شهرستان دلفان  با 150 هزار نفرجمعيت و يك سونوگراف مرد

پايگاه اطلاع رساني سلام دلفان لرستان در مطلبي تحت عنوان دلفان 'بدون سونوگرافيست زن/ شهرستاني با 150 هزار نفرجمعيت و يك سونوگراف مرد' به برخي مشكلات درماني دلفان از جمله نبود مراكز سونوگرافي و سونوگراف هاي بانوان اشاره كرده است.

در ادامه اين مطلب آمده است: در حال حاضر بيمارستان شهر فاقد مركز سونوگرافي است و فقط يك مركز خصوصي درماني سونوگرافي در شهرستان دلفان فعال است كه در اين مركز متخصص مرد فعاليت مي‌كند و اين موضوع انتقاد بسياري از شهروندان را در پي داشته است.

از زمان‌هاي قديم، زنان براي مراجعه به پزشك مشكلات بسياري داشتند و با آنكه از همان سنين كودكي در گوششان خوانده مي‌شد پزشك محرم بيمار است باز هم ترجيحشان نرفتن به نزد پزشك مرد بود.

تمركز خدمات پزشكي در پايتخت و يا مراكز استان‌هاي بزرگ موجب شده است تا اهالي بسياري از استان‌ها از دسترسي به خدمات پزشكي مناسب محروم باشند.

در اين ميان، يكي از مشكلاتي كه موجب رنجش بيشتر مردم اين مناطق مي شود، نبود پزشك زن است كه موجب شده تا بانوان براي درمان به پزشكان مرد مراجعه كنند. اين مشكل وقتي حادتر مي‌شود كه موضوع درمان كاملاً مربوط به زنان باشد.

نبود نيروي متخصص زن براي سونوگرافي و استفاده از نيروي مرد براي سونوگرافي بيماران زن، استفاده از كادر مرد در جراحي سزارين مادران باردار و كمبود نيروي متخصص زن در دلفان از مشكلات جدي و مهم مردم اين شهرستان 150 هزار نفري است.اين شرايط در حالي رقم مي‌خورد كه فرهنگ مردم منطقه دلفان از يك‌سو مراجعه به سونوگرافيست مرد را با مشكل مواجه كرده است و چنين موضوعي را نمي پذيرد و از سوي ديگر كمبود و همين‌طور نبود سونوگرافيست سبب ايجاد يك بازارمالي نامناسب در اين حوزه از درمان شده است.

در حال حاضر بيمارستان شهر فاقد مركز سونوگرافي است و فقط يك مركز خصوصي درماني سونوگرافي در شهرستان دلفان فعال است كه در اين مركز متخصص مرد فعاليت مي‌كند و اين موضوع انتقاد بسياري از شهروندان را در پي داشته است.

يك شهروند دلفاني در اين خصوص گفت: همسرم بيمار است و هر بار كه پزشك براي او سونوگرافي تجويز مي‌كند به علت نبود متخصص خانم بايد به كرمانشاه يا خرم آبادبرويم ، اين مسأله هم هزينه بالايي به همراه دارد و هم اينكه به علت زمان‌بر بودن و طول مسير، براي سلامتي همسرم خطرناك است.

وي افزود: درست است كه در دين اسلام پزشك محرم است اما به هر حال وجود متخصص سونوگراف خانم در همه شهرستان‌ها ضروري است، چرا كه بسياري از خانم‌ها دچار مشكلاتي مي‌شوند كه نياز به سونوگرافي دارند و انجام اين كار درماني از سوي متخصص مرد براي آنها سخت است.

يكي ديگر از شهروندان در گفتگو با خبرنگار سلام دلفان ميگويد: از زمان اجراي طرح تحول نظام سلامت، پزشكان متخصص در زمينه‌هاي مختلف به شهرستان آمده‌ و ماندگار شده‌اند كه اين مسأله باعث حذف‌ تردد بيماران به مراكز استان هاي همجوار شده است. اگر در زمينه انتقال متخصص خانم سونوگرافي نيز اقدام شود مشكل بزرگي در اين شهرستان رفع مي‌شود.

ديگر شهروند دلفاني نيز گفت: اكثر پزشكان براي تشخيص بيماري، انواع آزمايش‌ها و عكسبرداري يا سونوگرافي را تجويز مي‌كنند، لذا مراكز درماني بايد مجهز به نيروي انساني متخصص باشند. چرا كه نمي‌توان براي برخي از اين روش‌ها سراغ متخصص مرد رفت و به ناچار بايد به متخصص خانم مراجعه كنيم و مسافتي طولاني را طي كنيم .

وي ادامه داد: اين روز ها بايد در خاطر مسئولين بماند! البته شايد هم در ذهنشان نماند؛ چون درد نداشته اند، چون خانواده ي آنها به سونوگرافي نياز نداشته اند.اما قطعا اين ايام به تلخي در ياد و ذهن بيماران و مراجعه كننده جهت اخذ نوبت براي سونوگرافي خواهد ماند.صف طولاني، سيل جمعيت، بحث و جدل ها،تلف شدن وقت،دلهره ي فرزندان كوچك و بزرگي كه در خانه تنها گذاشته شده اند و… در ذهن اين مردم خواهد ماند!

در اين رابطه امام جمعه شهرستان دلفان در ديدار با سرپرست جديد شبكه بهداشت و درمان اظهار داشت:يكي از انتظارات بحق مردم وجود يك سونوگراف خانم در شهرستان است كه اميدوارم سرپرست جديد تلاش خود را براي حل اين مشكل بكار بگيرد.

حجت الاسلام هاشمي نژاد همچنين بر لزوم وجود يك درمانگاه ويژه متخصصين در شهر اشاره كرد و گفت:هم اكنون بسياري از مردم در دسترسي به پزشكان متخصص در تگنا هستند و با توجه به مسافت طولاني بيمارستان با مركز شهر در نظر گرفتن محلي در شهر جهت ارائه خدمات از خواسته هاي مردم دلفان است.

به گزارش سلام دلفان ،طبق شواهد موجود به دليل رسوبات و املاح زيادي كه در آب دلفان وجود دارد ، (اين مساله خود جاي تهيه يك گزارش كامل از كيفيت آب شهر را مي طلبد) عده زيادي از شهروندان ما دچار امراض كليوي از جمله سنگ كليه هستند و بيشتر اوقات براي تشخيص بايد به يك متخصص سونوگرافي مراجعه كنند كه وجود يك متخصص سونوگرافي در شهر با هزينه بالا هم از لحاظ زمان و هم از لحاظ اقتصادي مردم محروم ما را در تنگنا قرار داده و حل اين مشكل همت مسئولين مربوطه را مي طلبد.

اميدواريم گزارش بعدي سلام دلفان تشكر و قدرداني از مسئولين مربوطه به خاطر رفع اين مشكلات باشد.

منبع پايگاه اطلاع رساني سلام دلفان