۱۸ تیر ۱۳۹۴، ۱۸:۴۱
کد خبر: 81676749
T T
۰ نفر
افراد ناتوان در نگهداری فرزندان، آنان را به بهزیستی تحویل دهند

مشهد - ایرنا - وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی گفت: كسانی كه توانایی نگهداری از فرزندان خود را ندارند، می توانند آنان را تحویل مراكز بهزیستی دهند.

علی ربیعی روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از مركز شبانه روزی نگهداری از معلولان ذهنی فتح المبین همدم در مشهد به خبرنگار ایرنا گفت: از كسانی كه به هر دلیل توان نگهداری از كودك خود را ندارند تقاضا داریم به هیچ وجه آنها را سر راه و یا در مراكز زیارتی رها نكنند.

وی افزود: آیین نامه های مربوط در این زمینه به گونه ای سهل شده اند كه فرزندان را به راحتی در مراكز بهزیستی تحویل می گیرند.

ربیعی بیان كرد: مطالعات نشان می دهد كودكان و معلولانی كه دارای والدین هستند حتی زمانی كه در مراكز بهزیستی نگهداری می شوند با دیدن هفتگی یا ماهانه والدین خود كه برای دیدنشان مراجعه می كنند، محیط طبیعی تری برایشان فراهم می گردد.

وی با اشاره به حمایت از معلولان ذهنی در مركز فتح المبین همدم در مشهد گفت: هزینه های این مركز با كمك خیرین كه بخشی از آنان را هنرمندان خانه سینما تشكیل می دهند تامین می شود.

وی افزود: طبق برنامه ای كه از پارسال آغاز شده است فعالیت پزشكان توانبخشی و سازمان آموزش فنی و حرفه ای در كنار هم موجب شده نوعی اشتغال و فعالیت های هنری از سوی شماری از معلولان این مركز آغاز شود كه به نوعی موجب بازگشت آنان به زندگی اجتماعی می شود.

ربیعی در باره اشتغال معلولان نیز گفت: اشتغال كلی معلولان و تحقق اجرای قانون سه درصد استخدامی معلولان را به صورت جدی دنبال می كنیم.

وی بیان كرد: علاوه بر آن با همكاری صندوق كارآفرینی امید، سازمان فنی و حرفه ای و خیرین، صندوق اشتغال مددجویان فعال شده است كه با پرداخت حق بیمه معلولان این افراد می توانند در كارگاههای تولیدی مشغول فعالیت شوند.

مدیر كل بهزیستی خراسان رضوی نیز در حاشیه این بازدید به خبرنگار ایرنا گفت: مركز نگهداری از معلولان فتح المبین همدم (مركز دخترانه معلولان ذهنی) دارای 400 معلول شش تا 50 ساله است كه از بهره های هوشی متفاوت برخوردارند.

تهمینه شكیب اظهار كرد: رویكرد آموزش، بهداشت و تغذیه برای همه این دختران وجود دارد.

وی با بیان اینكه 150 نفر در این مركز فعالیت دارند افزود: این مركز با كمك خیرین اداره می شود و هزینه نگهداری از هر معلول سه برابر یارانه پرداختی از سوی بهزیستی است.

وی افزود: هزینه نگهداری ماهیانه هر معلول 12 تا 15 میلیون ریال برآورد می شود كه بهزیستی حدود چهار میلیون ریال پرداخت می كند.

در مراسم بازدید از مركز شبانه روزی نگهداری از معلولان ذهنی فتح المبین همدم مشهد 150نفر از هنرمندان خانه سینما وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی را همراهی می كردند.

استان خراسان رضوی دارای 97 هزار معلول شناسایی شده است./3

7496 / 6053
۰ نفر