اجرای قانون عفاف و حجاب یك مطالبه عمومی است

تهران - ایرنا - دبیر كل بنیاد عفاف و حجاب از اجرای قانون عفاف و حجاب به عنوان یك مطالبه عمومی یاد كرد.

به گزارش خبرنگار معارف ایرنا ، آیت الله محمدحسن اختری روز شنبه در نشست خبری روز ملی عفاف و حجاب گفت: با توجه به این كه قانون عفاف و حجاب سال ها پیش به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده و به سازمان های دولتی نیز ابلاغ شده مردم و دولت این قانون را در جامعه اجرا كنند.

وی یكی از مهمترین اهداف بنیاد عفاف و حجاب را تبیین و توسعه فرهنگ دینی یاد كرد و گفت: دولت به وظایف خود در موضوع حجاب و عفاف توجه داشته باشد و وزیران، مدیران، استانداران، ائمه جماعات و جمعه و همچنین دانشگاهیان به مسوولیت خود در این زمینه به ویژه در حوزه مسائل اجتماعی توجه داشته باشند.

اختری از مسوولان خواست تا قانون عفاف و حجاب مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی را حداقل در وزارتخانه ها و ادارات دولتی اجرا كنند.

به گفته وی قبل از این كه جامعه به یك انفجار درونی از نظر اخلاقی و عفت برسد، باید خودمان بتوانیم دست به دست هم دهیم و با فرهنگ وارداتی غرب كه تلاش دارد ما را از هویت خود تهی كند، مبارزه كنیم.

اختری با اشاره به فعالیت های چند ساله بنیاد عفاف و حجاب گفت: این بنیاد در راستای گسترش فرهنگ عفاف و حجاب تلاش هایی را در قالب های مختلف داشته و علاوه بر صدور بیانیه و تشكیل كانون های عفاف و حجاب در برخی استان ها، اقدام به ایجاد كانون هایی در دانشگاه ها كرده است.

وی افزود: این بنیاد به عنوان یك موسسه مردم نهاد با محدودیت امكانات روبرو بوده و لذا اقدامات ناچیزی انجام داده ولی این مساله از مسوولیت دینی و فرهنگی و اجتماعی ما نمی كاهد.

دبیر كل مجمع جهانی اهل بیت(ع) اضافه كرد: 21 تیرماه مصادف با قیام مردم كشورمان در مقابله با كشف حجاب در سال 1314 بوده كه به ویژه در مسجد گوهرشاد مشهد از سوی رژیم پهلوی اول، اجتماع مردم به خاك و خون كشیده شد.

وی با اشاره به نقشه های دولت های استعمارگر به ویژه در 300 سال اخیر از سوی دولت انگلیس برای ایجاد حقارت در میان ملت های مسلمان گفت: استعمارگران تلاش می كنند تا ایمان و باورهای مردم را متزلزل كنند و گاهی با ترویج خرافه گرایی و ساختن پیشوایانی دروغین، روحیه دینی مردم را تضعیف می كنند.

اختری قانون كشف حجاب را یكی از توطئه های استعمار برای كشورهای منطقه به ویژه ایران، عراق و تركیه دانست و گفت: رضاخان ماموریت داشت تا همچون آتاتورك در تركیه و نورالسعید در عراق با هرگونه مظاهر دینی همچون حجاب و روحانیت مقابله كند و امروز در تركیه آثار این قانون را می بینیم كه روحانیون هنگام برپایی نماز جماعت لباس روحانیت را به تن می كنند و در میان مردم لباس عادی می پوشند.

وی ادعای دنیای غرب مبنی بر وجود آزادی در كشورهای غربی را رد كرد و گفت: اگر آنان مدعی آزادی هستند، چرا به زنان اجازه نمی دهند تا با مقنعه و روسری در دانشگاه سوربن فرانسه و برخی كشورهای دیگر حاضر شوند؟

عضو شورای سیاست گذاری ائمه جمعه افزود: همه ما از پدر و مادر گرفته تا خواهر و بردار وظیفه داریم تا باور كنیم كه اگر به فساد در جامعه دامن بزنیم، اولین قربانیان آن خودمان خواهیم بود و سپس آتش آن دامن دیگران را خواهد گرفت.

وی در پاسخ به این سوال كه چرا دولت ها قانون عفاف و حجاب را پس از سال ها اجرا نمی كنند، گفت: در طول این سال ها دولت ها دلیلی به حق یا ناحق داشته اند و ممكن است پاسخی داشته باشند و شاید برداشت دولت ها این بوده كه جامعه هنوز آمادگی اجرای این قانون را نداشته باشد.

اختری در ادامه گفت: دولت و مسوولان می توانند در ادارات و وزارتخانه ها این قانون را همانند سایر قوانین اداری اجرا كنند و اگر این موضوع به عنوان یك مطالبه عمومی مطرح شود، دولت نیز احساس می كند در این زمینه پشتیبان دارد و جامعه نیز خواهان اجرای قانون عفاف و حجاب است.

وی نقش رسانه ها، مطبوعات، اساتید دانشگاه ها، حوزه های علمیه و سایر نهادهای فرهنگی را در این زمینه مهم دانست و گفت: با هر وزارتخانه ای صحبت می كنیم، از ضرورت بودجه برای اجرای این قانون سخن می گویند و به هرحال باید بودجه ای درنظر گرفته شود و مجلس و دولت بودجه مورد نیاز را برای این موضوع اختصاص دهند.

فراهنگ**1003**1569

سرخط اخبار فرهنگ