سدهای بالادست، تالاب بختگان را خشك كرده است

تهران- ایرنا- كارشناس معین تالاب های استان فارس گفت: وجود سه سد در بالادست تالاب بختگان بر روی رودخانه ' كر ' كه منبع اصلی تامین آب آن است، موجب خشك شدن این حوضه آبی شده است.

محسن محفوظی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: تالاب بختگان یكی از تالاب های مهم كشور در استان فارس است كه اكنون كاملا خشك شده است.

وی اظهار كرد: آب تالاب بختگان از دو رودخانه كر و سیوند تامین می شود كه منبع اصلی تامین آب آن از رودخانه كر است كه به علت احداث سه سد بر روی آن، حقابه مورد نیاز تالاب به آن نمی رسد زیرا تامین آب شرب، كشاورزی و صنعت در اولویت قرار دارد.

وی ادامه داد: وزارت نیرو سالانه حقابه ای حدود 60 میلیون متر مكعب برای تالاب بختگان در نظر گرفته كه تاكنون هیچ میزان از آنرا تامین نكرده است.

محفوظی با بیان اینكه حدود 130 هزار هكتار اراضی كشاورزی در پایین دست این سه سد وجود دارد گفت: كشاورزان با احداث چاه های غیر مجاز و پمپاژ آب رودخانه مانع رسیدن آب به تالاب بختگان می شوند.

وی افزود: در بودجه سال 94 اعتباری حدود 2.5 میلیارد تومان برای احیای تالاب های استان فارس با اولویت تالاب بختگان دیده شده است كه بر این اساس در تلاش برای تهیه برنامه مدیریت زیست بومی تالاب با مشاركت جوامع محلی و ذینفعان هستیم.

محفوظی اظهار كرد: البته در سال های 92 و 93 یك سری كارهای فرعی مانند تعیین حریم تالاب بختگان با هدف جلوگیری از هر گونه دخل و تصرف در حریم تالاب انجام شده و اكنون حریم بخش های زیادی از تالاب مشخص شده است.

وی ادامه داد: تالاب كمجان یكی از تالاب های اقماری تالاب بختگان است كه با همكاری و مشاركت مردم محلی احیا شده است زیرا زندگی و معاش اهالی منطقه به این تالاب وابسته بود بنابراین با همكاری و مشاركت مستقیم مردم می توان تالاب بختگان را دوباره احیا كرد.

كارشناس معین تالاب های استان فارس گفت: استان فارس 12 تالاب دارد كه از این تعداد 6 تالاب شامل بختگان، طشك، مهارلو، پریشان ، كافتر و ارژن اصلی و دائمی و بقیه فصلی هستند كه بیشترین وابستگی آنها به منابع زیر زمینی است و اكنون نیز به علت كاهش بارندگی و برداشت های بی رویه سطح آبهای زیر زمینی بسیار كاهش یافته است.

وی افزود: حدود 60 تا 70 درصد تالاب های اصلی و دائمی استان فارس خشك شده است و به طور جداگانه هر تالاب نیز حدود 20 تا 30 درصد از آن باقی مانده است.

تالاب بختگان از دریاچه‌های ایران در استان فارس است كه اكنون كاملا خشك شده ‌است.

این تالاب زیستگاه زمستانه پرندگانی است كه از روسیه و دشت های سیبری به ایران مهاجرت می ‌كردند مانند فلامینگو، درنا، كبوتر دریایی، آب ‌چلیك، مرغابی و غازكه همگی در حفظ بوم ‌ساختار و محیط زیست نقش بسیار ارزنده‌ای داشتنند.

بختگان باعث افزایش رطوبت هوا می‌ شد و به علت بلند بودن ارتفاع كوه‌های پیرامون نی‌ ریز، رطوبت حاصله در هوای همان منطقه باقی مانده و باعث ثمردهی درختان انجیر، بادام، رز و زیتون در كوه ها می شد كه می‌ توان به نوعی آن را آبیاری مصنوعی كوه ها نامید.

علمی ( 4 ) **9014**1440

سرخط اخبار جامعه