۱۳۹۴،‏ ۱۴:۱۵
کد خبر: 81678701
۰ نفر
حمله گرگها كابوس روستاییان رزن

همدان- ایرنا- حضور و جولان گرگها در روستاهای رزن موجب افزایش نگرانی ساكنان روستاها و به دنبال آن حضور مسوولان و بررسی میدانی از وضعیت شد.

سرپرست حفاظت محیط زیست استان همدان كه امروز شنبه به این منظور اقدام به بازدید از روستاهای تخت و ملابداغ كرده است در گفت و گو با ایرنا گفت: هفته گذشته در سه نوبت گرگ وارد این دو روستا در بخش سردرود رزن شده است.

سید عادل عربی اضافه كرد: در دو حادثه كه در دو روز متوالی رخ داد گرگ از ناحیه گردن و صورت یك دختر و پسر حدود چهارساله را در روستاهای تخت و ملابداغ زخمی كرد كه با حضور به موقع اعضای خانواده گرگ متواری شد.

وی افزود: در سانحه سوم كه برای دومین بار شامگاه پنجشنبه هفته گذشته در روستای ملابداغ رخ داد یك قلاده گرگ قصد حمله به یك پدر و فرزند را داشت كه با هیاهو و حضور همسایه ها گرگ پا به فرار گذاشت.

وی بیان كرد: طبق بررسیهای صورت گرفته بیشتر خانه های روستاهای تخت و ملابداغ فاقد حصار و دیوار كشی بوده و این نقص زمینه ورود گرگ به منازل مسكونی را فراهم كرده است.

سرپرست حفاظت محیط زیست استان همدان گفت: با توجه به مستندات هر سه حادثه در زمان تاریك شدن هوا رخ داده و هدف حمله آنها نیز افراد خردسال بوده است كه این امر ضرورت توجه و مراقبت روستانشینان را بیشتر می طلبد.

عربی با ذكر اینكه گرگها در تمامی مناطق استان حضور دارند افزود: نمی توان رفتار این گونه وحشی در مواجهه با جامعه انسانی را پیش بینی كرد بنابراین بهترین راه برای در امان ماندن از دست گرگ توجه به هشدارهای محیط زیست است.

وی اظهار كرد: منطقه ای كه حمله گرگ در هفته گذشته رخ داده هم مرز با شهر 'قیدار' استان زنجان است و یافته های آماری گویای این است كه این محدوده بحرانی ترین منطقه كشور از نظر حمله گرگ است.

وی از شهروندان و ساكنان روستاهای رزن خواست با تنها نگذاشتن و مراقبت از كودكان و افراد ضعیف و مسن دو ماه بحرانی از نظر حمله گرگ شامل تیر و مرداد را پشت سر بگذارند.

سرپرست حفاظت محیط زیست استان همدان اضافه كرد: با توجه به اینكه حفظ جان انسان برای سازمان محیط زیست در اولویت است به این منظور تیم هایی از محیط زیست همدان و رزن در این مناطق حضور دارند تا اقدام به زنده گیری و دفع خطر گرگ كنند.

عربی تاكید كرد: حمله گرگ به انسان از نظر اكولوژیكی امری طبیعی و عادی است بویژه هم اینك كه شاهد كاهش طعمه این گونه جانوری در طبیعت هستیم.

سال گذشته یك كودك چهارساله در یكی از مناطق رزن طعمه گرگ شد همچنین در دو نوبت گرك به گله گوسفندان حمله و چوپان را زخمی كرد.

شهرستان رزن با سه بخش مركزی، قروه و سردرود، 126 روستای دارای سكنه و در مجموع با 119 هزار نفر جمعیت در 81 كیلومتری مركز استان همدان قرار دارد.

7526/6993